جهرمی: آزمایش‌های نهایی ماهواره مخابراتی ناهید۱ پایان یافت

جهرمی: آزمایش‌های نهایی ماهواره مخابراتی ناهید۱ پایان یافت

«محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در فضای مجازی خبر از به پایان رسیدن آزمایش‌های نهایی ماهواره مخابراتی «ناهید ۱» داد. او همچنین تاکید کرد که در راه پیشرفت توقف ممنوع است.

ابتدای امسال آذری جهرمی گفته بود که باوجود اعمال فشار های آمریکا، ایران قصد دارد در سال جاری سه ماهواره به مدار زمین پرتاب کند. «حسین صمیمی» رئیس پژوهشگاه فضایی نیز در همین مورد اعلام کرده بود که ماهواره‌های مخابراتی «ناهید ۱» و «پارس ۱» در سال جدید پرتاب می‌شوند. حالا اینطور که وزیر ارتباطات اعلام کرده، آزمایش‌های نهایی ماهواره ناهید۱ که مخابراتی‌ست به پایان رسیده‌ است. اما هنوز جزئیات بیشتری در مورد این ماهواره مخابراتی و زمان پرتاب آن اعلام نشده است.

ماهواره مخابراتی

پرتاب ماهواره به مدار زمین در سال گذشته پس از پرتاب دو موشک ماهواره دوستی و پیام در کشورمان بیشتر مورد توجه قرار گرفت. هرچند که این دو پرتاب ناموفق بودند اما فعالیت‌های پژوهشگاه‌ فضایی کشور بیشتر از قبل دیده شد. چنانکه آذری جهرمی در پاسخ به اتهام‌های آمریکا که موشک‌های ماهواره ایران را اقدامی جهت مخفی نگه داشتن توسعه موشک‌های بالستیک می‌دانست، گفته بود:

«این راکت‌های ماهواره‌ای که اینک توسعه یافته‌‌اند، اقدامی مخفیانه و یا اسلحه‌های موشکی نیستند. اگر ایران بخواهد فعالیت موشکی داشته باشد، آن را آشکارا انجام می‌دهد.»

فعالیت ایران در امور فضایی به دلیل تحریم‌ها و مشکلات دیگر در جایگاه سختی قرار دارد با این وجود وزارت ارتباطات و سازمان فضایی کشور در راستای رشد و توسعه آن تا به امروز دست به تلاش‌های زیادی زده‌اند.

گفتنی‌ست ماهواره پیام به دلیل نداشتن سرعت لازم نتوانست روی مدار قرار بگیرد و ماهواره دوستی هم به دلایلی دیگر سرنوشت مشابهی داشت و نتوانست روی مدار قرار گیرد. با این حال در مدار قرار نگرفتن ماهواره‌ها امری طبیعی ست که بارها در سایر کشورها نیز اتفاق افتاده و منحصر به ما نیست.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato