ژاپنی ها دم در می‌آورند؛ ساخت ابزار رباتیک برای حفظ تعادل سالمندان [تماشا کنید]

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه کیئو ژاپن (Keio University) دم رباتیکی ساخته که می تواند به افراد سالمند در حفظ تعادل کمک کند.

این دم رباتیک که «آرک» (Arque) نام گرفته یک متر درازا دارد. این اختراع با الهام گیری از جانورانی مثل یوزپلنگ که به کمک دم تعادل خود را حین دویدن و بالا رفتن از موانع حفظ می کنند ساخته شده است.

موبایلت

یکی از اعضای تیم دانشگاه کیئو به نام «Junichi Nabeshima» که در فیلم توضیحاتی در مورد این دم رباتیک می دهد می گوید:

«کارکرد این دم شبیه یک آونگ است؛ زمانی که فرد بدن خود را به یک سمت سوق می دهد، دم به جهت مخالف می رود.»

«آرک» می تواند به کمک چهار ماهیچه مصنوعی و هوای فشرده در هشت جهت حرکت کند. البته در حال حاضر این اختراع در مراحل ابتدایی است و محققان در حال کار کردن روی آن هستند تا انعطاف پذیری آن را بیشتر کنند. کارکرد این دم جالب را ببینید:

تیم کیئو معتقد است از این دم رباتیک استفاده های بیشتری هم می شود کرد؛ مثلاً کارکنان انبارها که نیازمند جا به جا کردن اجسام سنگین هستند می توانند از این دم برای حفظ تعادل خود استفاده کنند. تیم سازنده می گوید از این وسیله شاید بتوان برای کارهای روزمره ای که نیاز به تعادل بیشتر دارند هم استفاده کرد.

ژاپن یکی از کشورهایی است که با معضل پیری مردمش دست و پنجه نرم می کند و این عامل تهدیدی جدی برای صنعت پویای این کشور محسوب می شود. دولتمردان ژاپنی قصد دارند با اختراعاتی از این دست قشر سالخورده جامعه را همچنان سرپا نگه داشته و از آنها در صنعت استفاده کنند.

جالب است بدانید کشورهای اروپایی و کانادا هم با مشکل پیری یا کمبود نیروی کار مواجهه هستند ولی برای حل این مشکل به پذیرفتن مهاجر روی آورده اند. اما جامعه بسته ژاپن و کوچک بودن آن عده زیادی افراد را از مهاجرت به این کشور منصرف کرده است.

موبایلت

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟