ایزرا در لهستان متولد شد؛ همکاری چهارکمپانی برای فتح بازار خودروهای الکتریکی خانوادگی

ایزرا در لهستان متولد شد؛ همکاری چهارکمپانی برای فتح بازار خودروهای الکتریکی خانوادگی

لهستان اگر چه یکی از قطب‌های مونتاژ خودرو در اروپا به شمار می‌رود، اما به علت نداشتن برند داخلی قوی، فاقد محصولی بروز با هویت اختصاصی و به اصطلاح ملی است. جوینت ونچر الکتروموبیلیتی (ElectroMobility) با هدف رفع این مشکل و توسط چهار شرکت لهستانی پایه‌گذاری شده است.

الکتروموبیلیتی قصد دارد با برند ایزرا (Izera) وارد بازار خودروهای الکتریکی شود. برای شروع کار، این شرکت اخیرا از پروتوتایپ یک شاسی‌بلند و یک هاچ‌بک برقی با نام‌های Z100 و T100 رونمایی کرده است.

نام ایزرا از کوه‌های جنوب لهستان اقتباس شده است

هر دو مدل ایزرا Z100 و T100 طراحی مدرن و زیبایی داشته و توانایی‌های فنی و حرکتی آنها در سطح قابل قبولی است. الکتروموبیلیتی ادعا می‌کند این دو خودرو در زمانی زیر ۸ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت دست پیدا می‌کنند و با شارژ کامل قادر خواهند بود تا ۴۰۰ کیلومتر مسافت را پشت سر بگذارند.

به گفته الکتروموبیلیتی در تولیدات ایزرا از پلتفرم ساخت شرکت EDAG آلمان استفاده خواهد شد و قرارداد مربوطه مراحل پایانی مذاکرات را سپری می‌کند. خودروساز نوپای لهستانی در نظر دارد محصولات خود را با دو پک باتری که از سوکت‌های معمولی خانگی و فناوری شارژ سریع پشتیبانی می‌کنند، به فروش برساند.

آنطور که الکتروموبیلیتی اعلام کرده، مدل‌های برقی ایزرا از قابلیت‌ها و سیستم‌های مدرنی چون اپلیکیشن موبایل، چراغ‌های تماما LED، نمایشگرهای با کیفیت، سامانه کنترل پایداری، اخطار برخورد از جلو، سیستم پایش نقاط کور و سیستم تشخیص علایم راهنمایی و رانندگی سود خواهند برد.

لهستانی‌ها در پروژه ایزرا با استودیوی طراحی تورینو دیزاین ایتالیا همکاری می‌کنند. فضای داخلی گسترده و کابینی مناسب برای سفرهای خانوادگی فاکتورهایی هستند که در طراحی محصولات برند ایزرا مورد تاکید قرار گرفته‌اند. الکتروموبیلیتی می‌خواهد نام این برند را به عنوان یک برند دوستدار خانواده‌ بر سر زبان‌ها بیندازد.

محصولات ایزرا با مشاوره‌های تادوژ یلک (Tadeusz Jelec) طراحی شده‌اند. آقای یلک سابقه همکاری بلندمدت با شرکت جگوار را در کارنامه دارد و اگر در نمای جانبی شباهتی بین Z100 و ساخته‌های کمپانی انگلیسی می‌بینید، نباید چندان تعجب کنید.

گفته می‌شود در طراحی تولیدات ایزرا از نظرات مشتریان لهستانی و نتایج تحقیقات دقیق استفاده شده است. برای ترغیب هر چه بیشتر مشتریان به سمت این برند، الکتروموبیلیتی یک سیستم پرداخت اختصاصی تدارک دیده؛ این سیستم به گونه‌ای توسعه یافته که هزینه مالکیت یک خودروی برقی را به‌صرفه‌تر از مدل‌های بنزینی و دیزلی می‌کند.

برند ایزرا به بازار لهستان محدود نخواهد بود، چرا که الکتروموبیلیتی تمایل دارد محصولات آن را در سایر کشورهای اروپایی نیز عرضه کند. بد نیست اشاره کنیم بر اساس برنامه‌ریزی‌ها دو مدل Z100 و T100 سال ۲۰۲۳ وارد فاز تولید خواهند شد. احتمال می‌رود نسخه‌های نهایی این دو پروتوتایپ با تغییرات ظاهری اندک راهی خیابان‌ها شوند.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato