بی‌تفاوتی دوباره اپل به اعتراضات هنگ‌کنگ؛ تیم کوک به دانشگاه دولتی چین پیوست

بی‌تفاوتی دوباره اپل به اعتراضات هنگ‌کنگ؛ تیم کوک به دانشگاه دولتی چین پیوست

انتصاب تیم کوک به عنوان رییس هیئت مشاور مدرسه اقتصاد دانشگاه چینهوا در گرماگرم اعتراضات هنگ کنگ، اپل را آماج انتقاد قرار داده است.

دانشگاه دولتی چینهوا یکی از بهترین مراکز آموزشی آسیاست و بیش از یک قرن از تاسیس آن می گذرد. این مرکز در زمینه تحقیقات علوم و فناوری دستاوردهای برجسته ای داشته و سالانه هزاران دانش آموز چینی برای راهیابی به آن با هم رقابت می کنند.

همین عوامل باعث شده تیم کوک عضویت در هیئت مشاور دانشگاه چینهوا را برای سه سال بپذیرد و ظاهرا ریاست این هیئت را نیز برعهده خواهد داشت. پیش از این بسیاری از مقامات بلند پایه حکومت پکن، مارک زاکربرگ و «جیم بریر»، بنیانگذار موسسه سرمایه گذاری «بریر» هم در این هیئت حضور داشته اند.

دانشگاه چینهوا

تیم کوک تنها فرد شاخص دنیای فناوری نیست که به عضویت هیئت مذکور درآمده اما این ریاست وی است که باعث شده صدای انتقادها از هر سو بلند شود. اپل ماه گذشته هم اپلیکیشن ردیابی HKmap.live را که در یافتن مکان پلیس و مسیرهای بسته به معترضان هنگ کنگی کمک می کرد، بر اثر فشار چینی ها از اپ استور حذف کرده بود و حالا اقدام تیم کوک باعث شده کاسه صبر منتقدان حکومت چین لبریز شود.

اعتراض ها تا جایی بالا گرفته که گروهی از نمایندگان هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات از جمله «الکسندریا اکاسیو کورتز» و تد کروز با ارسال نامه‌ای اقدام کوک را نکوهش کرده اند:

مصرانه از اپل می خواهیم برای اثبات اینکه به ارزش هایی بالاتر از حضور در بازار چین پایبند است و همچنین ایستادن در کنار زنان و مردان شجاعی که در هنگ کنگ برای حقوق اولیه و کرامت خود مبارزه می کنند، از اینکار صرف نظر کند.

تیم کوک با ارسال نامه ای به کارکنان اپل از حذف اپلیکیشن دفاع کرده و ردیابی نیروهای پلیس را عملی خطرناک خوانده بود، بنابراین احتمال انصراف وی از حضور در هیئت دانشگاه چینهوا هم چندان زیاد نیست.

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato