محققان: تاثیر منفی نور آبی بر خواب کمتر از تصورات قبلی است

باور اکثر محققان در چند سال گذشته این بوده که نور آبی ساطع شده از نمایشگرها می تواند ساعت بدن را مختل کند. به همین دلیل امروزه اکثر دیوایس ها حالت مخصوص شب یا «نایت مود» دارند که به کمک لایه ای زرد یا قهوه ای رنگ، اثرات نور آبی را تا حد زیادی خنثی می کند.

مطالعه جدیدی که توسط محققان دانشگاه منچستر انجام شده نشان می دهد رنگ نور نیز می تواند روی ساعت بدن تاثیر گذاشته و استفاده از حالت نایت مود در شب نیز می تواند ساعت بدن را مختل کند.

چشمان انسان سلول هایی دارد که به نور حساس هستند. این سلول ها تاثیری در بینایی نداشته و با حس کردن نور به تنظیم ساعت بدن کمک می کنند. زمانی که این سلول ها نور را حس می کنند، مولکولی به نام «ملانوپسین» (Melanopsin) تولید می کنند. این مولکول با پیام رسانی به بخش های به خصوصی از مغز، آن را بیدار و هوشیار نگه داشته و علاوه بر سرکوب ملاتونین، به تنظیم ساعت بدن نیز کمک می کند.

تحقیقات انجام شده نشان می دهند ملانوپسین بیشترین حساسیت را به طیف نوری تقریباً 480 نانومتر دارد که همان طیف آبی بوده و نمایشگرهای اکثر وسایل الکترونیکی مدرن از جمله لپ تاپ ها و تلفن های هوشمند آن را از خود ساطع می کنند.

محققان برای مطالعه تاثیرات رنگ نور نمایشگر بر روی ساعت بدن، روی موش هایی آزمایش کردند که در میزان حساسیت به نور آنها تغییراتی ایجاد شده بود. محققان به کمک نورپردازی چند رنگی دریافتند نور زرد تاثیر بیشتری را نسبت به نور آبی روی ساعت بدن موش می گذارد.

پژوهشگران می گویند رابطه بین ساعت بدن با رنگ احتمالاً به تغییراتی که به طور طبیعی در نور هوای گرگ و میش در 24 ساعت شبانه روز رخ می دهند، ربط دارد. «تیم براون»، یکی از نویسندگان مقاله می گوید:

«این باور عمومی که نور آبی قوی ترین تاثیر را روی ساعت بدن دارد، اشتباه است؛ در واقع رنگ های آبی هوای گرگ و میش تاثیر کمتری نسبت به نور سفید و زرد با روشنایی مساوی دارند.»

محققان در این تحقیق برای اولین بار ادعا می کنند که رنگ نور می تواند به اندازه طیف های نوری که سطح ملانوپسین را تنظیم می کنند، روی ساعت بدن تاثیر بگذارند. با این اوصاف حالت نایت مورد نیز زیر سوال می رود.

البته باید دقت کرد که این تحقیق فقط روی موش ها انجام شده و با اینکه محققان با اعتماد به نفس از آثار مشابه روی انسان صحبت می کنند، هنوز هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند رنگ نور می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای روی ساعت بدن بگذارد.

در واقع تحقیق دیگری که در این زمینه انجام شده نشان می دهد استفاده از عینک های عسلی یک ساعت قبل از خواب می تواند کیفیت خواب را بهبود دهد. پژوهش دیگری که اواسط مهر ماه امسال انجام شد نیز از احتمال پیری زودرس به خاطر نور آبی نمایشگرها خبر داد.

نتایج این تحقیق در قالب مقاله در ژورنال Current Biology منتشر شده است.

مطالب مرتبط

۸ اتفاق رایجی که برای چشم‌هایتان می‌افتد و دلایل پشت آن‌ها

این اتفاق برای اکثر ما افتاده است: دراز کشیده‌اید و روی موبایل‌تان در حال بالا و پایین کردن اینستاگرام هستید. از جایتان بلند می‌شوید و ناگهان در حال دیدن ستاره‌ها هستید و باید با تاربینی بجنگید. البته که این اتفاق موقتی است و بعد از مدت کوتاهی برطرف می‌شود.چه اتفاقی در حال وقوع است وقتی... ادامه مطلب

استفاده از موبایل، کودکان را افسرده نمی کند

روانشناسان با بررسی ده ها مقاله در مورد رابطه بین استفاده از گوشی با افسردگی و اضطراب در نوجوانان، به این نتیجه رسیدند که این ارتباط ناچیز بوده و نسبت علت و معلولی آن مشخص نیست.باور عمومی این است که استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی و تلفن همراه سبب افسردگی، اضطراب و دیگر مشکلات... ادامه مطلب

تیک آف خودکار یک فروند هواپیمای ایرباس با کمک تکنولوژی بینایی کامپیوتری

چندی پیش یک فروند هواپیمای ایرباس با کمک تکنولوژی خودران متشکل از سیستم های بینایی کامپیوتری موفق شد با موفقیت و بدون دخالت انسان تیک آف کند و به این ترتیب گام مهم دیگری در راستای تحقق رویای پروازهای بدون خلبان برداشته شد.خبر این پرواز امروز از سوی ایرباس اعلام شد اما پرواز در ۱۸... ادامه مطلب

وقوع آخرین و خطرناک‌ترین خورشید گرفتگی سال ۲۰۱۹ در روز کریسمس

سال ۲۰۱۹ و همزمان با کریسمس، سومین و آخرین خورشید گرفتگی دهه به وقوع خواهد پیوست.۲۶ دسامبر (سه روز دیگر) ساعت ۱۰:۴۳ به وقت منطقه زمانی شرقی (EST)، خورشید گرفتگی حلقه ای رخ خواهد داد. در این زمان، ماه نو کمی دورتر از حد معمول در آسمان قرار گرفته و قسمت مرکزی خورشید را می... ادامه مطلب

نور آبی نمایشگرها احتمالا پیری زودرس می‌آورد

محققان دانشگاه ایالتی اورگن آمریکا (Oregon State University)، در تازه ترین مطالعات خود دریافتند که نور آبی صفحه نمایش ها مضراتی همچون پیری زودرس، کاهش طول عمر و تخریب شبکیه چشم را به دنبال داشته و حتی ممکن است به سلول های مغزی نیز آسیب بزند.دانشمندان در تحقیقات خود نور آبی صفحه نمایش ها را... ادامه مطلب

حذف بخش‌هایی از تصویر با شبکیه مصنوعی چشم ممکن شد

رتینا یا شبکیه مصنوعی چشم پتانسیل بازگردانی بینایی به برخی افراد با اختلالات دیداری را دارد اما یکی از ایرادهای مهم آن داغ کردن است که محققان راهی برای غلبه بر آن پیدا کرده اند.شبکیه مصنوعی از سنسور دوربین در پشت چشم داخلی و آرایه ای از الکترودها تشکیل شده که در کنار هم نور... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟