مدیرعامل علی بابا: به سرمایه‌گذاری روی تیم‌های کوچک استارتاپی علاقمندیم

مدیران ارشد «علی بابا» امروز (۲۴ آذر) در نشست خبری این مجموعه، اعلام کردند که با سرمایه‌گذاری‌های متعدد در حوزه تکنولوژی، قصد دارند به یکی از بازیگران عرصه فناوری در کنار صنعت گردشگری تبدیل شوند. آن‌ها همچنین گفتند که برای تحقق این امر، به سرمایه‌گذاری روی تیم‌های کوچک استارتاپی روی آورده‌اند تا بتوانند سبد محصولات خود را توسعه دهند.

«مسعود طباطبایی» مدیرعامل علی بابا در این نشست از ۵ سال فعالیت این شرکت گفت و تاکید کرد که امروز علی بابا دارای بیش از ۶ برند است و تبدیل به پورتال جامع گردشگری ایران شده است. به گفته طباطبایی، آنها با سرمایه‌گذاری در مجموعه‌های متعدد قصد دارند تا تبدیل به یکی از بازیگران عرصه تکنولوژی شوند. مدیرعامل علی بابا در پاسخ به این سوال دیجیاتو که آیا اکنون این هلدینگ یکی از تخصص‌های خود را در سرمایه‌گذاری استارتاپی می‌بیند، پاسخ داد:

«این که بازیگران بزرگ از استارتاپ‌ها و شرکت‌های کوچک حمایت کنند یک مساله دور از ذهن نیست و یک امر کاملا طبیعی در دنیاست. هلدینگ توشا بازوی سرمایه‌گذاری علی بابا است که در آن به حمایت از استارتاپ‌هایی می‌پردازیم که به نظرمان حرفی برای گفتن دارند و در راستای اهداف شرکت می‌توانند خوش بدرخشند. ما هم برای پر کردن سبد محصولات خود و هم ادامه راه اکوسیستم این کار را می‌کنیم، همانطور که مرسدس بنز با رقیب دیرینه خود یعنی BMW به مشارکت می‌رسد تا CAR2GO را بسازد چرا که این‌ها می‌دانند دنیای آینده مثل امروز پیش نخواهد رفت و نباید از غول‌های بزرگ دیگر جا بمانند.»

malltina

در بخش دیگری از نشست خبری، مدیرعامل علی بابا به دستیار هوشمند دابی اشاره کرد؛ یک فناوری که از دل تیم حمایت شده آنها یعنی ققنوس بیرون آمده و اولین دستیار صوتی فارسی زبان شناخته می‌شود. به گفته طباطبایی، این دستیار هوشمند در مرحله اولیه خود به سر می‌برد. «توحید علی اشرفی» مدیر بازاریابی علی‌بابا تاکید دارد که دابی در مرحله یادگیری است و در همین مرحله آغازین پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته: «ماشین با یادگیری پیشرفت می‌کند و هرچه بیشتر با کاربران در ارتباط باشد، عملکرد بهتری از خود نشان خواهد داد.»

در همین راستا مدیرعامل علی بابا به دیجیاتو می‌گوید که آنها باور دارند مراحل کار دابی طوری پیش می‌رود که تا یکسال آینده بهره‌برداری نهایی و کاملی از آن می‌توان انجام داد. به گفته طباطبایی الگوریتم‌هایی که برای پیشرفت دابی برنامه‌ریزی شده طوری پیش می‌رود که تا یک سال آینده این دستیار صوتی هوشمند را به مرحله نهایی تکامل خود نزدیک خواهد کرد. او در پاسخ دیگر خبرنگار دیجیاتو مبنی بر اینکه آیا رشد و توسعه دابی به معنای از بین رفتن کار صدها نیروی پشتیبان فعلی شرکت است می‌گوید:

«خیر. ما دائما در تکاپوی این هستیم که اساسا مشتری نیازی نداشته باشد تا با مرکز تماس ما ارتباط برقرار کند. در واقع دابی اولین مرحله تماس با مشتری را سپری خواهد کرد وگرنه ما کارهای زیادی با مشتری داریم که توسط نیروی انسانی ما انجام خواهد شد. بخش کال سنتر یا همان پشتیبان تلفنی ما اگر دیگر جواب تلفن اولیه مشتری‌ها را ندهد، دلیل بر این نیست که دیگر در مجموعه ما کاری برای او وجود ندارد؛ بلکه ما می‌خواهیم پا را فراتر بگذاریم و کاری کنیم که این تیم به مشاوران و راهنمایان سفر کاربران تبدیل شده و کار خود را به مرحله بعدی برسانند.»

دستیار صوتی هوشمند فارسی زبان

علی اشرفی نیز با اشاره به سرمایه‌گذاری‌ در مجموعه‌هایی چون مدگو (فعال در زمینه توریسم سلامت) و نشانت (فعال در زمینه اینفلوئنسر مارکتینگ) و Hello Persia (فعال در زمینه ورود گردشگران خارجی) تاکید دارد که علی بابا در آینده اقدامات بیشتری در زمینه سفر انجام خواهد داد: «همین زمینه فعلی فروش بلیت را به حد اعلای خود می‌رسانیم.» او با اشاره به این مساله که بازار گردشگری در کشور بسیار بزرگ است و انحصارگرایی در آن معنا ندارد نیز گفت:

«ما بیش از ۶۰ درصد سهم بازار گردشگری آنلاین را در اختیار داریم اما این رقم در واقع ۱۰ درصد سهم گردشگری کل کشور هم نیست؛ این بازار بسیار بزرگ است و ما در کنار دیگر بازیگران به رشد آن به وسیله تکنولوژی ادامه خواهیم داد.»

طباطبایی در خاتمه این نشست نیز با اشاره به اجرایی شدن رمز یکبار مصرف بانکی تاکید کرد که این سیاست ممکن است ضربه بزرگی به توسعه تجارت الکترونیک کشور بزند چرا که درباره آن درست اطلاع رسانی نشده است: «احتمالا بازار اینترنتی کشور با یک شوک بزرگ روبرو خواهد شد.»

مطالب مرتبط

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

MTN‌ سهام خود را در گروه اسنپ می‌فروشد [بروز رسانی: پاسخ اسنپ]

به روز رسانی: ساعت ۲۱:۵۰ - ۱۹ مرداد: روابط عمومی اسنپ به دیجیاتو می‌گوید که شرکت MTN ایرانسل در حال حاضر قصد خروج از گروه سهام‌داران اسنپ را ندارد.با تصمیم گروه MTN برای خروج از ایرانسل و به طور کلی خروج از بازار خاورمیانه، این شرکت بزرگ مخابراتی اعلام کرده که قصد فروش سهام خود در گروه... ادامه مطلب

گزارش عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه کارآفرینی بهمن: یک راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن گزارش جامعی از عملکرد خود و سرمایه‌گذاری‌هایش در استارتاپ‌ها منتشر کرد. این شرکت که توسط جمعی از فعالان کارآفرینی فناورانه و نوآورانه به وجود آمده، گزارشی از وضعیت عملکرد منتشر ساخته که می‌تواند رهنمون بسیاری از تیم‌ها برای آشنا شدن با پروسه سرمایه‌گذاری و حواشی آن باشد. در این گزارش درباره این... ادامه مطلب

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۶ ساله شد

بیست‌وشش سال از زمانی که سیم کارت به دست شهروندان ایرانی رسید، سپری می‌شود. در مرداد سال ۷۳، اولین شبکه ارتباطی تلفن همراه با ظرفیت ۹۲۰۰ مشترک، توسط ۱۷۶ فرستنده و گیرنده در ۲۴ ایستگاه رادیویی در تهران راه‌اندازی شد.به طور دقیق‌تر باید گفت که شرکت ارتباطات سیار ایران ۱۹ مرداد ۱۳۷۳، با واگذاری ۴... ادامه مطلب

نحوه پنهان‌سازی شماره تلفن در اسنپ

ممکن است هر فردی به دلایل مختلف نخواهد شماره تلفن خود را در اختیار دیگران بگذارد، اما گاهی برای استفاده از اپلیکیش‌های مختلف این کار اجتناب‌ناپذیر است. اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که شماره تلفن همراه را جزیی از اطلاعات شخصی خود قلمداد می‌کنید، می‌توانید از قابلیت «تماس امن» اسنپ استفاده کنید.روابط عمومی اسنپ... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟