سازمان نظام صنفی رایانه‌ای: قطع اینترنت باعث افت فروش ۹۰ درصدی استارتاپ‌ها شد

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در رابطه با قطع اینترنت و مشکلاتی که همین مسئله برای کسب‌وکارهای حوزه تجارت الکترونیکی ایجاد کرد، بیانیه‌ای منتشر کرده تا با ترسیم اثرات قطعی اخیر اینترنت، آگاهی بدنه تصمیم‌گیر حاکمیت را در خصوص تصمیمات این چنینی بالاتر ببرد. این سازمان به رشد منفی بخش‌های صنعتی در کشور اشاره کرده و گفته با این وجود، بخش فناوری اطلاعات رشدی ۶ درصدی داشته؛ هرچند در هفته گذشته فروش استارتاپ‌های نوپا تا ۹۰ درصد کاهش داشته است.

از شنبه ۲۵ آبان ماه تا شنبه ۲ آذر ماه اینترنت در کشور اختلال جدی داشت و حالا سازمان نظام صنفی به مشکلات مختلفی که کسب‌وکارهای تجارت الکترونیکی در هفته گذشته روبه‌رو بوده‌اند اشاره کرده است. مشکلاتی از قبیل اختلال جدی در ارتباطات بین سازمانی، عدم آمادگی فنی اکثر سرویس‌دهندگان متوسط و کوچک، ایجاد هزینه‌های مالی و انسانی چند برابری برای کسب‌وکارها، دسترسی نداشتن به پایگاه‌های دانش، مقالات و دوره‌های آموزشی.

این سازمان در بیانیه‌اش از کاهش شدید جریان ورودی مشتریان کسب‌وکارها به دلیل قطعی کانال‌های بازاریابی دیجیتال و همچنین توقف کمپین‌های تبلیغاتی کسب‌وکاهای بزرگ اشاره کرده و اعلام نموده بر اساس این اتفاق، کسب‌وکار‌های آنلاین نوپاتر تا ۹۰ درصد افت فروش داشته‌اند.

مشکل دیگری که سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به آن اشاره داشته، هدر رفتن هزینه زیرساخت‌ها، بسترها و سرویس‌های داخلی و خارجی، به دلیل عدم امکان استفاده از آن‌ها بوده است. همچنین این سازمان اشاره می‌کند که بعضی کسب‌وکارهای فعال در حوزه صادرات، در ارائه خدمات به مشتریان بین‌المللی دچار مشکل شده‌اند که همین مسئله باعث از بین رفتن اعتماد مشتریان خارجی به توان داخلی شده است؛ آن هم در حوزه‌ای که در شرایط کنونی تحریم یکی از تنها بخش‌های ارزآور برای کشور است.

سازمان نظام صنفی در بیانیه‌اش گفته است که اگرچه در لایه شبکه و زیرساخت، کشور آمادگی نسبی دارد اما به روشنی مشخص است که در لایه خدمات و محتوا دچار کمبود هستیم:

«عدم توجه به این موضوع باعث وارد آمدن خسارات گسترده به کسب‌وکارها شده و حتی با برقراری مجدد اینترنت نیز زمان زیادی لازم است تا این کسب‌وکارها دوباره به وضعیت پیش از اختلال‌ها برگردند.»

نکته مهم دیگری که در این بیانیه به چشم می‌خورد، اشاره به نا امیدی گسترده و مهاجرت نیروهای متخصص است:

«علاوه بر ضررهای مالی، به جرات می‌توان گفت که ضربه جدی‌تر بر بدنه نیروی انسانی متخصص و خبره وارد آمده است. موضوعی که در یک سال گذشته به دلیل مهاجرت نیروی خبره و متخصص شکل بحران به خود گرفته بود، در کنار احساس سرخوردگی و ناامیدی ایجاد شده، تاثیرات بسیار جدی بر کل زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی بر جای خواهد گذاشت.»

نظرات ۱۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟