خوردن حیوانات وحشی در چین ممنوع اعلام شد؛ محرومیت اهالی شنزن از گوشت سگ و گربه

روز دوشنبه این هفته چین با صدور یک حکم موقتی هرگونه خرید و فروش حیوانات وحشی را برای جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر کرونا ویروس جدید در سراسر این کشور ممنوع اعلام کرد و در همین راستا کلیه مزارع و اماکن پرورش این حیوانات در چین در حال برچیده شدن هستند.

طبق این قانون تجارت حیات وحش محدود می گردد و مصرف گوشت حیوانات وحشی و فروش آنها با هدف خوردن گوشتشان تا زمانی که قوانین قبلی اصلاح شوند ممنوع خواهد بود.

در همین رابطه تاکنون ۲۰ هزار مزرعه پرورش این جانوران که گونه هایی نظیر طاووس، گربه، پرندگان خاکی، غاز وحشی و گراز را شامل می گردد در سراسر چین تعطیل شده است.

استان شنزن نیز روز گذشته پیش نویس قانونی را آماده کرده که به موجب آن خوردن سگ و گربه ممنوع می شود؛ این اقدام در راستای اجرایی شدن طرحی صورت می گیرد که بعد از شیوع کرونا ویروس جدید تدوین شد و هدفش اعمال ممنوعیت کامل روی مصرف کلیه حیوانات وحشی در سراسر چین است.

قانون جدید توسط کمیته حاکم کنگره خلق شنزن تهیه شد و مردم تا هفته آینده فرصت دارند که نظرات خود در رابطه با آن را تسلیم مقام های مربوطه کنند.

در این پیشنویس یک فهرست سفید از ۹ نوع گوشت مجاز برای مصرف به چشم می خورد هرچند که دولت اعلام نکرده چه زمانی نظر نهایی خود در رابطه با آن را اعلام میکند.

در فهرست سفید یاد شده مصرف گوشت جانورانی چون خوک، گاو، مرغ، خرگوش، ماهی و غذاهای دریایی مجاز اعلام شده و در عوض به اسامی جانورانی چون انواع سگ و گربه و همچنین دیگر غذاهای محبوب چینی نظیر مار، لاکپشت و قورباغه اشاره ای نشده است.

مقامات شنزن به نشریه صبح این شهر گفته اند که نمی خواهند لیست سیاه از غذاها را هم به پیشنویس طرح خود اضافه کنند چراکه چین ده ها هزار گونه جانوری مختلف دارد و قرار دادن اسامی تمامی آنها برایشان غیرممکن بوده است.

شنزن که قلب تکنولوژی چین در مرز با هنگ کنگ است اعلام کرده افرادی که قوانین را زیر پا بگذارند تا ۲۰ هزار یوآن جریمه می شوند. در این گزارش آمده است که خوردن حیوانات اهلی مزارع که در فهرست سفید اشاره ای به آنها نشده نیز ممنوع است چراکه کسب اطلاع از نحوه پرورش آنها غیرممکن است.

در قانون جدید استفاده از حیوانات وحشی برای اهداف علمی و پزشکی همچنان مجاز شمرده شده اما تاکید شده که این آزمایشگاه ها باید به صورت دقیق کنترل و مدیریت شوند.

اشتهای چینی ها برای طبق وسیعی از حیوانات وحشی مدتهاست که در سراسر دنیا جنجال آفرینی کرده و بسیاری از متخصصان حوزه بهداشت شیوع بیماری های تنفسی مختلف از جمله سارس را که ۱۷ سال پیش به مرگ ۸۰۰ نفر در دنیا منجر شد به خوردن گربه نسبت داده اند.

این اقدامات البته انتقادات تند حامیان حقوق حیوانات را نیز به دنبال داشته و بسیاری از آنها را نسبت به خوردن سگ ها و گربه ها توسط چینی ها عصبانی کرده است. به غیر از استان شنزن دیگر شهرهای مهم چین نیز گام هایی را برای اعمال ممنوعیت روی مصرف این جانوران در دست انجام دارند.

مطالب مرتبط

چین: بازار غذاهای دریایی ووهان منشاء کرونا ویروس نبوده است

مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین اظهار داشته بازار غذاهای دریایی ووهان که نخستین بار ویروس کرونای جدید در آن گزارش شد بیشتر نقش «قربانی» را برای این پاتوژن داشته است.تا بحال بازار غذاهای دریایی هونان در ووهان چین عامل اصلی بسیاری از موارد ابتلا به کووید ۱۹ اعلام شده است. با این... ادامه مطلب

محققان درباره عواقب پنهان و غیرمنتظره پوشیدن ماسک هشدار می‌‌دهند

پوشیدن ماسک تا حد زیادی در برابر ابتلای به ویروس کرونا از ما محافظت می‌کند اما نباید فکر کنیم یک تکه پارچه ما را رویین تن کرده است.تحقیقات بسیاری کارایی ماسک در پیشگیری از شیوع کرونا را ثابت کرده‌اند و حتی بعد از بازگشایی کسب و کارها هم استفاده از آن در برخی مکان‌ها مثل... ادامه مطلب

محققان: تمام جهش‌های ویروس کرونا خنثی یا به ضرر این عامل مرگبار بوده‌اند

با وجود کاهش محدودیت‌ها در بسیاری از کشورها، کووید-۱۹ همچنان بزرگترین بحران جهان محسوب می‌شود و تحقیقات زیادی درباره آن صورت می‌گیرد. بر اساس تحقیقی جدید، جهش‌های ویروس کرونا روی قابلیت انتقال‌پذیری آن بی‌اثر هستند.این تحقیق که «کالج دانشگاهی لندن» سرپرستی آن را برعهده داشته، ژنوم‌های ویروس در بیش از ۱۵ هزار فرد مبتلا به... ادامه مطلب

فاصله‌گذاری ۱.۸ متری برای عدم ابتلا به کرونا زیر سوال رفت

بسیاری از کشورها تصمیم به کاهش محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا گرفته‌اند، البته در اکثر آن‌ها به فاصله‌گذاری اجتماعی ۱.۸ متری اشاره شده. حالا تحقیقی جدید نشان می‌دهد که این فاصله در صورت وزش باد، برای عدم ابتلا به کووید-۱۹ مناسب نیست.سازمان بهداشت جهانی (WHO) به مردم توصیه می‌کند که از یکدیگر ۱ متر... ادامه مطلب

سازمان جهانی بهداشت آزمایش هیدروکسی کلروکین برای درمان کرونا را متوقف کرد

تحقیقی جدید که روی نزدیک به ۱۰۰ هزار بیمار مبتلا به کرونا مطالعه کرده، خبر از افزایش خطر مرگ و میر و همچنین بیماری‌های قلبی در بیماران درمان شده با داروی «هیدروکسی کلروکین» می‌دهد. در همین راستا سازمان جهانی بهداشت (WHO) تصمیم به توقف آزمایش این دارو برای مبارزه با کووید-۱۹ گرفته است.ویروس کرونا با... ادامه مطلب

واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد تنها ۵۰ درصد شانس موفقیت دارد

موسسه Jenner وابسته به دانشگاه آکسفورد و گروه واکسن آکسفورد از ابتدای اسفندماه فرایند توسعه واکسن کووید ۱۹ را با استفاده از ویروس موجود در بدن شامپانزه ها آغاز کردند. با این حال آنطور که پروفسور آدریان هیل رئیس این موسسه گفته است از آنجا که تعداد افراد آلوده به این بیماری مرتبا در انگلستان کاهش... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟