آزمایشگاه فین‌تک افتتاح شد؛ یک پل ارتباطی بین دانشگاه و فعالان صنعت مالی

شرکت ارتباط فردا و فینووا، امروز (۲۸ مهر) با حضور «سورنا ستاری»، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری «آزمایشگاه فین‌تک» را در دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر افتتاح کردند. این آزمایشگاه با هدف ارائه خدماتی از جمله فضای کار اشتراکی، آموزش و زیرساخت‌های نوین مبتنی بر فناوری‌های مالی به دانشجویان و با تمرکز بر حوزه‌های فین‌تک، بلاکچین، هوش تجاری، سرویس‌های تجزیه و تحلیل، هوش مصنوعی و سرویس‌های ابری راه‌اندازی شده است.

«حامد قنادپور»، مدیرعامل شرکت ارتباط فردا در خصوص دلیل افتتاح چنین آزمایشگاهی، به دیجیاتو می‌گوید ارتباط فردا، تجربه مناسبی با «فینووا» داشته و توجه زیادی به نوآوری باز دارد، به همین دلیل احساس کرده تا باید به دانشگاه نزدیک‌تر شود:

 «فینووا امروز در دانشگاه امیرکبیر فضای کار اشتراکی و در دانشگاه علامه نقش یک شتابدهنده را بازی می‌کند. از همین رو احساس کردیم که باید به دانشگاه نزدیک‌تر شویم تا بتوانیم مفهوم نوآوری باز را به شکل جامع‌تر پیگیری کنیم. به همین دلیل به ایده افتتاح آزمایشگاه فین‌تک رسیدیم.»

او می‌گوید در آزمایشگاه فین‌تک، سندباکس «فینوتک» می‌تواند در اختیار دانشجویان قرار بگیرد تا ایده‌های نوآورانه خود را پیاده‌سازی کنند. او در پاسخ به این سوال که در نهایت خروجی این مرکز چه خواهد بود، به دیجیاتو می‌گوید:

«خروجی این آزمایشگاه کسب‌وکارهایی است که از دل دانشگاه خارج شده‌اند. از سوی دیگر این آزمایشگاه اثرات جانبی هم خواهد داشت. برای مثال کمک می‌کند تا جوانان در کشور بمانند و چشم‌انداز بهتری از فضای کسب‌وکار داشته باشند. از سوی دیگر به دنبال آن هستیم تا نیازهای صنعت مالی را از این طریق پوشش دهیم.»

«آرین افشار»، مدیر فینووا نیز اعلام کرد که از ایجاد آزمایشگاه فین‌تک، دو هدف جدی را دنبال می‌کنند: نزدیک شدن به بدنه دانشگاه و از طرف دیگر، تبدیل شدن به یک پل ارتباطی بین صنعت بانکی و دانشگاه.

او می‌گوید اکنون امکان استقرار تیم‌های دانشجویی، چه در قالب استارتاپ و چه در قالب پروژه‌های پایان‌نامه‌ای وجود دارد: «تمام زیرساخت‌های مورد نیاز دانشجویان از جمله سرویس‌های بانکی و سندباکس‌ها به شکل رایگان به دانشجویان ارائه می‌شود.» افشار همچنین خبر داد که فینووا، فضای کار اشتراکی، شتابدهی و سرمایه‌گذاری را در صورت نیاز برای تیم‌هایی که در این آزمایشگاه مستقر می‌شوند را نیز انجام خواهد داد.

افشار در گفتگو با دیجیاتو و در پاسخ به این سوال که فینووا و ارتباط فردا با راه‌اندازی آزمایشگاه فین‌تک به دنبال چه هستند و چه برنامه‌ای برای آینده این آزمایشگاه وجود دارد، اعلام کرد که نقش اصلی را در این میان «مسئولیت اجتماعی» بازی می‌کند اما یکی از اهداف اصلی آن، توسعه ایده‌های کوچک و غیراستارتاپی است. او توضیح داد که تیم‌های دانشجویی قادر هستند با شناسایی نیازهای صنعت مالی، نیازهای تکنولوژی محور آن‌ها را تامین کنند، بدون اینکه یک استارتاپ ساخته شود.

افشار می‌گوید در حال حاضر، دانشجویان به شکل کلی اما پراکنده، در حال حل این مشکلات هستند و این مسیر، سازمان یافته نیست و حالا آزمایشگاه فین‌تک می‌خواهد به همین شکل، دانشجویان را به سمت حل مشکلات، به شکل ساختار یافته هدایت کند تا یک تیم بتواند نیاز یک سازمان بزرگ را حل کند، بدون اینکه نیاز باشد تا استارتاپ و محصولی نهایی آماده شود. در واقع آزمایشگاه فین‌تک، به همین شکل قرار است تبدیل به یک پل ارتباطی میان صنعت بانکی و دانشگاه شود.

از سوی دیگر مدیر فینووا می‌گوید خیلی اوقات دانشجویان پتانسیل‌هایی دارند اما نمی‌دانند چه فرصت‌هایی برای آن‌ها فراهم است: «به زودی فرصت‌هایی که در این حوزه وجود دارد را به شکل جامع معرفی می‌کنیم تا افراد و تیم‌ها بتوانند روی آنها کار کنند. برای مثال یک شرکت برنامه نویسی می‌خواهد در حوزه‌ای فعال شود اما نمی‌تواند مستقیماً وارد شود. شاید برای حل مشکلش به یک تیم برنامه‌نویسی سه نفره نیاز داشته باشد؛ در این حالت چه جایی بهتر از اینجا برای یافتن همین تیم.»

افشار می‌گوید در یک هفته اخیری که این آزمایشگاه شروع به کار کرده، ۳ تیم در این مرکز شروع به کار کرده‌اند و در حال حاضر نیز استقبال دانشجویان برای حضور در این فضا بالا بوده است. به گفته افشار، ۱۹ نفر به شکل هم‌زمان می‌توانند در آزمایشگاه فین‌تک مشغول به کار باشند.

دانشجویان و تیم‌های علاقه‌مند می‌توانند با مراجعه به سایت فینووا و تکمیل و ارسال فرم درخواست استقرار در آزمایشگاه، از خدمات فینووا در این بخش بهره‌مند شوند.

مطالب مرتبط

این آنتن برای استارتاپ‌ها زنده نیست: آنچه درباره تعامل صداوسیما و استارتاپ‌‌ها نمی‌دانید

با شیوع ویروس کرونا و بحرانی که در کشور پیش آمد، برخی استارتاپ‌ها توانستند به مردم در این شرایط کمک کنند و خدمات خودشان را بهتر و کاربردی‌تر به آنها ارائه کنند اما سنگ اندازی در برابر این کسب‌وکارهای نوپا در این شرایط هم ادامه داشت و این بار آن طرف ماجرا سازمان بزرگی به... ادامه مطلب

سرویس کسب درآمد از آپارات متحول می‌شود: چرخش تمرکز به سوی تولیدکنندگان محتوا

آپارات اعلام می‌کند که نحوه درآمدزایی تولیدکنندگان ویدیو را متحول ‌می‌کند. از زمان تاسیس تاکنون، این جدی‌ترین تلاش از سوی بزرگ‌ترین پلتفرم اشتراک ویدیو در ایران است تا تولیدکنندگان ویدیو را با خود همراه کند. با شرایط جدید آپارات، بین ۵۰ تا ۷۰ درصد از سود حاصل از نمایش تبلیغات، به تولیدکننده آن ویدیو خواهد... ادامه مطلب

مرکز فناوری سامسونگ امیرکبیر چگونه استارتاپ‌ها را پذیرش می‌کند؟

کار کردن روی ایده‌های استارتاپی همواره یکی از چالش‌برانگیز‌ترین کارهاست. حالا تصور کنید ایده شما در حوزه بهداشت و سلامت، آموزش، محیط زیست و آب و انرژی است. همان طور که می‌دانید جذب سرمایه برای این ایده‌ها کار چندان ساده‌ای نیست و احتمالا چند راه بیشتر پیش رو ندارید: یا اینکه بخشی از سهامتان را... ادامه مطلب

تاریخ درباره نتیجه اخراج کارکنان در زمان بحران چه می‌گوید؟

دنیای فناوری این روزها شاهد تعدیل هزاران نیرو در شرکت‌های بزرگ و کوچک داخلی و خارجی است. شرکت‌ها در بیانیه از تاثیرات منفی بحران کرونا بر کسب و کار و تعدیل از سر ناچاری سخن به میان می آورند اما با نگاهی به سابقه IBM طی بحران «رکورد بزرگ» می بینم که اخراج نیروها همیشه... ادامه مطلب

حرکت اول در استارتاپ «همراه مکانیک» سرمایه‌گذاری کرد

شنیده می‌شود که «همراه اول»، توسط واحد سرمایه­ گذاری خطرپذیر خود موسوم به «حرکت اول»، در استارتاپ «همراه مکانیک» سرمایه‌گذاری قابل توجهی انجام داده است. همراه مکانیک استارتاپی است که از سال ۱۳۹۲ کارشناسی خودرو را به شکل منظم و ساختار یافته به کاربران ارائه می‌دهد.به گزارش دیجیاتو، مذاکره‌ی میان همراه مکانیک و حرکت اول... ادامه مطلب

ویروس کرونا چگونه آینده شغل‌ها را دستخوش تغییر می‌کند؟

ویروس کرونا تا چندین ماه آینده مهمان ما خواهد بود، اما شاید تاثیرات آن تنها محدود به چند ماه دیگر نباشد و تغییرات دائمی در اطراف ما ایجاد کند. بسیاری از افراد در سراسر جهان دورکار شده‌اند یا شرکت‌ها به سلامت کارمندان خود بیش از گذشته اهمیت می‌دهند، بنابراین با وجود مشکلاتی که امروزه بخاطر... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟