مصونیت در برابر کرونا پس از ابتلا به بیماری مدت زیادی باقی نمی‌ماند

ویروس کرونا بزرگترین بحران کنونی بشر است که تحقیقات زیادی درباره آن صورت می‌گیرد. بر اساس پژوهشی جدید، واکنش سیستم ایمنی بدن که باعث مصونیت افراد در برابر کرونا پس از درمان می‌شود، تنها پس از ۲ تا ۳ ماه ضعیف می‌شود، مخصوصا اگر فرد مبتلا علائمی نداشته باشد.

با وجود این یافته، هنوز نمی‌توان گفت که میزان مصونیت در برابر کرونا برای تمام افراد یکسان است و اینکه ضعیف شدن پاسخ سیستم ایمنی بدن به معنای ابتلای مجدد آن‌ها به بیماری خواهد بود. در حالت کلی هنوز ناشناخته‌های زیادی پیرامون کووید-۱۹ وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به میزان مصونیت بدن در برابر آن و افرادی که بیشترین مقاومت را از خود نشان می‌دهند، اشاره کرد.

با وجود چنین مواردی، محققان پژوهش جدید که در ژورنال «Nature Medicine» به چاپ رسیده، ادعا کرده‌اند که به میزان کافی مدارک برای افزایش نگرانی‌ها دست پیدا کرده‌اند. دانشمندان چینی پیشنهاد کرده‌اند تا زمانی که اطلاعات کافی درباره مصونیت بدن وجود ندارد، فاصله اجتماعی و سایر اقدامات پیشگیرانه ادامه پیدا کنند. در این مقاله عنوان شده:

«قدرت و مدت زمان مصونیت پس از ابتلا به کرونا، مسائل اساسی برای «سپر مصونیت» و تصمیم‌گیری درباره چگونگی و زمان کاهش محدودیت‌های فاصله‌گذاری اجتماعی است.»

در این تحقیق دانشمندان واکنش سیستم ایمنی بدن افراد مبتلا به کرونا را پس از بهبود و همچنین ۲ تا ۳ ماه بعد مورد بررسی قرار دادند که در میان آن‌ها، افراد بدون علائم این بیماری نیز حضور داشتند. در این پژوهش افراد کمی حضور داشتند، ۳۷ بیمار بدون علائم که البته یکی از اولین تحقیقات در این زمینه محسوب می‌شود. هیچ‌کدام از این افراد علائمی نداشته‌اند اما نیمی از آن‌ها با ناهنجاری‌‌های ریوی مواجه شده بودند.

کرونا

در این پژوهش مشخص شده که افراد بدون علائم نسبت به سایر بیماران، مدت زمان بیشتری مواد ژنتیکی ویروس را در بدن خود نگهداری می‌کنند، با این حال همچنان بطور دقیق نمی‌دانیم که این افراد می‌توانند برای مدت زمان بیشتری ناقل باشند یا خیر.

محققان ۳ تا ۴ هفته پس از ابتلای این افراد به بیماری، آنتی‌بادی آن‌ها را مورد بررسی قرار دادند که مشخص شد افراد بدون علائم نسبت به بیماران دیگر سطح آنتی‌بادی کمتری دارند. علاوه بر این، آن‌ها سیگنال‌های التهابی ایمنی کمتری نیز داشتند. پژوهشگران ۸ هفته پس از مرخص شدن افراد از بیمارستان دوباره سطح آنتی‌بادی را بررسی کردند که مشخص شد با کاهش شدیدی روبه‌رو شده‌اند.

۴۰ درصد افراد بدون علائم فاقد یک نوع از آنتی‌بادی، «IgG» بودند و ۱۳ درصد سایر بیماران نیز با چنین موضوعی مواجه شده‌‌اند. برای مقایسه باید بگوییم بیمارانی که در گذشته به انواع دیگر بیماری‌های ناشی از خانواده ویروس کرونا مبتلا شده بودند تا بیش از دو سال سطح پایدار IgG داشته‌اند.

مهم‌ترین پادتن‌ها برای مبارزه با کرونا، «آنتی‌بادی‌های خنثی کننده» نام دارند. این پادتن در تمام بیماران پس از ۸ هفته وجود داشته اما میزان آن در بیماران بدون علائم به میزان ۸۱ درصد و در سایر بیماران به میزان ۶۲ درصد کاهش پیدا کرده است. با وجود این مقاله همچنان باید تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت بگیرد چرا که پژوهش دیگری نشان داده که حتی سطح پایین آنتی‌بادی خنثی‌کننده نیز می‌تواند بسیار قدرتمند باشد.

مطالب مرتبط

خرید ۹۰ درصد موجودی رمدسیویر توسط آمریکا؛ داروی کرونا فعلا به بقیه نمی‌رسد

اخیرا گیلیاد قیمت داروی درمان کرونا رمدسیویر را اعلام کرده و حالا خبر رسیده که دولت دونالد ترامپ تمام موجودی این شرکت را خریداری کرده است.به گزارش گاردین، ایالات متحده آمریکا برای مدت زمان سه ماه ظرفیت تولید شرکت گیلیاد را خریداری کرده است. چنین اقدامی، مانع از ارسال این دارو به کشورهای اروپایی و... ادامه مطلب

قیمت داروی رمدسیویر برای درمان کرونا مشخص شد

کرونا بزرگترین بحران کنونی بشر است و تحقیقات گسترده‌ای پیرامون داروها و واکسن آن صورت می‌گیرد. «رمدسیویر» یکی از داروهای احتمالی این بیماری محسوب می‌شود که اخیرا قیمت آن توسط شرکت گیلیاد اعلام شده است.به گزارش الجزیره، در ایالات متحده آمریکا و چندین کشور پیشرفته دیگر، هزینه درمان ۵ روزه با داروی رمدسیویر برابر با ۲۳۴۰... ادامه مطلب

مدیر مؤسسه بهداشت جهانی هاروارد: کرونا حداقل تا ۱۲ ماه دیگر با ما خواهد بود

مدیر مؤسسه بهداشت جهانی هاروارد می‌گوید رعایت اقدامات پیشگیرانه ویروس کرونا مثل استفاده از ماسک و فاصله گیری اجتماعی، ممکن است برای ۱۲ ماه دیگر تمدید شوند.بر اساس گزارشی که در سایت BGR منتشر شده، «Ashish Jah»، مدیر مؤسسه بهداشت جهانی هاروارد گفته: «این [ویروس کرونا] نه تنها فروکش نکرده، بلکه حداقل تا ۱۲ ماه... ادامه مطلب

ویروس کرونا چه تاثیرات بلندمدتی می‌تواند روی بیماران داشته باشد؟

کووید-۱۹، بزرگترین بحران کنونی بشر صدمات زیادی به بیماران می‌زند و تا امروز بیش از ۵۰۰ هزار نفر قربانی آن شده‌اند، اما ویروس کرونا چه تاثیرات بلندمدتی روی بدن مبتلایان دارد؟کرونا یک ویروس خطرناک و کشنده است که می‌تواند بدون هیچ‌گونه علائمی، یک فرد را مبتلا کرده باشد و پس از مدتی نیز وی را... ادامه مطلب

شمار قربانیان ویروس کرونا در جهان از مرز ۵۰۰ هزار نفر عبور کرد

چندین ماه از آغاز شیوع ویروس کرونا می‌گذرد و حالا بر اساس جدیدترین آمارها، شمار مبتلایان به این بیماری از مرز ۱۰ میلیون نفر عبور کرده و تا به امروز بیش از ۵۰۰ هزار نفر قربانی آن شده‌اند.بر اساس گزارشی که Science Alert از سوی دانشگاه «جان هاپکینز» منتشر کرده، شمار مبتلایان به کرونا و... ادامه مطلب

گرفتگی و آبریزش بینی به نشانه‌های ابتلا به ویروس کرونا اضافه شد

همزمان با افزایش دوباره آمار موارد ابتلا به ویروس کرونا، علائم جدیدی هم به نشانه‌های ابتلا به کووید-۱۹ اضافه می‌شود. به تازگی «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا» (CDC) لیستی از علائم جدید را به عنوان نشانه‌های ابتلا به ویروس کووید-19 اضافه کرده که شامل آبریزش بینی هم می‌شود.همانطور که می‌دانید افرادی که به این... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟