سیستم تشخیص موانع پهپاد به کمک دوربین نورومورفیک [تماشا کنید]

سیستم تشخیص موانع و برخورد نکردن یک پهپاد با آن‌ها، یکی از حیاتی‌ترین تکنولوژی‌های به کار رفته در این گجت‌هاست. با این حال سیستم‌های تشخیص موانع فعلی، به اندازه کافی سریع نیستند. به همین دلیل دانشمندان دانشگاه زوریخ سیستمی برای پهپاد‌ها توسعه‌ داده‌اند که به کمک آن پهپاد می‌تواند در ۳.۵ میلی ثانیه مانع را تشخیص داده و از کنار آن عبور کند.

بر اساس گفته‌های محققین، سیستم‌های تشخیص موانع فعلی که در پهپاد‌ها تعبیه شده است، به ۲۰ الی ۴۰ میلی ثانیه زمان نیاز دارد تا بتواند مانعی را تشخیص داد و از کنار آن عبور کند. این سیستم برای حرکت پهپاد‌ها میان ساختمان‌های بلند یا درختان کاربردی است، ولی برای تشخیص پرندگان یا پهپاد‌ها دیگر اصلا جواب نمی‌دهد.

کندی این سیستم باعث می‌شود هدایت پهپاد در مواقعی که پهپاد‌های دیگر نیز حضور دارند یا مواقعی که احتمال سقوط اجسام و برخورد آن‌ها با سرعت زیاد به پهپاد بالاست، دشوار شود. محققین برای حل این مشکل، از دوربین‌های ایونت (Event Camera) یا دوربین‌های نورومورفیک استفاده کرده‌اند. با بهره‌گیری از این دوربین‌ها و همچنین استفاده از الگوریتم‌های مخصوص پهپادها، دانشمندان دانشگاه زوریخ موفق شدند زمان پاسخ پهپاد به یک جسم نزدیک‌شونده سریع را به ۳.۵ میلی ثانیه برسانند.

سیستم تشخیص موانع

در دوربین‌های ایونت هر پیکسل به جای تحلیل مجزای یک صحنه برای تشخیص حرکت، به صورت جداگانه شدت تغییرات نوری را می‌سنجد. این بدان معناست که پیکسل‌هایی که حرکتی را تشخیص نمی‌دهند، ساکن مانده و به همین دلیل پردازش کمتری انجام می‌دهند که منجر به افزایش سرعت پاسخگویی می‌شود.

با این وجود، محققین دانشگاه زوریخ متوجه شدند که دوربین‌های ایونت اصلا برای استفاده در پهپاد‌ها بهینه نیست. برای سازگاری این دوربین‌ها با پهپاد‌ها، محققین از الگوریتم‌های اختصاصی خود استفاده کردند که نه تنها پیکسل‌های ساکن را نظارت کرده، بلکه حرکات خود پهپاد را نیز تصحیح کرده و به صورت زنده آن را پایش می‌کند.

اولین تست‌ها تنها روی خود دوربین انجام شد تا کارایی الگوریتم تشخیص موانع با سرعت بالا سنجیده شود. بسته به ابعاد جسمی که به سمت دوربین پرتاب می‌شد، سیستم توانست با دقت ۸۱ الی ۹۷ درصد آن‌ها را تشخیص دهد. در مرحله بعدی، آن‌ها دوربین را به پهپاد متصل کرده و دوباره سیستم را تست کردند. پهپاد توانست با موفقیت در ۹۱ درصد مواقع، موانع را شناسایی کرده و ار کنار آن‌ها رد شود.

یکی از این تست‌ها شامل پرتاب یک توپ بسکتبال از فاصله ۳ متری با سرعت ۱۰ متر بر ثانیه می‌شد که پهپاد به خوبی آن را شناسایی کرده و جا خالی داده است. محققین به این نتیجه رسیدند که اگر سیستم، ابعاد جسم پرتابی را بداند با یک دوربین نیز می‌توان نتایج درخشانی گرفت. برای جا خالی دادن از موانعی که سیستم ابعاد آن‌ها را نمی‌داند، استفاده از دو دوربین ضروری است.

در نهایت سیستم تشخیص موانع هم باعث می‌شود که پهپاد موانعی که به سمت آن پرتاب می‌شود یا روی آن می‌افتد را شناسایی کرده و آن‌ها را با موفقیت رد کند و هم باعث می‌شود که پهپاد به صورت کلی تا ۱۰ برابر با سرعت بیشتری پرواز کند. یکی از محققین در رابطه با این دستاورد می‌گوید:

هدف نهایی ما این است که بتوانیم کاری کنیم پهپاد‌ها خود به تنهای به خوبی زمانی که هدایت می‌شوند، پرواز کنند. فعلا تمامی پهپاد‌هایی که به منظور جستجو و نجات استفاده می‌شند، خلبان دارند و به تنهای نمی‌توانند پرواز کنند. اگر بتوانیم کاری کنیم که این پهپاد‌های به خوبی زمانی که هدایت می‌شوند، پرواز کنند، می‌توانیم از آن‌ها در ماموریت‌هایی استفاده کنیم که خارج از دسترس و دید ما هستند.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

شارژ رایگان خودروهای برقی به خاطر باگ ایستگاه سوپرشارژر تسلا [تماشا کنید]

بروز خطا در برخی از ایستگاه‌های شارژ سریع خودروهای تسلا در اروپا، برق رسانی رایگان به خودروهای رقیب را امکان پذیر کرد.ایستگاه‌های V3 Supercharger تسلا از استاندارد CCS برای شارژ خودروهای برقی این شرکت در اروپا استفاده می‌کنند. بسیاری از خودروهای برقی از همین استاندارد و کانکتور مشابه استفاده می‌کنند، اما این به معنی سازگاری آنها... ادامه مطلب

رونمایی از کشتی حمل ماشین که با انرژی بادی کار می‌کند [تماشا کنید]

یک کنسرسیوم سوئدی از یک کشتی حمل ماشین با ظرفیت ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ خودرو رونمایی کرده که نسبت به کشتی‌های کنونی تا ۹۰ درصد آلودگی کمتری تولید می‌کند.این کشتی حمل ماشین با دو نام «Oceanbird» و «wind-Powered Car Carrier» یا wPCC‌ شناخته می‌شود و به عنوان بخشی از یک پروژه مشترک سوئدی با هدایت شرکت طراحی... ادامه مطلب

اپل چگونه با سیستم‌های پیشرفته و هوش‌مصنوعی از خیابان‌ها نقشه برداری می‌کند؟

اپل مدت هاست از ماشین‌های مجهز به سنسورهای پیشرفته برای جمع آوری اطلاعات و بهبود Apple Maps استفاده می‌کند. حال اطلاعات تازه‌ای از نحوه عکسبرداری و جمع‌آوری دیگر داده‌ها توسط کارکنان اپل منتشر شده است.9to5Mac در گزارشی جدید جزئیات نحوه نقشه برداری ماشین‌های اپل و پروتکل‌های مخصوصی که تیم‌های Maps حین عکسبرداری و جمع آوری... ادامه مطلب

ساخت نخستین پوست الکترونیکی با قابلیت شبیه‌سازی واکنش انسان‌ به درد

محققان استرالیایی موفق به ساخت نخستین پوست الکترونیکی جهان شدند که همانند بافت انسانی درد را به‌درستی تشخصی داده و واکنشی متناسب از خود نشان ‌می‌دهد. این موفقیت می‌تواند فناوری تولید پروتزهای مصنوعی و علم رباتیک را دستخوش تغییرات مثبتی کند.تحقیق و توسعه در زمینه پوست الکترونیکی موضوع جدیدی نیست و از سال‌ها قبل متخصصان... ادامه مطلب

ارتش ۱ میلیون نفره ربات‌هایی که درون سوزن سرنگ جای می‌گیرند

محققان موفق به ساخت ارتش ۱ میلیون نفره از ربات‌های بسیار کوچکی شده‌اند که درون سوزن سرنگ جای می‌گیرند.محققان دانشگاه کورنل موفق به توسعه ربات‌هایی شده‌اند که ابعادشان کمتر از ۰.۱ میلیمتر بوده و با چشم غیرمسلح نمی‌توان آنها را دید. ربات‌ها خصوصیات پیشرفته‌ای نداشته اما برتری اصلی آنها استفاده از نسل جدیدی از محرک‌ها... ادامه مطلب

ربات جدید ارتش آمریکا تهدیدات پنهان را برای سربازان شناسایی می‌کند

ارتش آمریکا در حال آزمایش رباتی است که با استفاده از سنسورهای مختلف محیط اطراف را اسکن کرده و تغییرات محیطی را روی شیشه عینک واقعیت افزوده سرباز نمایش می‌دهد.آزمایشگاه ارتش ایالات متحده (ARL) در حال آزمایش رباتی است که با استفاده از سنسورهایی موسوم به «لیدار» (LiDAR) محیط اطراف را به شکل سه بعدی... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟