ریشه یابی انواع نقص فنی خودرو [بخش سوم]

در قسمت اول و قسمت دوم از سری مقالات نقص فنی خودرو ها چهل مشکل مرسوم در بخش فنی اتومبیل و علل آن را به استحضار شما مخاطبان گرامی رساندیم. در ادامه قصد داریم تا عیوب بیشتری را به همراه علت آنها به اطلاع برسانیم. لطفا با دیجیاتو همراه باشید.

نقص فنی چهل‌ویکم:

اگر دوده سیاه بر روی شمع‌های خودرو جمع می‌شود، علت این مشکل احتمالا ناشی از ایراد در سنسور دمای آب خواهد بود.

نقص فنی چهل‌و دوم:

اگر حافظه موقت دائما پاک می‌شود، بهتر است رله دوبل چک شده و از عدم خرابی آن اطمینان حاصل شود.

نقص فنی چهل‌و‌سوم:

اگر هنگام فشار دادن پدال گاز از سمت اگزوز صدای شبیه به تق تق می‌شنوید اما پیشرانه و موتور به خوبی کار می‌کند و همزمان مصرف سوخت نیز افزایش یافته است، ایراد می‌تواند ناشی از نشتی در سیستم وکیوم، نقص در انژکتور‌ها و یا وجود سوراخ در اگزوز خودرو باشد

. نقص فنی چهل‌و‌چهارم:

اگر هنگامی که موتور سرد است و دمای آن بالا نرفت،ه چراغ هشدار دمای آب و چراغ استاپ روشن شده باشد، ایراد می‌تواند ناشی از سنسور دمای آب و یا سیم کشی آن و ایسیو باشد.

نقص فنی چهل‌و‌پنجم:

اگر خودرو در ابتدای گاز دادن و یا برداشتن پا از روی پدال گاز در دنده یک یا دو اصطلاحا تقه بزند، احتمالا سنسور کیلومتر ایراد داشته و یا کلا قطع شده است.

نقص فنی چهل‌و‌ششم:

اگر خودرو در حالت درجا خاموش شود، ایراد می‌تواند از سنسور کیلومتر باشد.

نقص چهل‌وهفتم:

اگر با افزایش مصرف سوخت و یا بد کار کردن خودرو به خصوص در دورهای بالا مواجه هستید، ایراد می‌تواند از سنسور کیلومتر باشد.

نقص فنی چهل‌وهشتم:

اگر استارت خودرو از توان کافی برای چرخاندن موتور برخوردار نیست، احتمالا شارژ باتری تمام شده و یا عمر آن پایان یافته است. همچنین  ایراد در بست‌های باتری نیز می‌تواند محتمل باشد؛ در غیر این صورت استارت و یا شیار دنده سر آن ایراد پیدا کرده است.

نقص فنی چهل‌ونهم:

اگر هنگام استارت موتور به آرامی شروع به چرخش می‌کند اما روشن نمی‌شود، احتمالا شارژ باتری ضعیف است و یا کابل‌های آن به خوبی متصل نشده است. اتصال بدنه موتور چک شود در غیر موارد فوق استارت ایراد دارد.

نقص فنی پنجاهم:

اگر پس از استارت زدن، موتور با سرعت عادی شروع به چرخش کند ولی روشن نشود، خرابی سیستم جرقه و مشکل در دلکو و چکش برق محتمل خواهد بود. خرابی پمپ بنزین و یا فیوز آن نیز می‌تواند علت این مشکل باشد.

نقص فنی پنجاه‌و یکم:

اگر در حین کار موتور ضربه می‌زند، ایراد می‌تواند در داغ شدن بیش از حد دمای پیشرانه، داغ شدن شمع‌ها، جمع شدن دوده در محفظه احتراق، تنظیم نبودن دلکو و معیوب بودن آوانس اتوماتیک گریز از مرکز باشد.

نقص پنجاه‌ودوم:

خروج غیرعادی آب از لوله اگزوز می‌تواند ناشی از سوختن واشر سرسیلندر و یا ترک برداشتن سرسیلندر باشد.

نقص پنجاه‌وسوم:

اگر موتور در سرعت‌های بالا ریپ بزند، وایر شمع‌ها ایراد داشته یا اینکه شمع‌ها خراب شده است.

نقص فنی پنجاه‌وچهارم:

در صورتی که دمای پیشرانه بیش از حد بالا برود، کمبود آب در سیستم خنک کننده، ایراد در شلنگ‌های آبرسانی، خراب شدن درب رادیاتور، گرفتگی مدار سیستم خنک کننده، خراب شدن ترموستات، خراب شدن واتر پمپ یا نشتی آن، بسته شدن مسیر برخورد هوا با رادیاتور و خراب شدن فن خنک کننده محتمل خواهد بود.

نقص فنی پنجاه‌وپنجم:

در صورت وجود دائمی حباب‌های هوا در رادیاتور و افزایش بیش از حد دمای موتور، احتمالا واشر سرسیلندر سوخته و یا سر سیلندر ترک برداشته است.

نقص فنی پنجاه‌وششم:

اگر سطح مایع خنک کننده رادیاتور مرتبا کم می‌شود، سوختن واشر سرسیلندر، شل شدن بست‌های جنت‌های آبرسانی و پارگی شلنگ‌ها محتمل خواهد بود.

نقص فنی پنجاه‌وهفتم:

کم شدن سطح روغن موتور و خروج دود آبی از اگزوز می‌تواند ناشی از خراب شدن رینگ‌های پیستون، محفظه سیلندر و یا لاستیک ساق سوپاپ باشد که به آن روغن سوزی گفته می‌شود.

نقص فنی پنجاه‌وهشتم:

اگر چراغ هشدار روغن پشت آمپر خاموش نمی‌شود، عدم وجود مقدار کافی روغن در کارتر، خرابی چراغ اخطار و یا اشکال در سنسور فشار روغن محتمل است. احتمال ایراد در اویل پمپ و سیستم فشار روغن نیز وجود دارد.

نقص  فنی پنجاه‌ونهم:

اگر هنگام کارکرد موتور چراغ اخطار دینام روشن باقی بماند، خرابی دینام و یا آفتامات و اتصال بدنه آن و نیز خرابی تسمه دینام محتمل است.

نقص فنی شصتم:

اگر هنگام حرکت، خودرو لرزش‌های مشهودی از خود بروز می‌دهد، ایراد می‌تواند ناشی از لق شدن چرخ‌ها و یا بالانس نبودن تایرها، عیب در میل گاردان خودروهای دیفرانسیل عقب و خراب شدن بلبرینگ چرخ باشد.

نقص فنی شصت‌ویکم:

دنده درگیر است ولی اتومبیل حرکت نمی‌کند؛ خراب شدن دیسک و صفحه کلاچ، خراب شدن پلوس‌ها و خرابی جعبه دنده اتوماتیک می‌تواند دلیل این مشکل باشد.

نقص فنی خودرو

نقص فنی شصت‌ودوم:

اگر هنگام ترمز اتومبیل به یک سمت کشیده می‌شود، سیلندر ترمز یکی از چرخ‌ها ایراد پیدا کرده است.

نقص فنی شصت‌وسوم:

اگر ترمز با فشار دو پا کار می‌کند، وجود هوا در سیستم روغن ترمز ،خراب شدن پیستون و سیلندر اصلی ترمز و یا نشتی جزئی در سیستم روغن ترمز می‌تواند دلیل این مشکل باشد.

مطالب مرتبط

مقایسه عملکرد گیربکس اتوماتیک و دستی ؛ چرا اتوماتیک ها اکنون بهترند؟

در گذشته نه چندان دور، اکثر خودروها با گیربکس های دستی تولید می شدند و این دسته در مقایسه با همتایان اتوماتیک از محبوبیت بیشتری برخوردار بودند. اما اکنون شرایط کاملا عوض شده و می توان گفت که خودروهای مجهز به گیربکس دستی، نفس های آخر خود را می کشند. حال این سوال پیش می... ادامه مطلب

ریمپ ECU چیست و چه تاثیری می‌تواند بر عملکرد موتور خودرو داشته باشد؟

ریمپ (Remap) یکی از روش‌های نسبتا کم هزینه به منظور افزایش کارایی و راندمان پیشرانه به حساب می‌آید که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. ما در این مطلب قصد داریم به تشریح زوایای مختلف پدیده ریمپ ایسیو (ECU) بپردازیم و مزایا و معایب آن را به استحضار شما عزیزان برسانیم. لطفا در ادامه با... ادامه مطلب

افسانه ای که به واقعیت پیوست؛ اهدای اتومبیل نو به جای نیسان وانت 1 میلیون مایلی

چندی پیش مالک یک دستگاه نیسان فرانتیر مدل 2007 با عبور از کارکرد یک میلیون مایل (معادل بیش از 1.6 میلیون کیلومتر) رکوردی استثنایی را با پیکاپ محبوب خود ثبت کرد. آقای برایان مورفی (Brian Murphy) اهل شیکاگو بوده و در زمینه حمل و تحویل کالا فعالیت می کند. وی سال ها است که هر... ادامه مطلب

نکات مهم و حیاتی در رانندگی آفرود

ما در فستیوال آفرود تویوتا در کشور آفریقای جنوبی بر سر یک دو راهی قرار داشتیم و آن این بود که آیا باید یک مسیر ساده را برای تست قابلیت‌های تویوتا هایلوکس خود برمی‌گزیدیم و یا اینکه به سراغ مسیری چالش‌برانگیز بر روی صخره‌های صعب العبور می‌رفتیم؟بالاخره تصمیم گرفتیم فرمان خودرو را به سوی مسیر... ادامه مطلب

کدام لاستیک زمستانی در افزایش ایمنی رانندگی موثر است؟

با وجود این که در کشور ما استفاده از لاستیک زمستانی رایج نیست اما با تغییر اقلیم و وضعیت دگرگون آب و هوایی بیش از پیش نیاز به این دست از لاستیک ها احساس می شود. این مسئله در دیگر کشورها نیز چندان جدی گرفته نمی شود و به همین جهت لاستیک سازان به دنبال... ادامه مطلب

ریشه یابی انواع نقص فنی خودرو [بخش دوم]

در قسمت اول این نوشتار به شانزده مورد نقص فنی خودرو و علل آن اشاره کردیم؛ در این قسمت قصد داریم سری دیگری از نقایص و عیوب خودرو را به همراه دلایل آن به اطلاع برسانیم. لطفا در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.نقص فنی هفدهماگر درهنگام خاموش کردن خودرو موتور دچار لرزش می‌شود، احتمالا مپ... ادامه مطلب

ویجیاتو

ادامه مطلب

ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟