چگونه حس هدایت‌پذیری را در کارکنان ایجاد و تقویت کنیم؟

همه ما می‌دانیم که مدیران باید توانایی مربی‌گری و هدایت کارکنان را داشته باشند اما سوال اینجاست که چگونه می‌توان حس هدایت پذیری (Coachability) را در کارکنان ایجاد کرد تا سازمان به بالاترین میزان بازدهی دست پیدا کند.

مدیران کارآمد به جای اینکه کارکنان را به سمت پاسخ‌های از پیش تعیین شده‌ای هدایت کنند که با اهداف خودشان منطبق است، مثل یک مربی آنها را به سمت مسیرهایی هدایت می‌کنند که در نهایت به رضایت و پیشرفت شغلی کارکنان ختم می‌شود. آنطور که «مارسیا رینلودز»، متخصص علوم رفتاری و دارای مدرک کوچینگ ICF می‌گوید، لازمه این پیشرفت جدای از هدایتگر بودن مدیر، هدایت پذیر بودن کارکنان است:

«کوچینگ یا فرایند هدایت باید روی خواسته‌های کارکنان متمرکز باشد. اساس این فرایند می‌تواند اهداف مشترکی باشد که هم مدیر و هم کارمند به یک اندازه از آن سود می‌برند، با این حال مدیران باید دقت بالایی داشته باشند چرا که در صورت عدم آمادگی کارمندان برای هدایت پذیری ممکن است نتایج مطلوبی به بار ننشیند.»

از نظر رینلودر فارغ از جایگاه فرد، هدایت پذیر بودن وی یکی از جنبه‌های حیاتی پیشرفت است. در واقع موفقیت ورزشکاران حرفه‌ای نظیر «تایگر وودز» و « تام بریدی» مدیون هدایت پذیر بودن آنها و پیروی از توصیه‌های مرببان بوده است. ایجاد این حس در کارمندان نیازمند ۳ ویژگی اساسی است که در ادامه به آنها اشاره کرده‌ایم.

میل به ماجراجویی

اول از همه شما باید آمادگی هدایت شدن و کوچینگ از سوی دیگران را داشته باشید. دستکم میل به آزمایش این فرایند برای وجود حداقل شانس موفقیت حیاتی است. «رینلودز» می گوید:

«این میل می‌تواند در حد تست چیزی جدید برای آزمایش کارایی آن باشد. این میل شاید کوتاه مدت و در حد یک مکالمه باشد اما در هر صورت باید صادقانه باشد. شما باید آمادگی کشف چیزهایی که از آن بی اطلاع هستید را داشته باشید.»

اشتیاق به دنبال کردن یک هدف

۵ روش کارآمد و ساده برای افزایش انگیزه کارکنان

از نظر این متخصص تمایل تنها جرقه‌ای برای شروع کار است اما برای تداوم این روند و ارتباط بین هدایت‌گر و هدایت پذیر باید اشتیاق را در خودتان ایجاد کنید:

«شما می‌توانید یک هر چیزی را امتحان کنید اما برای تحمل درد و رنج در مسیر رسیدن به هدف و داشتن پشتکار به اشتیاق نیاز دارید. اینجاست که تمایل و اشتیاق دست در دست هم شما را به سوی پیشرفت روانه می‌کند.»

جسارت غلبه بر ترس‌ها

شاید شما میل به هدایت پذیری و اشتیاق به دنبال کردن روند کوچینگ را داشته باشید اما برای دستیابی به نتایج به جسارت نیاز دارید:

«یکی از مراجعان من قصد اخراج یکی از کارکنانش را داشت. آنها میل و اشتیاق به اینکار را داشتند چرا که باعث بهبود کارایی تیم می‌شد اما در نهایت از آن صرف نظر کردند چرا که از پیامدهایش هراس داشتند.»

حتی اگر میل و اشتیاق در وجودتان ریشه دوانده باشد، دستیابی به اهداف نیاز به جسارت دارد. برای هدایت پذیر بودن باید عمیق تر ذهن خود را کاوش کرده و ریشه هراسی که مانع پیشروی شما شده را کشف کنید.

رینولدز می‌گوید مراجع وی بعدا دریافته که دلیل هراس از اخراج عضو ناکارآمد گروه بیم قضاوت شدن ازسوی دیگران به خاطر تعدیل نیرو، درست نبودن اینکار و نابودی زندی کارمند مذکور بوده است. با این حال از نظر وی زمانی که این هراس‌ها را به خوبی کندوکاو کنید، به بی‌اساس بودن آنها پی می‌برید.

هرچند وجود هر سه ویژگی برای موفقیت لازم است اما اغلب فقدان جسارت مانع اصلی هدایت پذیر شدن کارکنان می شود. این افراد حتی اگر تمایل و اشتیاق هدایت پذیری را داشته باشند، زمانی که پای تصمیم گیری به میان می‌آید، هراس مانع ادامه روند توسط آنها می‌شود.

malltina hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

چطور در شرایط سخت از نظر ذهنی قوی بمانیم؟

از بالا رفتن قیمت دلار گرفته تا انفجار بیروت و گران شدن کالاها این روزها همه ما در معرض هزاران خبر ناخوشایند قرار گفته‌ایم که فشار روانی شدیدی را با خود به همراه می‌آورد. اگر عادت به مرور اخبار در رسانه‌های مختلف داشته باشید، این اثر منفی به مراتب بیشتر هم خواهید شد. از سوی... ادامه مطلب

چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

برخلاف تصور بسیاری از افراد کاریزما ارتباط چندانی به ظاهر افراد نداشته و نتیجه مجموعه‌ای از رفتارهاست که با یادگیری آنها می‌توان به شخصیتی دست یافت که به محض ورود به هر جمعی دیگران را تحت تاثیر قرار دهد. افراد کاریزماتیک به اطرافیان انرژی بخشیده و به آنها انگیزه حرکت به رو جلو می‌دهند. اگر... ادامه مطلب

تیم کوک چگونه فرهنگ سازمانی اپل را متحول کرد؟

رسیدن به رتبه‌های برتر در هیچ زمینه‌ای ساده اما ایستادن بر رتبه اول برترین شرکت‌های تکنولوژی دنیا کار بسیار دشواری است که «تیم کوک» به خوبی از پس آن برآمده است.او با رهبری محتاطانه، تاکتیکی و مبتنی بر همکاری توانسته طی چند سال اپل را به ارزشمندترین شرکت دنیا بدل کند.پس از درگذشت «استیو جابز»... ادامه مطلب

بهره هوشی یا تطبیق‌پذیری، کدام‌یک برای پیشرفت شغلی مهم‌تر است؟

در گذشته‌های نه‌چندان دور، اگر می‌خواستید توانایی یک فرد در بالا رفتن از نردبان‌های ترقی در حوزه کاری را بسنجید، از او می‌خواستید که یک تست آی‌کیو (بهره هوشی) پشت سر بگذارد. برای سالیان متمادی، این ذهنیت وجود داشت که تست آی‌کیو -که حافظه، تفکر تحلیلی و توانایی‌های ریاضیاتی را می‌سنجد- بهترین راه برای پیش‌بینی... ادامه مطلب

چطور در محیط کار شخصیتی دوست‌داشتنی داشته باشیم؟

ما موجوداتی اجتماعی هستیم و طبیعی است که دوست داشته شدن از سوی دیگران برایمان خوشایند باشد. البته این بدان معنی نیست که برای رضایت بقیه حاضر به انجام هر کاری باشیم یا اجازه دهیم بقیه از ما سوءاستفاده کنند. وجود کاراکترهای مختلف در محل کار و روابط کاری بین افراد، دوست داشته شدن از... ادامه مطلب

با اصول یک استعفای حرفه‌ای آشنا شوید

برخی تصور می‌کنند در زمان استعفا از شرکت یا سازمان باید تمام خشم فرو خورده خود در سال‌های گذشته را خالی کنند، باوری فوق العاده خطرناک و اشتباه که می‌تواند تا سال‌های سال اثرات مخربی روی حرفه و اعتبار شغلی آنها داشته باشد.استعفا می‌تواند دلایل مختلفی مثل نارضایتی از میزان دستمزد تا آزمایش فرصت‌های جدید... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟