هرآنچه درباره هک شدن گوشی جف بزوس می‌دانیم و نمی‌دانیم

خبرگزاری گاردین اخیراً در گزارشی آورده که محمد بن سلمان، پادشاه عربستان سعودی در ماه مه ۲۰۱۸، گوشی همراه جف بزوس، موسس و مدیرعامل آمازون را هک کرده است. این خبر درحالی منتشر شده که در ماه ژانویه ۲۰۱۹، بزوس خبر از جدایی از مکنزی بزوس داد و به فاصله کمی از آن، خبر ارتباطش با لورن سانچز، شخصیت تلویزیونی سابق عمومی شد.

افشای اخبار مربوط به خیانت بزوس این گمانه‌زنی را به همراه داشت که آیا موبایل او هک شده بوده یا خیر. حالا محققان به این نتیجه رسیده‌اند که احتمالا دولت سعودی مسئولیت دسترسی به اطلاعات شخصی مدیر عامل آمازون را برعهده داشته است.

در این مطلب به هرآن چیزی می‌پردازیم که درباره هک شدن موبایل جف بزوس می‌دانیم و نمی‌دانیم.


آنچه می‌دانیم

۲۱ مارس ۲۰۱۸: پیش از آغاز تور سه‌ هفته‌ای شاهزاده محمد بن سلمان در ایالات متحده، جف بزوس به صرف ناهار با او در لوس آنجلس دعوت شده است. این سفر به آمریکا قرار است شاهزاده عربی را اصلاح‌طلب و جهان‌گرا نشان دهد.

۴ آپریل ۲۰۱۸: هم بزوس و هم شاهزاده محمد به مهمانی ناهار در خانه برایان گریزر،‌ تهیه‌کننده نام‌آشنا می‌روند. باب ایگر، مدیرعامل دیزنی و کوب برایانت، ستاره پیشین ان‌بی‌ای هم از دیگر مهمانان حاضر هستند. در جریان این مهمانی، بزوس و شاهزاده شماره تلفن‌های یکدیگر را دریافت می‌کنند. همان روز، شاهزاده مکالمه با بزوس را در واتس‌اپ آغاز می‌کند.

۱ مه ۲۰۱۸: بزوس پیامی غافلگیرکننده از شاهزاده محمد دریافت می‌کند که بنابر گزارش‌ها حاوی یک فایل ویدیویی رمزگذاری شده است. ویدیو ظاهرا یک فیلم تبلیغاتی درباره ارتباطات مخابراتی به زبان عربی است و متونی عربی روی آن نقش می‌بندد. مشخص نیست بزوس ویدیو را تماشا کرده یا خیر، اما به محض دریافت فایل، میزان دیتای مخابره شده از موبایل بزوس «صد برابر»‌ می‌شود.

۱۵ اکتبر ۲۰۱۸: یک کمپین آنلاین وسیع علیه بزوس در عربستان سعودی به راه می‌افتد و توجه‌ها را به این حقیقت جلب می‌کند که او مالک خبرگزاری واشنگتن پست است. این کمپین تنها دو هفته بعد از قتل جمال خاشقچی، ستون‌نویس واشنگتن پست از سوی ماموران سعودی در استانبول به راه می‌افتد. نیروهای اطلاعاتی آمریکا در نوامبر ۲۰۱۸ به نتیجه می‌رسند که شاهزاده محمد مسئول قتل خاشقچی بوده، اما دولت سعودی هرگونه ارتباط مستقیم را تکذیب می‌کند.

۸ نوامبر ۲۰۱۸: شاهزاده محمد در واتس‌اپ یک میم برای بزوس ارسال می‌کند که حاوی این متن است: «بحث کردن با یک زن مثل خواندن توافق‌نامه لایسنس نرم‌افزاری است. در نهایت باید همه‌چیز را نادیده بگیری و روی گزینه موافقم کلیک کنی». محققان می‌گویند تصویر زن داخل میم شباهت زیادی به لورن سانچز دارد که بعدا معلوم شد با مدیرعامل آمازون در ارتباط است. محققان از زمان‌بندی ارسال این میم نتیجه گرفتند که شاهزاده به پیام‌‌های شخصی بزوس دسترسی داشته.

۹ ژانویه ۲۰۱۹: بزوس خبر طلاق خود از همسرش را اعلام می‌کند. در همان روز، نشنال اینکوایرر گزارش می‌دهد که بزوس و سانچز برای چندین ماه در ارتباط بوده‌اند. این گزارش می‌گوید پیام‌ها و سلفی‌هایی اروتیک میان این دو جابه‌جا شده. گفته می‌شود تصاویری در اختیار خبرگزاری قرار گرفته که به خاطر برهنگی قادر به انتشارشان نیست.

۷ فوریه ۲۰۱۹: بزوس یک بلاگ پست راجع به اتهامات وارده از سوی نشنال اینکوایرر منتشر کرده و این اتفاق را باج‌گیری می‌خواند. مدیرعامل آمازون ضمنا از ارتباط احتمالی نشنال اینکوایرر با دولت سعودی می‌گوید. مدیرعامل AMI، شرکت ناشر نشنال اینکوایرر، ظاهرا برای سالیان متمادی ارتباطی دوستانه با دولت سعودی داشته است.

۱۴ فوریه ۲۰۱۹: بزوس و تیم امنیتی‌اش از کمپین سعودی علیه مدیرعامل آمازون باخبر می‌شوند. همان روز بزوس پیامی دیگر از شاهزاده محمد دریافت می‌کند. در این پیام آمده که «تمام آنچه می‌شنوی حقیقت ندارد» و همینطور اضافه شده که «من یا عربستان سعودی هیچ چیز علیه تو یا آمازون نداریم».

جف بزوس

۳۱ مارس ۲۰۱۹: مشاور امنیتی ارشد بزوس، گوین دی بکر در Daily Beast می‌نویسد که بعد از تحقیق درباره منشا اطلاعات نشنال اینکوایرر می‌توان با «اعتماد به نفس بالا» نتیجه گرفت که دولت سعودی موبایل بزوس را هک کرده و به اطلاعات شخصی او دست یافته. او اعلام کرد از ماه اکتبر ۲۰۱۸ و بعد از مرگ خاشقچی، بزوس چندین‌بار از سوی سعودی‌ها تهدید شده است.

ژوئن ۲۰۱۹: سازمان ملل متحد شروع به بررسی ادعاهای بزوس راجع به هک موبایلش از سوی سعودی‌ها می‌کند. این تحقیقات زمانی آغاز می‌شود که یکی از نزدیکان بزوس تحلیل‌های کالبدشکافی دیجیتالی از موبایل مدیرعامل آمازون را منتشر می‌کند.

۲۱ ژانویه ۲۰۲۰:‌ گاردین برای نخستین بار راجع به تحلیل‌های کالبدشکافی دیجیتال گزارش می‌کند که نشان می‌دهند شاهزاده محمد موبایل بزوس را در سال ۲۰۱۸ و با استفاده از فایلی ویدیویی که حاوی بدافزار بوده هک کرده است.

۲۲ ژانویه ۲۰۲۰: محققان سازمان ملت متحد یک روز بعد گزارش خود را منتشر کرده و می‌گویند «با قطعیت نسبی» شاهزاده محمد در جریان هک موبایل بزوس دخیل بوده. سازمان ملل متحد ضمنا خواستار تحقیقاتی فوری راجع به شاهزاده شد. دولت سعودی‌ها به گزارش‌ها پاسخ داده و آن‌ها را مسخره خواهند.


آنچه نمی‌دانیم

جف بزوس

چه اطلاعاتی از موبایل بزوس استخراج شده؟

ماهیت اطلاعات استخراج شده از موبایل بزوس کماکان برای محققان سازمان ملل متحد نامشخص باقی مانده. در گزارشی از سوی فایننشال تایمز و به نقل از منابع نزدیک به جف بزوس آمده که این رخنه بسیار گسترده بوده و ده‌ها گیگابایت اطلاعات از سوی هکرها به سرقت رفته است.

آیا عربستان سلفی‌های شخصی بزوس را منتشر کرده؟

اینکه تصاویر و متون شخصی مدیرعامل آمازون از سوی دولت سعودی در اختیار نشنال اینکوایرر قرار گرفته یا خیر موضوعی است که هنوز مشخص نشده. با این همه، تمام انگشت‌ها تا به امروز اتهام را متوجه عربستان کرده‌اند.

جف بزوس در بلاگ پست خود در مدیوم، AMI، کمپانی مادر اینکوایرر، را به باج‌گیری متهم کرد. از سوی دیگر، بزوس به ارتباط این سازمان رسانه‌ای با دولت سعودی اشاره کرده و مشاور امنیتی‌اش هم می‌گوید دولت عربستان پیش از افشای اطلاعات شخصی به موبایل بزوس دسترسی داشته.

در ویدیویی که شاهزاده برای جف بزوس فرستاد چه بود؟

این ویدیو به احتمال زیاد حاوی نوعی بدافزار بوده،‌ اما دقیقا نمی‌دانیم چه بدافزاری. گاردین گزارش کرده که کالبدشکافی دیجیتال نشان می‌دهد موبایل بزوس بعد از کلیک روی فایل ویدیویی «آلوده‌ای» که شاهزاده عربستان از طریق واتس‌اپ فرستاده بود دچار رخنه شد. با این همه نمی‌دانیم فایل ویدیویی دقیقا به چه آلوده بوده و بنابراین ماهیت اطلاعاتی که قادر به دسترسی به آن‌ها بوده نیز مشخص نیست.

آیا خود شاهزاده این پیام‌ها را فرستاده؟

اگرچه در گزارش گاردین آمده که ویدیو با اکانت شخصی شاهزاده محمد ارسال شده، نمی‌توان اثبات کرد که خود او پیام را فرستاده باشد. ممکن است جواز ارسال ویدیو را به کسی دیگر داده باشد. احتمال دیگر هم اینست که یک شخص ثالث به اکانت او دسترسی یافته و بدافزار را ارسال کرده باشد. هرچند که تا به امروز هیچ شواهدی از هک شدن اکانت شاهزاده و سپس موبایل جف بزوس به دست نیامده.

دیگر چه کسی شاهزاده را به هک کردن متهم کرده؟

بزوس و شاهزاده محمد بن سلمان در جریان بازدید شاهزاده از ایالات متحده در ماه آپریل ۲۰۱۸ تبادل شماره کردند. همان سفری که پادشاه عربستان در جریانش با افراد مهم دیگری مانند تیم کوک، مدیرعامل اپل و ساندار پیچای، مدیرعامل آلفابت و گوگل ملاقات کرد.

اگرچه هیچ مدرک مستدلی از تلاش برای هک این افراد به دست نیامده، در چندین گزارش آمده همان‌روزی که موبایل جف بزوس شروع به مخابره اطلاعات کرد، چندین حمله سایبری به مخالفان دولت سعودی صورت گرفته است.

مطالب مرتبط

سرویس تبلیغات گوگل AdSense؛ ابزار جدید هکرها برای باجگیری

تبهکاران سایبری با ارسال ایمیل هایی تهدید آمیز به وب‌سایت‌ها از آنها خواسته‌اند یا ۵ هزار دلار باج بپردازند یا قید کسب درآمد از طریق تبلیغات گوگل را بزنند.بسیاری از سایت های اینترنتی از طریق سیستمی به نام گوگل AdSense کسب درآمد می کنند. در این سرویس بنری تبلیغاتی از سوی گوگل برای وب مسترها ارسال... ادامه مطلب

ناظمی: کاهش کیفیت اینترنت ناشی از حمله سایبری گسترده به زیرساخت کشور است

از روز گذشته اختلال‌های بیشتری در دسترسی کاربران به اینترنت در داخل ایران مشاهده و گزارش شده است. «امیر ناظمی»، رئیس سازمان فناوری اطلاعات و معاون وزیر ارتباطات، تایید کرد که اختلال‌های اخیر ناشی از حمله سایبری به زیرساخت‌های کشور هستند و حاکمیت نقشی در کاهش کیفیت اینترنت نداشته است.این روزها از گوشه و کنار، اخباری... ادامه مطلب

هکر پرتغالی چگونه باشگاه منچسترسیتی را نابود کرد؟

باشگاه فوتبال منچسترسیتی به جرم تخطی از قوانین مالی یوفا به دو سال محرومیت از لیگ قهرمانان اروپا و پرداخت ۳۰ میلیون یورو جریمه نقدی محکوم شده اما در پشت پرده این حکم سنگین اسنادی وجود دارد که توسط هکری پرتغالی افشا شده اند.یکی از اساسی ترین قوانین یوفا FFP یا «فیرپلی مالی» است که... ادامه مطلب

هک کیف پول رسمی IOTA؛ شبکه ۸۰۰ میلیون دلاری از دسترس خارج شد

بنیاد IOTA یک سازمان غیر انتفاعی بوده که ارز دیجیتال IOTA را توسعه داده است. این سازمان به تازگی اعلام کرده به دلیل سوءاستفاده هکرها از اکسپلویت کیف پول ارز دیجیتال IOTA، مجبور شده کل شبکه خود را خاموش کند.بر اساس گزارشی‌هایی که به بنیاد IOTA داده شد، در مدت ۲۵ دقیقه، هکر‌ها توانستند برخی... ادامه مطلب

هک تعدادی از سرورهای علی بابا و دسترسی به برخی از اطلاعات کاربران

علی بابا، بزرگ‌ترین بازیگر آنلاین در صنعت گردشگری ایران، در دقایق ابتدایی بامداد امروز (۲۳ بهمن) اعلام کرد که تعدادی از سرورهایش مورد حمله هکرها قرار گرفته‌اند و برخی از اطلاعات کاربران در اختيار هکرها قرار گرفته است.این شرکت همچنین اعلام کرده که تیم امنیت علی بابا اقدامات لازم را انجام داده و موضوع با... ادامه مطلب

کلاهبرداری سایبری برای تامین بودجه یک کشور؛ استفاده کره شمالی از اینترنت بیشتر شده

محققان می گویند اینترنت به «ابزاری کلیدی» در دستان مقامات کره شمالی تبدیل شده تا از آن برای دور زدن تحریم ها و درآمدزایی از طریق جرایم و کلاهبرداری های سایبری استفاده نمایند.این پژوهش در رابطه با استفاده رهبران و حزب حاکم کره شمالی (و نه مردم عادی) از وب و توسط گروه Insikt متعلق به... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟