۷ راه برای کنار آمدن با رییس غیرمنطقی و ناسازگار

بعد از مدت‌ها تلاش شغل مورد علاقه‌تان را پیدا کرده‌اید، محیط کار چشمتان را گرفته و با همکارانتان رابطه خوبی قرار کرده‌اید اما رییسی دارید که علی رغم تمام تلاشی که می‌کنید باز هم غیرمنطقی و غیرقابل تحمل است. اگر این شرایط برایتان آشنا است باید بدانید شما تنها کسی نیستید که با مدیرش به مشکل خورده است و بر اساس آمار بیش از نیمی از کارکنان شغلشان را نه به خاطر نارضایتی از شرکت بلکه به خاطر خلاصی از دست مدیرشان عوض می‌کنند. برای رهایی از این وضعیت یا دست کم سامان دادن آن به شکلی که اوضاع قابل تحمل شود، می‌توانید از راهکارهای زیر پیروی کنید.

۱. شرایط را ارزیابی کنید

آیا خطایی از شما سر زده که از چشم رییس افتاده‌اید یا او با همه رفتاری سرد و منفی دارد؟ اگر رابطه رییس با بقیه کارکنان بهتر است، با خودتان صادق باشید؛ شاید بخشی از این اوضاع ناشی از اشتباهی است که از شما سر زده. در این صورت بهتر است از آن غافل نشده و هرچه سریعتر برای بهبود اوضاع پیش قدم شوید. نادیده گرفتن این مشکلات تنها اوضاع را پیچیده‌تر خواهد کرد.

۲. خودتان را جای رییس بگذارید

به شرایط شخصی یا حرفه‌ای که رییس با آن مواجه است فکر کنید، شاید این اوضاع آنقدر نامطلوب است که روی رفتار وی با کارکنان هم اثر گذاشته. استرس رسیدن به ضرب الاجل ها یا لزوم پاسخگو بودن به بالاسری‌ها می ‌تواند هر کسی را دچار تنش کند. اگر فکر می‌کنید شرایطش را دارید بد نیست در این مواقع از در دوستی با وی وارد شده و آمادگی خود برای کمک را ابراز کنید.

۳. تدبیر داشته باشید

هرچند هیچ چیز جای صداقت و روراستی را در روابط نمی گیرد اما در شرایط بغرنجی مثل این بهتر است کمی تدبیر به خرج دهید. گفتن حرفی اشتباه در زمان اشتباه تنها شرایط را بدتر خواهد کرد بنابراین نه تنها باید حرف‌هایتان را با دقت انتخاب کنید بلکه باید آنها را به خوبی مستندسازی کنید تا اگر بعدا مشکل بزرگی پیش آمد، سندی برای دفاع از خودتان در برابر سرزنش ها داشته باشید.

۴. با دوستان یا اعضای خانواده صحبت کنید

سر و کله زدن با رئیسی که چندان باب میل شما نیست، می‌تواند خسته‌کننده باشد. صحبت کردن با یک دوست قابل اعتماد یا عضو خانواده، می‌تواند به کاهش برخی استرس‌ها کمک کند. چنین اقدامی نه تنها باعث سبک شدن شما می‌شود، بلکه اجازه می‌دهد که موقعیت را از زوایای دیگر نیز ببینید. به یاد داشته باشید با کسی صحبت کنید که به نظرش احترام می‌گذارید، چرا که هیزم ریختن در آتش آخرین چیزی است که شما نیاز دارید.

۵. پل‌های پشت سرتان را خراب نکنید

شما هیچ وقت نمی‌دانید که چه زمانی شاید دوباره به یک فرد به عنوان مرجع نیاز دارید. بسیاری از کارفرمایان برای استخدام درخواست ارتباط با سرپرست کار قبلی شما را می‌کنند. در این موقعیت نه گفتن یکی از کارهایی نامناسب محسوب می‌شود و باید یک دلیل عجیب برای آن بیاورید. هرچقدر که ارتباط با رئیس سخت‌گیر دشوار باشد، اجازه ندهید که سابقه حرفه‌ای شما را خدشه‌دار کند.
سعی کنید به بخش دیگری بروید

۶. سعی کنید به بخش دیگری بروید

اگر در یک شرکت بزرگ کار می‌کنید و فرصت‌های شغلی دیگری در آن وجود دارد، به دنبال موقعیت‌ها در تیم‌هایی باشید که رئیس کنونی شما آن را سرپرستی نمی‌کند. چنین اقدامی یک راه عالی و زیرکانه برای کار کردن با رئیس جدید بدون ترک سازمان یا صحبت با مدیریت منابع انسانی است.

۷. محل کارتان را تغییر دهید

هنگام استعفا باید به چه نکاتی توجه کنیم

برخی مواقع اگر وضعیت خیلی نامناسب باشد، ماندن در آن کار منطقی محسوب نمی‌شود. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد افراد با داشتن ارتباط قوی و مناسب با رئیس خود، بیشتر با کارشان ارتباط دارند، بنابراین اگر رابطه شما با مدیرتان ضعیف باشد، از نظر حرفه‌ای آسیب می‌بینید، البته باید استرس روزانه را نیز به آن اضافه کنید.

در نهایت باید بگوییم که شما خودتان می‌دانید بهترین راه برای مدیریت شرایط کدام است. با خودتان صادق باشید، آیا این حجم استرس و تنش ارزشش را دارد؟ آیا روی کار شما تاثیر می‌گذارد؟ یا اینکه ارتباط نامناسب تنها یک نقطه ضعف جزئی است و کارتان را دوست دارید؟

قبل از تصمیم‌گیری، برای مدیریت اوضاع به حرف دلتان گوش دهید. در پایان باید بدانید که هیچ فردی سزاوار رفتار نامناسب در محل کار نیست و اگر مجبور به تغییر محل کار خود شدید، به دنبال محل ایده آل خود باشید؛ شرکتی که رئیس حامی و خوبی دارد.

مطالب مرتبط

آیا آنقدرها که تصور می‌کنید در کارتان موفق هستید؟

بسیاری از ما خودمان در شغلی که داریم چیره دست و موفق می‌دانیم اما گاهی رکود و در جا زدن با موفقیت اشتباه گرفته می‌شود. این موفقیت پوشالی زمانی خودش را نشان می‌دهد که درخواستتان برای افزایش حقوق یا ارتقای شغلی با بن بست مواجه می‌شود. دیروز به نشانه‌هایی پرداختیم که نشان می‌دهد بیش از... ادامه مطلب

داشتن یک رئیس بد می‌تواند شما را به مدیری موفق تبدیل کند

مدیران بد را می‌توان در سرتاسر دنیا پیدا کرد این موضوع آن‌قدر مهم است که حتی فیلم‌های سینمایی گوناگونی با این محوریت ساخته شده‌اند. جدا از این‌ها، سوال مهمی که برای کارمندان آسیب دیده از رئیس بد پیش می‌آید این است که هنگام ترفیع چگونه باید از تبدیل شدن خود به یکی از آن‌ها جلوگیری... ادامه مطلب

گردشی در فضای کار اشتراکی سروکورپ؛ تجربه جهانی در قلب تجاری تهران

شرکت «سروکورپ» (Servcorp) چهل سال است که به شکل جهانی مشغول ارائه خدمات دفتر کار اشتراکی است. این شرکت استرالیایی حدود سه سال است که وارد ایران نیز شده و در دو ساختمان مجزا، دو دفتر بزرگ را تاسیس کرده است.شعبه‌های ایران سروکورپ مهره‌های این سازمان را درست چیده‌اند و برای انتخاب مکان جغرافیایی به سراغ خیابان... ادامه مطلب

بهترین راهکار محققان برای مقابله با استرس چیست؟

زمانی که استرس کاری به شما فشار می‌آورد، چگونه با آن کنار می‌آیید؟ آیا سعی می‌کنید سخت‌تر کار کنید و آن مرحله را پشت سر بگذارید؟ یا به خود استراحت می‌دهید و ذهنتان را دوباره شارژ می‌کنید؟ اخیراً محققان متوجه شده اند برای مقابله با استرس راه سومی وجود دارد که می تواند گزینه‌ی بسیار... ادامه مطلب

چگونه ارزش خود را در محیط کار اثبات کنیم

بسیاری از ما بارها سعی می‌کنیم که انرژی بسیار زیادی در محیط کار از خود نشان دهیم و برای هرکاری داوطلب می شویم یا اینکه سعی می‌کنیم در همه‌ی پروژه‌ها خود را نشان دهیم. با این وجود می‌بینیم که نتیجه، هنوز آن چیزی نیست که انتظارش را می‌کشیم.ممکن است بارها در جلسه‌های مختلف، ایده پردازی... ادامه مطلب

۱۰ توصیه برای آنکه به فرد محبوبی در محیط کار بدل شوید

آیا در کنار همکارانتان حس خوبی دارید؟ همکارانتان با ورود شما به محیط کارتان چه عکس العملی نشان می‌دهند؟ آیا آنها از معاشرت با شما لذت می‌برند؟افراد محبوب نیازی ندارند که این سوالات را از خودشان بپرسند. آنها از همان ابتدا به صورت ناخودآگاه می‌توانند حس مطلوبی در اطرافیانشان ایجاد کنند و آموخته‌اند چه رفتاری... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟