هواوی تولید چیپ‌های موردنیازش را به شرکت‌های کره‌ای می‌سپارد

هواوی تولید چیپ‌های موردنیازش را به شرکت‌های کره‌ای می‌سپارد

هواوی به این زودی امیدی به پایان منازعات بین چین و آمریکا ندارد و در پی جایگزینی کامل شرکای آمریکایی با شرکت‌های دیگر است.

تحریم های آمریکا تا ماه گذشته تنها شرکت‌های داخلی را از داد و ستد با هواوی منع می‌کرد اما وزارت بازرگانی این کشور برای تنگ‌تر کردن حلقه محاصره کمپانی های بهره‌مند از فناوری آمریکا را هم مجبور کرده برای فروش اجناس به این شرکت ابتدا از واشنگتن مجوز دریافت کنند. ظاهرا دریافت این مجوزها آنقدر دشوار است که شرکتی مثل TSMC ترجیح داده از خیر معامله با هواوی بگذرد .

هرچند «های سیلیکون» نقش بازوی چیپ ساز هواوی را بازی می‌کند اما تولید تراشه‌ها به خطوط تولید بسیار پیشرفته TSMC می‌شد که حالا تمایلی برای همکاری ندارد. بر اساس گزارشی جدید هواوی پس از اطلاع از موضوع در پی یافتن جایگزین‌هایی در کره جنوبی است.

مشاور ترامپ: تحریم ها علیه هواوی به وقت خود باقی است – دیجیاتو

به گفته منابع آگاه کمپانی چینی با چیپ‌سازهای مختلفی در کره جنوبی دیدار کرده. جزییات دقیقی از این ملاقات‌ها در دست نیست اما ظاهرا از مدتی قبل و بی سر و صدا شروع شده‌اند. هنوز مشخص نیست که هواوی به خود می‌رسد یا نه اما دولت کره جنوبی تحریم فروش نیمه هادی به هواوی و دیگر شرکت‌های چینی توسط آمریکا را غیرقابل قبول خوانده و در پی میانجیگری بین دو کشور است.

برخی تحلیلگران بر این باورند که کره جنوبی در صورتی که هواوی حاضر شود بخش موبایل را به صورت کامل به شرکتی مستقل تبدیل کرده و در بازار موبایل فضای بیشتری را در اختیار سامسونگ قرار دهد، حاضر به تولید چیپ های پردازشی و حافظه مورد نیاز این شرکت خواهد شد. هواوی قبلا تاکید کرده که حاشیه سود موبایل نسبت به دیگر ابزارهای ارتباطی بسیار اندک است.

کمپانی چینی پیش از این با پیش بینی شرایط کنونی به اندازه نیاز ۲ سال قطعات حیاتی را ذخیره کرده و سرمایه گذاری هنگفتی را هم روی صنعت نیمه هادی صورت داده است. از سوی دیگر دولت چین از مدت ها قبل شرکت ها داخلی را به توسعه چیپست تشویق کرده و بزرگترین چیپ ساز این کشور یعنی SMIC در پی جذب سرمایه سرسام آور ۲.۸ میلیارد دلاری برای ارتقای زیرساخت خود است.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato