برای اولین بار به رسانه‌های اینترنتی مجوز «پخش زنده» داده می‌شود

«سازمان تنظیم‌ مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی» (ساترا) که زیرمجموعه‌ی صداوسیما است، اعلام می‌کند که برای اولین بار در کشور، به رسانه‌ها در فضای مجازی مجوز «پخش زنده» می‌دهد. بر اساس دستورالعمل البته، این پخش زنده باید تاخیری ۳۰ ثانیه‌ای (به جز در موضوعات آموزشی) داشته باشد.

ساترا اعلام کرده است که با درک شرایط فوق‌العاده کشور، برای اولین و به صورت محدود، این مجوز را به متقاضیانی خواهد داد که قبلاً، از این سازمان مجوز فعالیت (رسانه صوت و تصویر فراگیر) را دریافت کرده‌اند.

پیشتر و در دی ماه، چندین رسانه صوت و تصویر مطرح مانند آپارات، فیلیمو، نماوا، بخش ویدیویی کافه بازار و چندین وب‌سایت دانلود، از سازمان ساترا مجوز فعالیت دریافت کرده بودند. حال این سازمان، برای مجوزی تحت عنوان «اجتماعات مجازی زنده»، دستورالعملی را منتشر کرده است که می‌توانید متن کامل آن را از اینجا دانلود کنید. اما در ادامه، مهم‌ترین بخش‌های این دستورالعمل را با هم مرور می‌کنیم.

ساترا اعلام کرده است که رسانه‌های مجازی می‌توانند «صرفاً» نسبت به انتشار رویداد زنده با موضوعات فوق اقدام کنند.

در بخش شرایط عمومی این دستورالعمل، ذکر شده است که رسانه باید ساز و کاری ایجاد کند که اجازه تشخیص در لحظه تخلف در پخش زنده و قطع قوری آن بنا به تشخیص مدیر رسانه یا اعلام ساترا وجود داشته باشد. بخش مهم‌تر این دستورالعمل مربوط به جایی است که ساترا می‌گوید پخش زنده حداقل باید با تاخیری ۳۰ ثانیه‌ای همراه باشد. البته برنامه‌های تحصیلی و آموزشی از این بند مستثنی هستند.

از سوی دیگر ساترا می‌گوید که رسانه باید ۲۴ ساعت پیش از ارائه دسترسی پخش زنده به کاربرانش، جدول پخش در کنار مجوزهای مربوطه را از کاربر دریافت کرده و آن را اطلاع رسانی کند. همچنین گفته شده که رسانه مجاز مکلف به دارا بودن سامانه ارتباط مستقیم با کاربر پخش زنده برای تذکر و هشدار راجع به تخلفات وی در حین پخش زنده است.

بخش دیگر این دستورالعمل در رابطه با «برنامه‌های تحصیلی آموزشی» است. در این بخش، ساترا می‌گوید رسانه ملزم به ایجاد سازوکاری است تا تعداد مشاهده کننده همزمان هر پخش زنده آموزشی، از ۵۰۰ نفر تجاوز نکند.

قسمت دیگر دستورالعمل به «برنامه‌های کنسرت موسیقی و تئاتر» می‌پردازد. به گفته ساترا، رسانه نمی‌تواند در پخش زنده کنسرت و تئاتر قابلیت تعاملی ایجاد و به‌کارگیری نماید. از سوی دیگر مشاهده‌کنندگان این برنامه‌ها نیز نباید از ۵ هزار نفر بیشتر شوند.

بخش دیگر دستورالعمل هم به «برنامه‌های هیئت‌ها و سخنرانی‌های مذهبی و دوربین ثابت بقاع متبرکه» برمی‌گردد. ساترا در این رابطه می‌گوید که رسانه‌ موظف است بیست و چهار ساعت پیش از اعطای دسترسی پخش زنده هیئت‌ها و سخنرانی‌های مذهبی به کاربر، جدول پخش هیئتهای مذهبی را از کاربر دریافت و به تایید ساترا برساند. این دستورالعمل همچنین گفته است که رسانه نمی‌تواند در برنامه‌های هیئت‌ها و سخنرانی‌های مذهبی و دوربین ثابت بقاع متبرکه قابلیت «تعاملی» ایجاد و به‌کارگیری نماید. از سوی دیگر تعداد مشاهده‌کنندگان به شکل همزمان نباید بیشتر از ۵ هزار نفر باشد.

ساترا همچنین در بخش پایانی دستورالعمل اعلام کرده که بر حسن اجرای این دستورالعمل نظارت کرده و با متخلفان برخورد خواهد کرد. نکته دیگر اینکه این مجوز از زمان صدور، تا ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ اعتبار خواهد داشت.

زمان به پایان رسیدن این مجوز، این فرضیه را به وجود می‌آورد که احتمالا ساترا می‌خواهد در آینده مجوزی با دستورالعملی جامع‌تر را برای ارائه قابلیت پخش زنده ارائه کند. اکنون باید دید رویکرد آپارات که از مدت‌ها پیش قابلیت پخش زنده را ارائه داده بود و همچنین کاربرانی که با یک کلیک در حساب اینستاگرام خود پخش زنده دارند، چه خواهد بود.

malltina

مطالب مرتبط

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟