موش ها رانندگی یاد گرفتند [تماشا کنید]

موش ها حیوانات باهوشی هستند. آنها برای رسیدن به غذا مهارت هایی مثل فشردن اهرم و مسیریابی در هزارتو را آموخته اند و بازی قایم موشک را هم به خوبی انجام می دهند. حال به مجموعه مهارت های این جونده باید رانندگی را هم اضافه کنیم.

محققان دانشگاه ریچموند آمریکا برای مطالعه روی توانایی های شناختی موش ها، یک اتومبیل کوچک ساختند و این جاندار را تشویق کردند تا برای رسیدن به غذا رانندگی کند. در این آزمایش به 6 موش ماده و 11 موش نر مهارت رانندگی در یک محیط مستطیلی به مساحت 4 متر مربع آموزش داده شد. ویدیوی رانندگی موش را در ادامه می بینید:

موش ها پس از سوار شدن به خودرو و فشار وارد کردن روی سیم هایی از جنس مس و رسیدن به مقصد، آب نبات شیرین (فروت لوپز) پاداش می گرفتند. محققان هر بار آب نبات را در فاصله دورتری قرار می دادند تا موش برای رسیدن به آن مسیر بیشتری را رانندگی کند.

پژوهشگران برای ساختن اتومبیل مخصوص موش ها از ظرف پلاستیکی غذا، چهار چرخ، کف آلومینیومی و سیم های مسی که نقش فرمان را بازی می کنند استفاده کردند. موش با گرفتن سیم ها با پنجه های خود باعث ایجاد جریان الکتریکی و حرکت کردن ماشین می شد و بسته به اینکه او کدام قسمت از سیم را لمس می کرد ماشین به جلو، چپ یا راست می رفت.

«کلی لمبرت» (Kelly Lambert)، پروفسور عصب شناسی رفتار از دانشگاه ریچموند در رابطه با رانندگی موش ها می گوید: «آنها به شیوه هایی منحصر به فرد رانندگی با ماشین را یاد گرفتند و از الگوهایی برای فرمان دادن به خودرو و رسیدن به غذا استفاده کردند که قبلاً هرگز از آنها استفاده ای نکرده بودند.»

وی افزود که موش ها باهوش تر از آن چیزی هستند که بسیاری از مردم در موردشان فکر می کنند و بسیاری از حیوانات بیشتر از آنچه که ما فکر می کنیم باهوش هستند.

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟