دانشمندان از تأثیر مثبت حیوانات خانگی روی سلامت افراد می گویند

دانشمندان از تأثیر مثبت حیوانات خانگی روی سلامت افراد می گویند

نتایج تحقیقی که به تازگی در کشور جمهوری چک انجام شده نشان می دهد حیوانات خانگی و به خصوص سگ ها می توانند سلامت عمومی شما را بهبود دهند. این تحقیق نشان می دهد مراقبت از سگ به عنوان حیوان خانگی با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی ارتباط دارد.

پژوهش مورد بحث روی افرادی بدون سابقه بیماری قلبی انجام شده است. بیش از ۲۰۰۰ نفر از ابتدای سال ۲۰۱۳ تا پایان سال ۲۰۱۴ مورد ارزیابی قرار گرفتند. در این فرایند، اطلاعات اولیه افراد از جمله وضعیت سلامتی آنها به طور کامل ثبت شد. همین عملیات در بازه های پنج ساله ادامه یافته و نهایتاً در سال ۲۰۳۰ به پایان خواهد رسید.

حیوانات خانگی

نخستین دور ارزیابی پنج ساله در سال جاری میلادی به اجرا درآمد و ۱۷۶۹ نفر از مجموع ۲۰۰۰ نفر مورد معاینه قرار گرفتند. لازم به ذکر است که هیچکدام از این افراد سابقه بیماری قلبی نداشتند. پژوهشگران برای ارزیابی از پرسشنامه Life's Sample 7 انجمن قلب آمریکا استفاده کردند که موارد متعددی از جمله سیگار کشیدن و رژیم غذایی را نیز در بر می گیرد.

محققین دریافتند فارغ از متغیرهایی نظیر سن، سطح تحصیلات یا جنسیت، افرادی که از حیوانات خانگی نگهداری می کنند به شکل معناداری سالم تر از دیگر افراد هستند و بیشترین اثر مثبت در ارتباط با سگ ها دیده شده است. افرادی که حیوان خانگی دارند، از نظر جسمانی نیز فعال تر هستند، رژیم غذایی بهتری دارند و سطح قند خون آنها نیز پایین تر است.

البته شاید ریشه یابی تأثیر مثبت سگ روی سلامت فرد چندان دشوار نباشد. سگ ها حیوانات پر جنب و جوشی هستند و به فعالیت مداوم نیاز دارند. پیاده روی روزانه و بازی های پرتحرک از جمله نیازمندی های سگ ها به شمار می روند. بنابراین صاحب سگ فرصتی برای تنبلی ندارد و باید به این توفیق اجباری تن در دهد. احتمالاً همین فعالیت جسمانی در کاهش ریسک بیماری های قلبی-عروقی در آنها نقش داشته است.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato