میانگین درآمد برنامه‌ نویسان ایرانی چقدر است؟

پلتفرم «جاب ویژن» مانند سال‌ گذشته، آماری از میانگین درآمد برنامه‌نویسان در سال 98 منتشر کرده است. این گزارش نشان از آن دارد که آمار فریلنسرها (آزادکاران) در این حرفه، روز به روز بیشتر می‌شود.

برنامه‌نویسی جزو مشاغلی است که این روزها از همه جا شنیده می‌شود که جزو کارهای آینده‌دار و پردرآمد است. بسیاری از جوانان و نوجوانان امروزی به دنبال یادگیری این حرفه در حوزه‌های مختلف هستند و کدنویسی را مسیر آینده شغلی خود تعریف کرده‌اند. اما میزان درآمد برنامه‌نویسان ایرانی در حوزه‌های مختلف، با سابقه‌ کاری‌های گوناگون چقدر است؟

پاسخ سوال بالا را در آماری می‌یابیم که توسط جاب‌ویژن از یک جامعه آماری 4405 نفره به دست آمده است؛ آماری که از گزارش سال گذشته ۴ برابر بیشتر است و طبعا با توجه به این موضوع می‌توان ادعا کرد که سندها و گزارشات منتشر شده حالا رنگ و بوی بیشتری به واقعیت بازار کار پیدا کرده‌اند. باید توجه داشت در گزارش جاب ویژن برخی از زبان‌های برنامه نویسی و فعالیت‌های این حوزه به علت کمبود نیرو در آنها لحاظ نشده است، تخصص‌هایی چون Oragcle Data Base. Xamarin. Blockchain. Nosql و تخصص‌های مربوط به موتورهای بازی سازی و گیمینگ.

نکته جالب این است که بیشتر افراد جامعه آماری جاب ویژن (بیش از ۴۳ درصد) سابقه کاری زیر دو سال داشته و این موضوع نشان می‌دهد که شغل برنامه‌نویسی، به تازگی مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. تنها 8.7 درصد از این جامعه آماری سابقه کاری بالای ده سال دارند و به طور کلی ۴۰ درصد جامعه آماری مورد نظر، در سطح Mid-Level (متوسط) قرار دارند.

درآمد برنامه‌ نویسان

توزیع نحوه کار فریلنسر و دائمی با دور شدن از تهران و پیشروی به سمت شهرهای کوچک، کاملا تغییر پیدا می‌کند و کفه ترازو آرام آرام به سمت کار فریلنسی و پروژه‌ای سنگینی می‌کند.

به نظر می‌آید بیشتر متخصصی برنامه نویس ایرانی در سه تخصص ASP.NET و جاوا و PHP فعالیت دارند و حوزه‌هایی چون بلاکچین و Xamarin و Nosql و همچنین Ruby On rails کمترین متخصصین را در کشور در اختیار دارند. این نکته می‌تواند راه را برای افرادی که در حال حاضر مشغول یادگیری برنامه‌نویسی هستند روشن نماید و آنها را به سمت تخصص‌هایی که کمترین متخصص در آن قرار دارد پیش ببرد.

درآمد برنامه‌ نویسان

همچنین ناگفته نماند میزان درآمد متخصصین ASP.NET بالاتر از جاوا و PHP بوده و البته از خود ASP.NET بالاتر دو تخصص React و C/C++ قرار دارد که برنامه‌نویسان با سابقه در این دو حوزه حقوقی نزدیک به نه میلیون تومان پیدا می‌کنند.

درآمد برنامه‌ نویسان

با وجود اینکه تصور می‌شود برنامه‌نویسی شغلی است که بازار کار فریلنسینگ در آن، درآمدزایی بهتری خواهد داشت، اما آمار جاب ویژن حکایت از موضوع دیگری دارد. بر اساس اطلاعات مندرج شده در این گزارش، برنامه‌نویسان ثابت شرکت‌ها درآمد نسبی بیشتری نسبت به فریلنسرها دارند و به نظر می‌رسد همچنان آزادکاران در کشور ما نمی‌توانند به اندازه کارمندان تمام وقت، درآمدزایی داشته باشند.

میانگین حقوق برنامه‌نویسان در گزارش آماری جاب ویژن در سه سطح مبتدی، متوسط و ارشد طبقه بندی شده و این میزان حقوق بسته به فاکتورهایی چون جنسیت، سابقه کار و شهر کمی متغیر است. به طور کلی اما میانگین حقوق یک برنامه نویس مبتدی (جونیور) ۲.۷ میلیون تومان، برنامه نویس Mid Level به رقم ۴ میلیون تومان و برنامه‌نویس ارشد به رقم ۶.۹ میلیون تومان می‌رسد.

بر اساس گزارش جاب ویژن کار کردن در پایتخت مساوی است با دریافت حقوق بیشتر، تهرانی‌های برنامه‌نویس ۴.۷ میلیون تومان میانگین حقوق دارند در حالی که این آمار در سایر شهرهای بزرگ به رقم ۳.۴ میلیون می‌رسد و در شهرهای کوچک کمتر هم شده و به ۲.۹ میلیون تومان تقلیل پیدا می‌کند.

 

درآمد برنامه‌ نویسان

مانند سال گذشته، کماکان اختلاف حقوق بین زنان و مردان دیده می‌شود و این اختلاف نسبت به سال گذشته نه‌تنها کمتر نشده بلکه افزایش هم داشته و حالا یک اختلاف یک میلیون تومانی در دریافتی زنان برنامه‌نویس دیده می‌شود.

جامعه آماری جاب ویژن شامل ۸۰ درصد از مردان و ۲۰ درصد از زنان بوده و دلیل این موضوع را «هادی محمد آبادی»، موسس و رییس هیات مدیره جاب ویژن، به کمتر شاغل بودن زنان در این حرفه در ایران پیوند می‌زند. محمدآبادی در گفتگو با دیجیاتو دلیل اینکه چرا گزارشی درباره برنامه‌نویسی نوشته‌اند و آیا ممکن است در آینده سراغ مشاغل دیگر بروند یا خیر می‌گوید:

«ما دوست داشتیم به سراغ مشاغل دیگر هم برویم اما در حال حاضر بازار برنامه‌نویسی همراستا با ترند جهانی در کشور ما هم بسیار داغ است و همین موضوع باعث شده که سمت کارجویی و سمت کارفرمایان دقیقا از کم و کیف بازار کار آن اطلاع ندارند تا ارقام منصفانه را پیش بکشند. طبق بررسی‌های ما برنامه‌نویسان همیشه واهمه دارند که آیا حقوقشان مکفی است و کارفرمایان نیز می‌خواهند پرداختی رقابتی داشته باشند اما تمایل دارند که میانگین منصفانه حقوق را هم بدانند.»

محمدآبادی تاکید دارد که آنها به زودی گزارش جدیدی درباره شکاف درخواست‌های حقوقی از سوی کارجویان و پرداختی‌های حقوق از سوی کارفرمایان در تمامی حوزه‌های شغلی منتشر خواهند کرد. او درباره روش جمع آوری دیتای خود در گزارش‌های آماری خود به دیجیاتو می‌گوید:

«ما فقط به کارجویان سیستم خود جاب ویژن اکتفا نکردیم و از پارتنرهای آموزشی خود نظیر لایتک نیز کمک گرفتیم، همچنین به سوشال مدیاهایی که این قشر در آن فعال هستند سر زدیم و نظرسنجی خود را پروموت کردیم تا آمار دقیق‌تری به دست بیاوریم.»

او تحلیل خود را از آمار فریلنسرهای برنامه‌نویس اینگونه بیان می‌کند: «بازار تهران برنامه‌نویسان مختلفی را در رشته‌های گوناگون جذب می‌کند و شرکت‌های متعدد ایرانی، ترجیح می‌دهند برنامه‌نویسان تمام وقتی داشته باشند تا همیشه در دسترس باشند چرا که کارشان با آنها گره خورده است. این پتانسیل اما در شهرستان‌ها کمتر می‌شود و حضور یک نیروی کار دائم به عنوان برنامه‌نویس در یک شرکت توجیه اقتصادی ندارد و از همین رو موضوع فریلنسینگ در شهرستان‌ها بیشتر از تهران بخت و اقبال پیدا کرده است. همچنین باور دارم که برنامه‌نویسان ساکن در شهرستان با کمک امر فریلنسینگ، پروژه‌های شرکت‌های پایتخت را انجام می‌دهند.»

رییس هیات مدیره جاب ویژن در پاسخ به این سوال که با توجه به ترند بودن بازار برنامه‌نویسی، آیا باید به این موضوع فکر کرد که نسل آینده تماما روی این حرفه متمرکز باشند و احتمال از بین رفتن بسیاری از صنایع یا علوم و ادغام شدن آن با کدهای صفر و یک برنامه‌نویسان وجود دارد یا خیر به دیجیاتو با ذکر یک مثال تاریخی می‌گوید:

«در دهه هشتاد هم بیشتر افراد دانشجوی معماری و عمران شدند چرا که بازار مسکن در ایران باب شده بود اما حالا این موضوع کاسته شده است، البته فضای برنامه‌نویسی یک ترند جهانی است و صرفا به ایران ربطی ندارد اما این موضوع هم بالاخره یک فروکش جهانی پیدا خواهد کرد. باور دارم برنامه‌نویسی تا چند سال آینده بازار کار جذابی باقی خواهد ماند و به همین دلیل خیلی از آيندگان به این سمت سوق پیدا خواهند کرد و عرضه و تقاضای این حوزه به یک بالانس خواهد رسید. زمانی که دنیا به این بالانس برسد، آمار و ارقام حقوق‌های این حرفه احتمالا تا این حد بالا نخواهد بود.»

درآمد برنامه‌ نویسان

برنامه‌نویسان در سال جدید چند درصد افزایش حقوق انتظار دارند؟

محمدآبادی در مورد شرایط کار برنامه‌نویسان در سال پیش رو و با توجه به شیوع ویروس کرونا که مشخص نیست تا کی ادامه خواهد داشت به دیجیاتو می‌گوید: «خیلی از کارفرمایان در شرایط فعلی تحت فشار هستند و هرچند از آنسو هم حقوق‌های مردم برای معیشت زندگانی‌شان مکفی نیست. اما باور دارم که موضوع کرونا در بازار کار برنامه‌نویسان کمترین تاثیر را خواهد داشت. ضمن اینکه قدرت چانه‌زنی این قشر در حال حاضر بیشتر است و معتقدم می‌توانند همچنان بازار کار خوبی در اختیار داشته باشند.»

نسخه کامل گزارش اینجا در دسترس است.

مطالب مرتبط

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟