پرندگان می‌توانند انسان را از روی لباس قضاوت کنند

ما می‌توانیم دوستان خود را با توجه به لباسی که می‌پوشند، تشخیص دهیم. بر اساس تحقیق جدیدی در چین، پرندگان نیز می‌توانند افراد را با استفاده از نوع پوشش آن‌ها تشخیص دهند و میان آن‌ها تفاوت قائل شوند.

بسیاری از پرندگان حافظه دقیقی دارند، مخصوصا اگر بخواهند افراد را از نظر خطرناک یا بی‌آزار بودن تشخیص دهند. برای مثال کلاغ‌های شهری چهره افرادی که آن‌ها را اذیت کرده‌اند، به یاد دارند. تحقیقی جدید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کرده که بر این اساس، پرندگان می‌توانند شخصیت شما را با استفاده از لباس، قضاوت کنند.

پرندگان ساحلی در چین می‌توانند انسان‌ها را بر اساس لباس از یکدیگر تشخیص دهند. آن‌ها در مقابل افرادی که لباس و تجهیزات آشنایی دارند، مانند ماهیگیران محلی کمتر محتاط هستند. محققان در چین به این موضوع پی بردند که پرندگان در زمانی که جزر و مد در منطقه خودمختار گوانگشی ژوانگ در جنوب غربی چین کم است، به افراد محلی نزدیک می‌شوند و در فاصله کمی از آن‌ها می‌ایستند. با وجود این موضوع، زمانی که محققان به پرنده‌ای نزدیک می‌شوند، پرواز می‌کند.

hamrah-mechanic

پرندگان

محققان برای بررسی این موضوع دست به یک آزمایش زدند. آن‌ها با لباس عادی و لباس ماهیگیری به پرندگان نزدیک شدند. یکی از این افراد با لباس عادی و دیگری با لباس ماهیگیران محلی به آن‌ها نزدیک شدند و نزدیکترین فاصله را اندازه‌گیری و ثبت کردند. این کار برای 900 بار تکرار شد تا نتایج قابل بررسی باشند.

محققان با این اقدام خود توانستند به فاصله شروع پرواز برای 8 نوع پرنده ساحلی دست پیدا کنند. بسیاری از این گونه‌ها در زمان نزدیکی افراد با لباس عادی به سرعت پرواز می‌کنند، موضوعی که با لباس ماهیگیری کمتر به چشم می‌خورد. نتایج بررسی‌های محققان در مجله Global Ecology and Conversation منتشر شده و نشان می‌دهد پرندگان قادر به شناسایی لباس افراد هستند و می‌توانند انسان‌ها را قضاوت کنند. افرادی که لباس ناآشنا به تن داشته باشند، برای پرندگان خطرناک‌تر به نظر می‌رسند.

برخی پرندگان در این زمینه حساسیت بیشتری از خود نشان می‌دهند. برای مثال زمانی که با لباس ماهیگیری به یک کاکایی سرسیاه نزدیک شوید، فاصله شما 3 برابر زمانی خواهد بود که لباس عادی پوشیده‌اید. به گفته محققان، ارتباط مداوم با ماهیگیران در سال‌های گذشته، احتمالا این امکان را فراهم کرده که آن‌ها را بی‌خطر درنظر بگیرند. ماهیگیران پرندگان را اذیت نمی‌کنند و روی صید ماهی تمرکز دارند.

پرواز کردن زمانی که خطر در کمترین حد ممکن است، می‌تواند باعث اتلاف انرژی و زمان شود، زمانی که می‌توان برای یافتن غذا صرف کرد. با توجه به این موضوع، شناسایی تهدید یک مهارت حیاتی و مهم است. «آندره گریفین»، اکولوژیست رفتاری در دانشگاه نیوکاسل استرالیا که در این تحقیق جدید نقش داشته، اعلام کرده:

«این موضوع که پرندگان می‌توانند با استفاده از لباس، میان انسان‌ها تبعیض قائل شوند، جالب توجه است. تا امروز به چنین موضوعی پی نبرده بودیم.»

به اعتقاد گریفین، شاید پرندگان به‌جای لباس روی مواردی دیگری مانند کلاه مخروطی شکل یا عینک ماهیگیران تمرکز می‌کنند. این موضوع نشان می‌دهد که گونه‌های بیشتری از پرندگان می‌توانند توسط شکل ظاهری افراد، میزان خطر آن‌ها را تشخیص دهند و این موضوع محدود به کلاغ‌ها نیست.

malltina

مطالب مرتبط

ساخت ماده‌ای با الهام از استخوان که مقاومتش با افزایش فشار بیشتر می‌شود

محققان با الهام از استخوان انسان و صخره‌های مرجانی، ماده‌ای ساخته‌اند که سختی آن با افزایش فشار بیشتر می‌شود.برخی ارگانیزم‌های طبیعی مثل استخوان‌ها و صخره‌های مرجانی قابلیت سازگار کردن خود در برابر انواع فشارها را داشته و به کمک مواد معدنی، مقاومت را در صورت نیاز افزایش می‌دهند. محققان دانشگاه جانز هاپکینز (Johns Hopkins) با... ادامه مطلب

کشف شواهد جدیدی از ارتباط انسان مدرن با گونه اسرارآمیز باستانی

سالانه تحقیقات زیادی درباره تکامل انسان صورت می‌گیرد. دانشمندان به تازگی موفق به استفاده از یک روش جدید برای بررسی پروتئین‌های دندان 800 هزار ساله شده‌اند که اطلاعات جدیدی در رابطه با اجداد انسان در اختیار ما قرار می‌دهد.اگرچه انسان خردمند (Homo sapiens) تنها گونه انسان محسوب می‌شود که همچنان زنده است، اما برای رسیدن... ادامه مطلب

چرا خفاش عامل انتقال بسیاری از بیماری‌های مرگبار است؟

خفاش ها در طول تاریخ ناقل بیماری های خطرناکی به انسان بوده اند که هزاران نفر را به کام مرگ فرستاده است. این اواخر از آنها به عنوان مظنونان اصلی ناقل ویروس کرونا نام برده می شود اما سوال اینجاست که چرا این ویروس های مرگبار روی خود خفاش ها تاثیری ندارد؟خفاش ها با بیش... ادامه مطلب

ساخت دستگاهی که کبد را تا 7 روز زنده نگه می دارد

با تکیه بر تکنولوژی‌های فعلی، کبدی که برای اهدای عضوی در اختیار بیمارستان‌ها قرار می‌گیرد را تنها می‌توان ۲۴ ساعت زنده نگه داشت، زیرا پس از این مدت کبد اهدا شده برای پیوند زدن مناسب نخواهد بود. برای حل این مشکل، محققین توانسته‌اند دستگاه پرفیوژنی کبدی بسازند که نه تنها کبد اهدا شده را به... ادامه مطلب

محققان: میانگین دمای بدن انسان ۳۷ درجه نیست

برخلاف آنچه مدت ها تصور می شد میانگین دمای بدن انسان در عصر حاضر دیگر ۳۷ درجه نیست و اندکی کاهش پیدا کرده است.تیمی از متخصصان دانشکده پزشکی استنفورد با انجام تحقیقات گسترده پی برده اند که دمای بدن امروز پسران و دختران نسبت به قرن ۱۹ به ترتیب ۰.۶ و ۰.۳ درجه سانتیگراد کاهش... ادامه مطلب

انسان مدرن در بوتسوانا متولد شده است

آیا برایتان این سوال پیش آمده که اولین بار انسان مدرن در کدام قسمت از این کره خاکی چشم به جهان گشود؟ اگر تاکنون به این پدیده فکر نگرده‌اید، جای نگرانی وجود ندارد، زیرا محققین دانشگاه سیدنی جواب آن را یافته‌اند: بوتسوانا.تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که اولین قدم‌های انسان روی کره زمین، در منطقه‌ای به نام... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟