خوردن حیوانات وحشی در چین ممنوع اعلام شد؛ محرومیت اهالی شنزن از گوشت سگ و گربه

روز دوشنبه این هفته چین با صدور یک حکم موقتی هرگونه خرید و فروش حیوانات وحشی را برای جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر کرونا ویروس جدید در سراسر این کشور ممنوع اعلام کرد و در همین راستا کلیه مزارع و اماکن پرورش این حیوانات در چین در حال برچیده شدن هستند.

طبق این قانون تجارت حیات وحش محدود می گردد و مصرف گوشت حیوانات وحشی و فروش آنها با هدف خوردن گوشتشان تا زمانی که قوانین قبلی اصلاح شوند ممنوع خواهد بود.

در همین رابطه تاکنون ۲۰ هزار مزرعه پرورش این جانوران که گونه هایی نظیر طاووس، گربه، پرندگان خاکی، غاز وحشی و گراز را شامل می گردد در سراسر چین تعطیل شده است.

استان شنزن نیز روز گذشته پیش نویس قانونی را آماده کرده که به موجب آن خوردن سگ و گربه ممنوع می شود؛ این اقدام در راستای اجرایی شدن طرحی صورت می گیرد که بعد از شیوع کرونا ویروس جدید تدوین شد و هدفش اعمال ممنوعیت کامل روی مصرف کلیه حیوانات وحشی در سراسر چین است.

قانون جدید توسط کمیته حاکم کنگره خلق شنزن تهیه شد و مردم تا هفته آینده فرصت دارند که نظرات خود در رابطه با آن را تسلیم مقام های مربوطه کنند.

در این پیشنویس یک فهرست سفید از ۹ نوع گوشت مجاز برای مصرف به چشم می خورد هرچند که دولت اعلام نکرده چه زمانی نظر نهایی خود در رابطه با آن را اعلام میکند.

در فهرست سفید یاد شده مصرف گوشت جانورانی چون خوک، گاو، مرغ، خرگوش، ماهی و غذاهای دریایی مجاز اعلام شده و در عوض به اسامی جانورانی چون انواع سگ و گربه و همچنین دیگر غذاهای محبوب چینی نظیر مار، لاکپشت و قورباغه اشاره ای نشده است.

مقامات شنزن به نشریه صبح این شهر گفته اند که نمی خواهند لیست سیاه از غذاها را هم به پیشنویس طرح خود اضافه کنند چراکه چین ده ها هزار گونه جانوری مختلف دارد و قرار دادن اسامی تمامی آنها برایشان غیرممکن بوده است.

شنزن که قلب تکنولوژی چین در مرز با هنگ کنگ است اعلام کرده افرادی که قوانین را زیر پا بگذارند تا ۲۰ هزار یوآن جریمه می شوند. در این گزارش آمده است که خوردن حیوانات اهلی مزارع که در فهرست سفید اشاره ای به آنها نشده نیز ممنوع است چراکه کسب اطلاع از نحوه پرورش آنها غیرممکن است.

در قانون جدید استفاده از حیوانات وحشی برای اهداف علمی و پزشکی همچنان مجاز شمرده شده اما تاکید شده که این آزمایشگاه ها باید به صورت دقیق کنترل و مدیریت شوند.

اشتهای چینی ها برای طبق وسیعی از حیوانات وحشی مدتهاست که در سراسر دنیا جنجال آفرینی کرده و بسیاری از متخصصان حوزه بهداشت شیوع بیماری های تنفسی مختلف از جمله سارس را که ۱۷ سال پیش به مرگ ۸۰۰ نفر در دنیا منجر شد به خوردن گربه نسبت داده اند.

این اقدامات البته انتقادات تند حامیان حقوق حیوانات را نیز به دنبال داشته و بسیاری از آنها را نسبت به خوردن سگ ها و گربه ها توسط چینی ها عصبانی کرده است. به غیر از استان شنزن دیگر شهرهای مهم چین نیز گام هایی را برای اعمال ممنوعیت روی مصرف این جانوران در دست انجام دارند.

malltina بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

احتمال بازگشت قرنطینه همزمان با نزدیک شدن شمار قربانیان کرونا به یک میلیون نفر

ویروس کرونا چندین ماه است که زندگی همه انسان‌ها در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده و ظاهرا تا زمانی که واکسن آن تولید نشود، دست از سر ما بر نمی‌دارد. شمار قربانیان این ویروس در حال نزدیک شدن به رقم ۱ میلیون نفر است که همین موضوع، کشورهایی اروپایی را مجبور کرده که... ادامه مطلب

همکاری «نواواکس» و «سروم» برای تولید سالانه ۲ میلیارد دوز واکسن کرونا

کمپانی آمریکایی «نواواکس» که در زمینه تولید واکسن فعالیت دارد، اخیرا از تغییری در توافقنامه خود با موسسه «سروم» هند خبر داده که ظرفیت تولید واکسن کرونا آن را افزایش می‌دهد.واکسن کرونا احتمالی این شرکت آمریکایی با نام «NVX-CoV2373» شناخته می‌شود و طبق توافق جدید، ظرفیت تولید آن به بیش از ۲ میلیارد دوز در سال... ادامه مطلب

بیل گیتس کدام واکسن کرونا را تایید می کند؟

بیل گیتس باور دارد که هیچیک از واکسن های کرونای در دست ساخت تا اوایل آبان ماه (اواخر اکتبر) به تایید مقامات بهداشت آمریکا نمی رسند و این خبر دونالد ترامپ را که قبلا گفته بود تا اواسط آبان یک واکسن کرونای عملیاتی وارد بازار این کشور می شود حسابی به دردسر خواهد انداخت.با این... ادامه مطلب

چین از احتمال عرضه عمومی واکسن کرونا تا دو ماه دیگر خبر داد

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین اعلام کرد واکسن کرونا این کشور در سریع ترین زمان احتمالاً تا ماه نوامبر (آبان تا آذر) در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.به گزارش «رویترز»، چین در حال توسعه چهار واکسن کووید-۱۹ است که در مراحل پایانی کارآزمایی بالینی هستند. از این تعداد حداقل سه واکسن برای تزریق... ادامه مطلب

ابداع روش جدید برای ساخت ماسک گرافینی آنتی‌باکتریال

محققان دانشگاه CityU هنگ کنگ تکنیک جدیدی برای ساخت سریع و کم‌هزینه ماسک‌های گرافینی آنتی‌باکتریال ابداع کردند.به گفته محققان استفاده مداوم از ماسک‌های جراحی سبب به جای ماندن میکروب‌های مضر روی ماسک می‌شود که تا چندین ساعت دوام آورده و فرد را علاوه بر کرونا در معرض بیماری‌های عفونی دیگر قرار می‌دهند. گرافین (Graphene) دارای... ادامه مطلب

آزمایش بالینی واکسن کرونا آکسفورد در بریتانیا از سر گرفته شد

چند روز پیش آزمایش واکسن کرونا آکسفورد به علت بیماری ناشناخته یکی از داوطلبان متوقف شد. اکنون «آسترازنکا» از ادامه فاز سوم آزمایش‌های بالینی در بریتانیا خبر داده است.آسترازنکا اخیرا اعلام کرده با دریافت تاییدیه از سوی آژانس تنظیم داروها و محصولات بهداشتی بریتانیا فاز سوم آزمایش‌های بالینی را تنها در این کشور از سر گرفته... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟