همه چیز درباره آیفون ۱۱

دانشمندان در جو سیاره ای دور دست بخار آب پیدا کردند

دانشمندان از کشف بخار آب در اتمسفر سیاره ای دور با ابعاد دو برابر زمین خبر دادند. گفته می شود احتمال بارش باران به شکل آب مایع نیز در این سیاره وجود دارد و به همین خاطر این سیاره که در خوشه ای به نام لئو در خارج در منظومه خورشیدی قرار گرفته در زمره کاندیدهای اصلی برای جستجو به دنبال حیات فرازمینی قرار گرفته است.

این نخستین باری است که یک سیاره در کمربند حیات ستاره اش پیدا می شود و حاوی توده هایی از بخار مایع در جو پیرامونی اش است. منظور از کمربند حیات جایی است که دمای آن نه خیلی زیاد و نه خیلی کم باشد تا امکان وجود آب به شکل مایع در آن وجود داشته باشد.

این کشف تازه امیدها برای پیدا کردن سیاره ای را افزایش داده است که نتنها ممکن است شرایط زندگی را داشته باشد بلکه حتی می تواند میزبان اورگانیزم های زنده باشد.

خرید بلیط هواپیما

تصویر کامپیوتری از یک کوتوله سرخ

آنجلوس سیاراس از اخترشناسان کالج لندن در این باره گفت:

این اولین باری است که دانشمندان موفق به کشف یک سیاره قابل سکونت با دمایی مناسب می شوند که حاوی آب است. این سیاره بهترین کاندید برای سکونت در حال حاضر است.

اما سیاره جدید کشف شده که K2-18b خوانده می شود نخستین بار در سال ۲۰۱۵ توسط تلسکوپ فضایی کپلر مشاهده شد. این جرم آسمانی که تقریبا دو برابر زمین است و توده ای هشت برابر آن دارد به دور یک کوتوله سرخ سرد با ابعاد نصف خورشید می گردد و ۱۱۰ سال نوری تا زمین فاصله دارد.

گرمای تولیدی توسط کوتوله های سرخ به مراتب پایین تر از گرمای خورشید است با این حال از آنجایی که K2-18b در فاصله اندکی از ستاره میزبان خود به دور آن می گردد دمایی برابر با ۱۰ درجه سانتی گراد دارد. این سیاره هر ۳۳ روز یک بار به دور کوتوله سرخ خود می گردد و در نتیجه هر سال آن تقریبا با یک ماه زمین برابری می کند.

متاسفانه تکنولوژی های امروزی آنقدر پیشرفته نیستند که از این فاصله زیاد بتوان از سطح این سیاره عکس گرفت و از طرفی فاصله آنها بیش از اندازه تا زمین زیاد است که بتوان فضاپیماها را به نزدیکی شان فرستاد. با این حال تلسکوپ های فضایی مستقر در فضا می توانند اطلاعات خوبی در رابطه با جو آنها به دست بیاورند.

تاکنون هیچ سیاره ای که جوی مملو از بخار آب داشته باشد پیدا نشده است

تیم محققان دانشگاه کالیفرنیا برای بررسی اتمسفر این سیاره، دو سال بعد از شناسایی آن توسط کپلر از تلسکوپ فضایی هابل استفاده کردند و دیتای به دست آمده از نور کوتوله سرخ میزبان را همزمان با حرکت K2-18b به دور آن در هشت موقعیت مختلف تحلیل کردند.

دیتای به دست آمده نشان داد که همزمان با عبور K2-18b از مقابل کوتوله سرخ، طول موج های نوری که توسط آب جذب می شوند به ناگهان افت پیدا می کنند و با حرکت سیاره مجددا زیاد می شوند. دانشمندان این اثر را نتیجه حضور بخار آب در اتمسفر سیاره مورد بحث می دانند.

جیووانا تینتی از اعضای تیم تحقیق در این باره گفت:

ما در کمال تعجب شاهد اثر بسیار قوی بخار آب در جو این سیاره بودیم. این در وهله نخست یعنی اینکه سیاره مذکور برای خود جو دارد و دوم اینکه حاوی مقدار قابل توجهی آب است.

در جستجو برای حیات فرازمینی هیچ چیز پر اهمیت تر از حضور آب نبوده است. روی همین کره خاکی هم اگر آب نباشد حیاتی وجود ندارد و در مورد سیارات دیگر هم همین مساله متصور است.

البته باید در نظر داشت که کشف بخار آب در جو سیاره K2-18b به معنای وجود بخار آب در سطح آن نیست اما نشان می دهد که این سیاره احتمالا یکی از پیش شرط های وجود حیات را دارد. سیارس در مصاحبه با گاردین گفته ما هیچ سیاره دیگری که در جو خود بخار آب داشته باشد نمی شناسیم. براساس گزارشی که در همین رابطه در نشریه نیچر استرونومی منتشر شده، K2-18b  بین ۰.۰۱ درصد تا ۵۰ درصد آب در اتمسفر خود دارد.

منبع:
theguardian
خرید بلیط هواپیما مستر بلیط
برچسب ها

مطالب مرتبط

ناسا پروژه جدیدی را برای یافتن حیات فرازمینی کلید زد

ناسا از همان بدو تاسیسش به دنبال حیات فرازمینی بوده و حالا از برنامه تازه خود برای تحقق این هدف خبر داده است. پروژه جدید سازمان فضایی آمریکا که تکنوسیگنچر نام دارد در اصل به بررسی نشانه های تکنولوژی نشات گرفته از دیگر نقاط کهکشان می پردازد. ما انسان ها به عنوان گونه ای از موجودات... ادامه مطلب

کشف سیاره ای که شاید بهترین دورنمای حیات را در خود داشته باشد

چند وقت پیش دانشمندان از کشف سیاره ای نزدیک به زمین به نام Proxima Centauri b خبر دادند که حول نزدیک ترین ستاره به کره خاکی مان می گردد. در آن زمان بسیاری باور داشتند که بزرگ ترین کشف قرن رخ داده است اما امروز اخترشناسان اعلام نمودند اگزوپلنت جدیدی را با فاصله تنها ۱۱ سال... ادامه مطلب

کشف سیاره ای در فاصله ۳۱ سال نوری از زمین با احتمال وجود آب مایع در آن

تلسکوپ فضایی TESS ناسا بعد از یک سال حضور در آسمان موفق به کشف چندین سیاره فراخورشیدی جدید در فاصله ۳۱ سال نوری از زمین شده است. ناسا در تازه ترین گزارش خود اعلام کرده این اگزوپلنت ها (سیاره هایی که خارج از منظومه خورشیدی به دور ستاره های خود می گردند) در خوشه Hydra حول... ادامه مطلب

تحقیقات جدید از کاهش احتمال وجود حیات فرازمینی در کهکشان ما خبر می دهند

تعریف ما از واژه حیات به نحوه زندگی انسان و موجودات زنده روی کره زمین بر می گردد و دانشمندان نیز با توجه به همین مشخصات، وجود آب به صورت مایع و همینطور فاصله زمین از خورشید شاخصی تحت عنوان «کمربند حیات» را تعریف کرده اند. طبق ویژگی های کمربند حیات، در صورت قرار گیری یک... ادامه مطلب

ناسا: یکی از قمرهای زحل تمام شرایط لازم برای تشکیل حیات فرازمینی را دارد

ناسا معمولاً برای کشفیات و اخبار کم اهمیت، کنفرانس خبری ویژه ای به راه نمی اندازد، بنابراین زمانی که خبر از رویداد ویژه این آژانس فضایی می شنویم، باید انتظار جزئیات هیجان انگیزی باشیم. دانشمندان و اخترشناسان این مرکز به وعده خود عمل کرده و اعلام کرد یکی از قمرهای زحل به نام «انسلادوس» تمام... ادامه مطلب

ناهید احتمالا زمانی یک اقیانوس داشته؛ شواهد جدید نشان می دهند

ما غالبا مریخ را به عنوان یکی از معدود سیاراتی در نظر می گیریم که مانند زمین احتمالا زمانی پتانسیل حفظ حیات را در خود داشته (و شاید دارد) اما حالا شواهدی به دست آمده که نشان می دهند ناهید نیز احتمالا چنین مشخصه داشته است. شبیه سازی های تازه انجام شده با استناد به نشریه... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x