ایلان ماسک: جنگنده F35 هیچ شانسی در برابر پهپاد‌های خودران ندارد

ایلان ماسک: جنگنده F35 هیچ شانسی در برابر پهپاد‌های خودران ندارد

ایلان ماسک: جنگنده F35 هیچ شانسی در برابر پهپاد‌های خودران ندارد

مدیرعامل کمپانی تسلا، ایلان ماسک، اخیرا در  مجمع سالانه جنگ افزار ارتش هوایی آمریکا گفته است که جنگنده F35 ارتش آمریکا در مقابل پهپاد‌ها هیچ حرفی برای گفتن ندارند.

جنگنده F35 یکی از بهترین جنگنده‌های ساخته شده توسط بشر است که بسیاری از آن به عنوان نقطه اوج نیروی هوایی آمریکا نیز یاد می‌کنند. ایلان ماسک با زیر سوال بردن توانایی‌های این جنگنده می‌گوید:

اگر این جنگنده را در مقابل یک پهپادی قرار دهیم که از راه دور توسط انسان کنترل می‌شود ولی مانورهایش توسط هوش مصنوعی به صورت خودکار صورت گیرد، هیچ شانسی نخواهد داشت.

جنگنده F35

البته ماسک تا حدودی حق دارد تا جنگنده F35 زیر سوال ببرد. این جنگنده در فرم‌های مختلف در بخش‌های مختلف ارتش آمریکا استفاده می‌شود و از لحظه‌ای که به ناوگان آمریکا پیوسته، هموار مورد انتقاد قرار گرفته است. یکی از مورد نقدترین موارد جنگنده F35، قیمت بسیار بسیار بالای آن است که با قیمت تمام شده کلی ۴۰۶.۵ میلیارد دلار، آن را به گران‌ترین برنامه جنگی ارتش آمریکا تبدیل کرده است. اواسط مهر گذشته نیز وزارت دفاع، بودجه‌ای ۳۴ میلیارد دلاری برای اضافه شدن ۴۷۸ جنگنده F35 به ناوگان ارتش این کشور وضع کرده بود.

با این حال مشکلات جنگنده F35 خیلی زود پس از ملحق شدن آن به نیروی هوایی آمریکا مشخص شد. این جنگنده بیش از ۸۰۰ مشکل نرم‌افزاری داشت و بر اساس استاندارد‌های نیروی هوایی این کشور، تیربار ۲۵ میلیمتری غیر دقیقی روی آن نصب شده است. همچنین جنگنده F35 نتوانسته تست آماده باش ۸۰ درصدی در ۸۰ درصد مواقع اضطراری را پشت سر بگذارد.

ایلان ماسک نیز با علم بر این موضوع در این مجمع اعلام کرده است که جنگ‌افزار‌های خودران آینده این صنعت را شکل می‌دهند، یعنی جایی که او در حال حاضر قرار دارد و جایی که در آینده‌ای نزدیک صنعت چنگ‌افزارهای پیشرفته به سوی آن خواهد رفت.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل