چالش‌های نسل بعدی شبکه موبایل در کشور؛ 5G به ایران بیاید که چکار کند؟

در سومین همایش شهر هوشمند در مورد چالش‌های نسل بعد اینترنت همراه یا همان 5G صبحت‌های جالب توجهی مطرح شد؛ برخی از کارشناسان این پنل پرسشی را مطرح کردند مبنی بر اینکه اساسا 5G در حال حاضر در ایران به چه کار می‌آید و آیا هیچ مشتری برای این فناوری وجود دارد؟

باید تقاضایی برای 5G وجود داشته باشد

5G در ایران

«نسترن محسنی» معاون امور رادیوئی سازمان رگولاتوری در این همایش با اشاره به جمعیت ۲.۵ میلیارد نفری ساکن کلانشهرها تاکید می‌کند که ۵۵ درصد مردم دنیا در شهرها مستقر هستند.به گفته او مدیریت و توزیع منابع بین این جمعیت نمی‌تواند بدون استفاده از ارتباطات محقق شود: «این یعنی ما نیاز به یک Massive IoT داریم که صرفا از طریق نسل پنجم شبکه ارتباطاتی محقق خواهد شد.»

محسنی باور دارد که در تحقق 5G همه نهادها و سازمان‌ها نقش موثری دارند و صنایعی همچون انرژی، حمل و نقل و سلامت و مواردی از این قبیل در تسریع تحقق 5G موثر هستند: «اپراتور ما که چند سالی است 4G را به مرحله عملیاتی رسانده هنوز دقیقا نمی‌داند که چطور با اینترنت 5G درآمدزایی کند. در واقع باید تقاضا اتفاق بیفتد تا اپراتور تمایل به فعالیت در این عرصه داشته باشد.»

به گفته محسنی زیرساخت 5G و تدوین ضوابط و مقررات آن می‌تواند از بستر رگولاتوری ICT بگذرد ولی تمامی نهادها درگیر توسعه آن خواهند بود. او تاکید دارد که تعاملات بین بخشی و بین رگولاتوری باید توسعه پیدا کند تا این موضوع رنگ حقیقت به خود بگیرد. محسنی درباره باندهای مورد نیاز 5G نیز به باندهای فرکانس ۷۰۰ اشاره می‌کند که فعلا در اختیار صدا و سیماست و این سازمان تنها از ۲۶ درصد ظرفیت باندها استفاده می‌کند: «استفاده از این باندها هزینه‌های اپراتور را تا یک سوم کاهش می‌دهد، پس منطقی نیست که این باندها به متولی اصلی فرکانس کشور برگردد؟»

5G را برای چه سرویسی بیاوریم؟

5G در ایران

معاون فنی توسعه شبکه همراه اول در ادامه این نشست با اشاره به این موضوع که تکنولوژی 5G همچنان وارد کشور نشده ولی درباره آن ده‌ها جلسه برگزار شده تاکید دارد که این موضوع یک فرایند خوب برای آشنایی و تسلط با یک تکنولوژی تازه است. او ضمن تایید آزاد نبودن فرکانس‌های ۷۰۰ آنها را به مثابه اکسیژن برای فناوری 5G میدا‌ند؛ فناوری که البته رسیدن به آن مشکلات زیادی دارد. «مرتضی طاهری» در این باره بیشتر گفت:

«5G قرار است تاخیر ده میلی ثانیه داشته باشد و پایداری نزدیک به صد را به ارمغان بیاورد. رسیدن به این پایداری سخت است و دیتاسنترهایی هم در کشور آنچنان وجود ندارد که بتواند پاسخگوی نیاز فناوری 5G باشد. حتی می‌توان گفت دیوایس‌های در دست مردم نیز هنوز به سخت افزار 5G مجهز نشده است و باید این سوال ساده را از خود بپرسیم که اساسا فناوری 5G به چه کارمان می‌آید؟»

طاهری با خطاب قرار دادن فعالین حوزه صنعت اذعان دارد که اگر زمانی مشترکین دیتای خود را قطع کنند، اپراتورها تعطیل خواهند شد چرا که در صنایع مشتری خاصی ندارند:

«چه سرویسی را می‌خواهیم ارائه کنیم که منتظر 5G هستیم؟ با 5G قرار است اتفاقات بزرگی بیفتد و یک تحول دیجیتال رخ بدهد که این تحول مستلزم تحول در صنعت است. در واقع صنایع باید برای این سرویس تقاضا داشته باشند که اپراتورها روی آن کار کنند ولی الان از اینترنت 4G هم آنچنان درخواستی از سوی صنایع مطرح نشده چه رسد به 5G. اگر می‌خواهیم اتفاقی برای رسیدن به 5G بیفتد با صنایع ما به تکاپو بیفتند و تقاضای B2B مطرح شود؛ وگرنه 5G عرضه کنیم که چه شود؟»

5G محل ارائه سرویس‌های جدید است

5G در ایران

«وحید شاه منصوری» از اساتید دانشگاه نیز با اشاره به این موضوع که کوچ از 3G به 4G برای بهتر کردن سرویس‌های پایه بود، تاکید دارد که در 5G قصد بهینه کردن سرویس‌ها نیست بلکه این فناوری قصد دارد سرویس‌های جدیدی را عرضه کند که پیش از این وجود نداشته است:

«یک سری مفاهیم و سرویس‌های جدیدی برای اپراتورها باید شکل بگیرد تا مفهوم رسیدن به 5G هم منطقی شود. ما یک سری اپراتور لازم داریم که کارشان هوشمندسازی صنایع و خانه‌ها باشد وگرنه سرویس 5G که در اپراتورهای فعلی موبایل کاری را پیش نمی‌برد.»

5G در ایران

به گفته شاه منصوری موضوع شهر هوشمند یکی از مهم‌ترین رکن‌های توسعه 5G خواهد بود چرا که در این شهرها سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های بسیاری وجود خواهد که در توسعه و رشد 5G جریان سازی خواهند کرد.

به مقدار کافی مهندس هوش مصنوعی در کشور نداریم

5G در ایران

عضو شورای راهبردی تهران هوشمند نبود مهندسین حاذق حوزه هوش مصنوعی (AI) در کشور را یک چالش جدی و اساسی برای رسیدن به 5G معرفی می‌کند و تاکید دارد که برای پرورش مهندسین این حوزه زمان بسیار کمی در اختیار کشورمان قرار دارد. «محمود جراحی» در این باره بیشتر توضیح داد و گفت:«نهایتا دو سال وقت داریم که نزدیک به شصت هزار مهندس هوش مصنوعی داشته باشیم تا بتوانیم به تعداد معدودی شهر هوشمند دست پیدا کنیم.»

مطالب مرتبط

پنج شهر هوشمند که در دهه ۲۰۲۰ باید چشم از آنها برنداشت

هنر معماری تا حدود نیم قرن قبل برای صدها سال در رخوت و کرختی فرو رفته بود اما در دهه 1960 گروهی از معماران بریتانیایی با راه اندازی جنبش Archigeram علیه فضای خشک و بی روح حاکم بر معماری رسمی آن روزها قد علم کرده و طرح هایی انقلابی و آینده‌نگرانه را برای عناصر مختلف از... ادامه مطلب

صدراعظم آلمان: ایجاد ممنوعیت برای ارائه دهندگان اینترنت 5G خطرناک است

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در مجمع جهانی اقتصاد گفت که استفاده از شرکت های مختلف برای راه اندازی اینترنت نسل پنجم از لحاظ امنیتی بسیار حائز اهمیت بوده و وابستگی به یک شرکت زیان بار خواهد بود.دولت آلمان چندین هفته است که درگیر قانونگذاری برای نحوه راه اندازی اینترنت 5G در این کشور است و... ادامه مطلب

نگاهی به مهم‌ترین ادغام‌های اکوسیستم استارتاپی ایران؛ یکی برای همه، همه برای یکی

فشار سخت اقتصادی در یک سال و نیم گذشته باعث شده تا بسیاری از مدیران استارتاپ‌های ایرانی به ادغام، به شکلی جدی فکر کنند. عده‌ای دیگر اما به سوی عمل‌ کردن هم رفته‌اند. اما ادغام در اکوسیستم استارتاپی ایران اتفاق چندان تازه‌ای نیست و قبلاً هم در مواردی تجربه شده است. در این مطلب، نگاهی... ادامه مطلب

ساعت هوشمند گارمین تاکتیکس دلتا برای کماندوها رونمایی شد

نسل چهارم ساعت هوشمند گارمین تاکتیکس دلتا (Garmin Tactix Delta)، جدیدترین عضو خانواده ساعت های هوشمند جان سخت شرکت گارمین محسوب شده و جالب ترین ویژگی های آن کلید قطع اضطراری و حالت مخفی کاری هستند.ساعت هوشمند گارمین تاکتیکس دلتا از نمایشگر 1.4 اینچی با رزولوشن 280x280 پیکسل برخوردار بوده و به لطف بهره مندی... ادامه مطلب

بررسی دیجیاتو: ساعت هوشمند هواوی واچ جی تی 2

هواوی همزمان با گوشی های سری میت 30، از ساعت هوشمند جدید خود با شارژدهی باتری 2 هفته ای رونمایی کرد. هواوی واچ جی تی 2 با همین ویژگی می تواند بسیاری از ساعت های هوشمند دیگر بازار را از میدان به در کند اما شارژدهی عالی محدودیت هایی را هم به همراه داشته است. در... ادامه مطلب

استارتاپ Mojo Vision اولین لنز چشمی هوشمند دنیا را می‌سازد

استارتاپی با نام Mojo Vision می خواهد با ساخت اولین لنز چشمی هوشمند دنیا، نمایشگر کوچکی را درست مقابل مردمک چشم قرار دهد. این استارتاپ نمونه اولیه لنز هوشمند خود را در نمایشگاه CES نمایش داد.لنز چشمی هوشمند Mojo Vision که به نظر می رسد از دل فیلم های علمی-تخیلی بیرون آمده، با نمایش لایه... ادامه مطلب

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟