پیش‌بینی ستاره شناس بریتانیایی: ظهور نسل جدید انسان با سفرهای فضایی

یکی از اخترشناسان بریتانیایی در اظهاراتی تکان دهنده مدعی شده سفرهای فضایی می توانند به ظهور نسل جدیدی از انسان دستکاری شده منتهی شوند.

«مارتین ریس» (Martin Rees) از ستاره شناسان مطرح انگلستان می گوید در آینده برخی انسان ها زمین را ترک کرده و در سیارات دیگر زندگی خواهند کرد. به گفته او آنها برای وفق دادن خود با محیط جدید، به کمک تکنولوژی های پیشرفته، در خود تغییراتی ایجاد خواهند کرد:

«آنها نمی توانند خود را با شرایط سیارات دیگر وفق دهند، به همین دلیل انگیزه قوی تری نسبت به ساکنین زمین برای ایجاد تغییرات در بدن خود به کمک فناوری های سایبرنتیک و مهندسی ژنتیک خواهند داشت. این روش ها به خاطر مسائل اخلاقی و احتیاطی در زمین ممنوع هستند، اما ساکنین مریخ برای انجام چنین آزمایشاتی دستشان بازتر است. ما باید برای آنها که می خواهند با دستکاری ژنتیکی دودمان خود را با سیارات بیگانه وفق دهند، آرزوی موفقیت کنیم. این می تواند اولین گام به سوی ظهور نسل جدید انسان ها باشد.»

بشر از دیرباز به دنبال سفر به اعماق فضا بوده است.

ریس می گوید انسان دستکاری شده سرانجام توانایی تبدیل شدن به «موجود هوشمند کاملا ماشینی» را دارد و می تواند در محیط های بدون اتمسفر و گرانش زندگی کند. در چنین شرایطی او توانایی احداث سازه های عظیمی را خواهد داشت که از توانایی های انسان معمولی خارج است.

ریس با اشاره به اینکه انسان دستکاری شده زمین را برای همیشه ترک خواهد کرد، می گوید:

«بنابراین مغزهای غیر ارگانیک، نه بر روی زمین و مریخ، بلکه در اعماق فضا به قدرت هایی خواهد رسید که از تصور ما خارج است. حدس می زنیم زمین برایشان جذابیتی نداشته باشد. آنها پدران زمینی خود را برای همیشه ترک خواهند کرد.»

این اخترشناس معتقد است ماموریت های فضایی آینده می تواند به مهاجرت انسان ها و سکونت موجوداتی پیچیده تر و نامیرا در کهکشان راه شیری منتهی شود. این کار احتمالاً با ماشین هایی که خود را بازتولید می کنند و یا به کمک فناوری های دیگر قابل دستیابی خواهد بود.

سیاره فراخورشیدی

به عقیده او نسل جدید انسان های نیمه نامیرا ترسی از سفرهای بین ستاره ای نخواهند داشت چون عمر آنها بسیار طولانی خواهد بود.

با این وجود ریس هشدار می دهد که بشر نباید با سفرهای فضایی به فکر فرار از مشکلات زمین باشد:

«این تفکر که می توان با سفرهای فضایی از مشکلات زمین فرار کرد، ترسناک است. ما باید مشکلات زمین حل کنیم. حل مشکل تغییرات اقلیمی در برابر زمینی سازی مریخ، کار بسیار آسانی است؛ هیچ محیط دیگری در منظومه شمسی به اندازه محیط زمین، حتی قله اورست و قطب جنوب، بخشنده نیست. هیچ سیاره دیگری برای مردم عادی که از ریسک کردن هراسانند، وجود ندارد.»

این اولین باری نیست که «ریس» پیش بینی های تکان دهنده می کند. وی سال گذشته میلادی در گفتگویی با تلگراف به خطرات احتمالی آزمایشاتی که روی شتاب دهنده های ذرات انجام می شوند، اشاره کرده بود و از احتمال بسیار ضعیف ایجاد سیاهچاله خبر داد.

malltina

مطالب مرتبط

ماه‌نورد رباتیک ناسا سال آینده برای کشف آب به قمر زمین می‌رود

ناسا دانشگاه «کارنگی ملون» و شرکت Astrobotic را مأمور ساخت یک ماه نورد خودران برای جستجوی آب در قمر زمین کرد. این ماه نورد که MoonRanger نام دارد، سال آینده میلادی برای کشف یخ و غارها به ماه خواهد رفت.ناسا با برنامه «آرتمیس» قصد دارد سال ۲۰۲۴ فضانوردان را به ماه ارسال کرده و یک... ادامه مطلب

برای اولین بار سیاره‌ای در نزدیکی یک کوتوله سفید کشف شد

گروهی از ستاره شناسان برای اولین بار سیاره‌ای را کشف کرده‌اند که هر ۳۴ ساعت یکبار به دور یک «کوتوله سفید» گردش می‌کند. این کشف نشان می‌دهد سیارات می‌توانند وارد کمربند حیات (HZ) کوتوله‌های سفید شده و احتمالاً شرایط مناسب برای پشتیبانی از حیات را ایجاد کنند.این سیاره WD 1856 b نام داشته و جرمش... ادامه مطلب

اولین هوابند خصوصی اواخر ۲۰۲۰ راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شود

راکت فالکن ۹ اسپیس‌اکس به زودی زمین را به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی ترک می‌کند تا اولین هوابند (Airlock) ساخته شده توسط یک شرکت خصوصی را تحویل این ایستگاه دهد.این هوابند که Bishop نام دارد، توسط شرکت هوافضا Nanoracks ساخته شده و قرار است محموله‌ها از طریق آن از درون ایستگاه به فضای بیرون... ادامه مطلب

ماسک از پرتاب نمونه اولیه راکت استارشیپ تا ارتفاع ۱۸ هزار متری می‌گوید

مدیرعامل اسپیس ایکس، ایلان ماسک اطلاعات و جزئیات جدیدی درباره نمونه آزمایشی بعدی راکت استارشیپ یعنی SN8 به اشتراک گذاشته است.نمونه‌های اولیه راکت استارشیپ با نام‌های SN5 و SN6 تا به امروز توانسته‌اند دو بار تا ارتفاع ۱۵۰ متری پرواز کرده و فرود موفقی داشته باشند. نمونه بعدی، SN8 نام دارد که به گفته ماسک،... ادامه مطلب

استارتاپ Astra در اولین پرتاب راکت به مدار شکست خورد

استارتاپ پرتاب راکت «Astra» در نهایت توانست اولین ماموریت آزمایشی خود را در «آلاسکا» انجام دهد که البته «Rocket 3.1» به مدار نرسید.Astra از قبل اعلام کرده بود که انتظاری برای رسیدن این راکت به مدار ندارد و هدف نهایی آن، رسیدن به مدار پس از سه پرتاب آزمایشی است. هدف از انجام ماموریت اخیر،... ادامه مطلب

همکاری «ناسا» با شرکت های خصوصی برای نمونه برداری از خاک ماه

«ناسا» به عنوان بخشی از برنامه خود برای فرستادن نخستین زن فضانورد و یک مرد به ماه در سال 2024 و همچنین ادامه فعالیت تحقیقاتی خود، نیاز دارد تا خاک این کره اسرار آمیز را بیشتر مورد بررسی قرار دهد. در واقع لازم است پیش از آنکه فضانوردان به سطح ماه برسند، مطالعاتی بیشتری در... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟