کارخانه‌های چینی آماده‌اند، اما آیا کسی در دوران کرونا آیفون جدید می‌خواهد؟

در حالی که اقتصاد چین پس از ماه‌ها، در حال بازگشت به شرایط عادی است، کارخانه‌های تولید آیفون و قطعات اولیه برای محصولات اپل هم در حال بازگشایی و آماده شدن برای تولید گسترده آیفون 5G هستند که قرار است در سپتامبر معرفی شود. اما نگرانی اصلی تامین کنندگان قطعات آیفون، تقاضای مورد نیاز برای محصولات اپل در دوره‌ی فعلی است؛ زمانی که جهان در یک مبارزه تمام عیار با کرونا به سر می‌برد.

رویترز در گزارشی به همین موضوع پرداخته و مدیر یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تامین کننده قطعات برای اپل، بدون اینکه نامش فاش شود، به این خبرگزاری اعلام کرده که سفارش‌های فصل منتهی به ماه مارس، تا ۱۸ درصد کاهش داشته‌اند. این کاهش در واقع برای زمانی است که کل جهان هنوز به شکل کنونی وارد چالش با ویروس کرونا نشده است.

از سوی دیگر، آماده سازی برای تولید آیفون 5G که قرار بود مانند هر سال در سپتامبر معرفی شود هم متوقف شده است. هرچند این مدیر شرکت تامین کننده قطعات برای اپل گفته است که شاید شرکت آمریکایی تصمیم بگیرد مانند هر سال آیفون را در زمان مقرر معرفی کند. با این حال دغدغه‌ی اصلی در چین موضوع دیگری است. او گفته است: «این روزها در چین دیگر کسی درباره کمبود نیروی انسانی یا مواد اولیه صحبت نمی‌کند. حالا همه به این مسئله فکر می‌کنند که آیا تقاضا از آمریکا و اروپا مانند گذشته خواهد بود یا خیر.»

این گزارش همچنین روایت می‌کند که یک تامین کننده‌ی نمایشگر که قبلا پیش‌بینی تولید ۷۰ میلیون نمایشگر برای آیفون‌های جدید را داشته، حالا پیش‌بینی خود را به ۵۸ میلیون واحد تقلیل داده و بخشی از نیروی کار خود را نیز در کارخانه‌ای در ویتنام، تعدیل کرده است.

ماه گذشته بود که اپل، تمام فروشگاه‌های خود را در سراسر جهان تعطیل کرد. حالا با شرایط همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، و تعطیلی بخش‌های گسترده‌ای از اقتصاد آمریکا و اروپا که باعث تعدیل گسترده در سطح جهانی هم شده، مشخص نیست که چه زمان اپل دوباره با تقاضای گسترده برای سودآورترین محصول خود روبه‌رو شود. همه این‌ها در حالی است که این شرکت می‌تواند با چالش‌‌های دیگری هم از سوی زنجیره تامین در مالزی و ویتنام مواجه شود، چراکه آن‌ها هنوز مانند چین، از اوج بحران عبور نکرده‌اند.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟