بررسی نماد «افرا»: آنچه باید درباره سهم شرکت افرانت بدانید

افرا نام نماد شرکت سهامی عام افرانت یکی از شرکت های درج شده در تابلو معاملاتی بازار اول فرابورس ایران است. در گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته حضور دارد و در تیر ۹۹، ارزش بازار افرانت به حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان رسید. در گزارش امروز دیجیاتو در ادامه سلسله گفتارهای بررسی نمادهای گروه رایانه در بورس ایران، نگاهی داریم به تابلو معاملاتی شرکت افرانت. اگر شما از سهامداران افرا هستید یا در بورس ایران، سابقه خرید و فروش سهام دارید، نظرات و دیدگاه های خود را از طریق بخش کامنت به اشتراک بگذارید.

افرا نماد شرکت افرانت است. افرا، هم گروهی های خوبی چون: مرقام، رانفور، رتاپ، آپ، سپ، تاپکیش، پرداخت، مفاخر، مداران، رافزا، رکیش و سیستم داشته که در سلسله گفتارهایی به بررسی این نمادها در بورس ایران در سایت دیجیاتو پرداخته‌ایم.

فعالیت شرکت افرانت، فروش پهنای باند، خدمات طراحی و تاسیس دیتاسنتر و همچنین حوزه های مربوط به تجارت الکترونیک است. برای اطلاع از پروژه ها و برنامه های این شرکت سهامی عام گروه رایانه بورس ایران به سایت afranet.com مراجعه کنید. موسسه حسابرسی بهمند، حسابرس قانونی شرکت افرانت است.

طبق گزارش فعالیت ماهانه دوره ۱ ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ۹۹ در سال مالی منتهی به: ۳۰ اسفند ۹۹ که هفتم تیر ۹۹ در کدال منتشر شد، درآمد شناسایی شده افرا طی دوره یک ماهه خرداد ۹۹، چند درصد پایین‌تر از متوسط درآمد شناسایی شده طی ۲ ماه گذشته بوده است. همچنین متوسط درآمد ماهیانه شناسایی شده افرا طی ۳ ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ۹۹ بالغ بر ۱۰۸,۹۲۰ میلیون ریال بوده، در حالی که متوسط درآمد ماهیانه شناسایی شده طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۸ افرانت بالغ ۱۸,۱۵۵ میلیون ریال بوده است.

جمع درآمد شناسایی شده افرانت در ۳ ماهه نخست سال جهش تولید، بالغ بر ۳۲۶,۷۵۹ میلیون ریال بود. این ها اطلاعات بنیادی است که در تحلیل سهامدار برای ورود به سهم باید مد نظر قرار بگیرد.

تابلوخوانی افرا

یکی از موضوعات مهم در بررسی نماد یک سهم، تکنیک های تابلوخوانی است که شما را به عنوان سهامدار، با رفتار بازیگردان سهم آشنا می کند. صف های فروش میلیونی مصنوعی، کد به کد حقوقی ها، افزایش حجم معاملات، معاملاتی بیش از میانگین حجم ماهانه و صف های خرید صوری یا فروش میلیونی غیر واقعی، این ها داستان هایی است که تابلوخوانی به ما یاد می دهد و در تفسیر روند معاملاتی یک سهم اهمیت دارد.

افرانت

تابلو معاملاتی سهم شرکت افرانت را در تاریخ ۲۸ تیر ۹۹ مشاهده می کنید

همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، افرا، ۶۲۵ میلیون قطعه سهم است. ۱ میلیون و ۳۰۲ هزار سهم حجم مبنا داشته و میانگین حجم ماهانه نیز ۳ میلیون و ۳۵ هزار سهم است.

قیمت هر سهم افرا در تاریخ  ۲۸ تیر ۹۹، ۴۰۳۱ تومان بود که این قیمت در تیر ۹۸، ۶۶۶ تومان بود. در واقع ظرف ۱۲ ماه، هر سهم افرا رشدی معادل ۶۰۰ درصد را تجربه کرده است و همچنان تکنیکال آن، روند صعودی افرا را با نوساناتی، تایید می کند.

طبق تابلو، EPS افرا ۶۱۳ ریال و P/E نیز ۶۵.۷۷ بود. افرا از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۷، ۴ مرحله افزایش سرمایه داشته است و بیش از ۳۰۰۰ درصد افزایش سرمایه را ثبت کرده که مورد آخر مربوط به بیست و سوم دی ماه سال ۱۳۹۷ بود.

سهامداران عمده  افرا

۸ سهامدار عمده افرا به شرح زیر است:

  • شرکت پیشتازان تجارت ویستا مالک ۲۰ درصد افرا
  • شرکت توسعه سرمایه گذاری دریا ساحل ایرانیان مالک ۲۰ درصد افرا
  • شرکت توسعه تجارت مجازی سارینا معادل ۲۰  درصد افرا
  • شخص حقیقی مالک ۱۸ درصد افرا
  • شخص حقیقی مالک ۴.۴۵ درصد افرا
  • شرکت سام الکترونیک مالک ۳ درصد سهام
  • شرکت توسعه تجارت و سرمایه پایدار امداد مالک ۲.۴۴ درصد سهام
  • شرکت سرمایه گذاری ملی ایران مالک ۲ درصد سهام

یکی از موضوعاتی که در تابلوخوانی افرا اهمیت دارد، بررسی وضعیت حجم معاملات است. در گزارش فعالیت ۱۲ ماهه هیات مدیره شرکت افرانت به مجمع مربوط به عملکرد یک سال مالی، جزییاتی درباره سهامداران عمده و اسامی حقیقی های دارنده سهام بالای ۱ درصد معمولا ارائه می شود. بعضی از سهامداران عمده افرانت، سهامدار دیگر شرکت های بورسی و فرابورسی نیز محسوب می شوند.

افرانت

حجم معاملاتی سهم افرانت در خرداد و تیر ۱۳۹۹ را مشاهده میکنید تغییر در حجم معاملاتی، سیگنالی بر پایان روند اصلاح خواهد بود

همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، در تاریخ دهم  تیر ۹۹ ، بیش ترین حجم معاملات در افرا (از بازه  ۲۷ خرداد تا ۲۵ تیر ۹۹) را شاهد بوده و در این تاریخ، ۸ میلیون و ۷۲۳ هزار سهم معامله شده روی قیمت ۳۰۰۰ تومان.  پس از آن شاهد کاهش حجم معاملات و افزایش قیمت تا ۴۲۲۰ تومان هستیم. به تغییرات معنادار در حجم معاملات افرا همواره توجه کنید.

افرانت

صفحه افرانت در کدال codal.ir

عکس بالا، صفحه کدال افرانت را نشان می دهد. برای اطلاع از گزارش فعالیت ماهانه دوره یک ماهه افرانت، ترکیب هیات مدیره افرانت، گزارش زمان بندی پرداخت سود دوره ۱۲ ماهه افرانت، گزارش افشای اطلاعات با اهمیت افرانت در گروه الف و ب و هم چنین بررسی و دانلود PDF صورت های سال مالی افرانت به این لینک مراجعه کنید.

افرانت پتانسیل رشد خوبی در بلند مدت دارد و با توجه به رکورد زنی شاخص کل در سال ۹۹ و تداوم روند در سال ۱۴۰۰ شمسی، در سهام گروه رایانه، سهامداری و پرهیز از نوسان گیری و نگاه کوتاه مدت، از هوش مالی خبر می دهد.

malltina

مطالب مرتبط

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟