قیمت گوشی هوشمند در کشورهای مختلف چند درصد حقوق ماهانه است؟

در سال ۲۰۲۰ به سر می بریم و حالا تلفن های هوشمند به جای آنکه کالای لوکس باشند نوعی ضرورت به حساب می آیند؛ در این برهه نداشتن گوشی هوشمند به معنای محروم شدن از بسیاری مزایای اینترنت است با این حال میلیاردها نفر از مردم دنیا از این گجت کاربردی محرومند چرا که خرید آن هنوز برای خیلی ها از جمله شمار زیادی از ایرانیان گران تمام می شود.

براساس پژوهشی که نتایج آن روز سه شنبه این هفته توسط ائتلاف اینترنت ارزان (طرحی که بانی آن بنیاد وب تیم برنرزلی است) منتشر شد ۲.۵ میلیارد نفر از مردم دنیا در کشورهایی زندگی می کنند که خرید تلفن هوشمند در آنها برابر با یک چهارم یا مقدار بیشتر از درآمد ماهانه شان محسوب می شود. طبق این گزارش در برخی کشورها از جمله ایران خودمان هزینه یک دستگاه تلفن هوشمند حتی از حقوق ماهانه افراد نیز بیشتر است و به همین خاطر دسترسی به اینترنت در آن برای خیلی ها غیرممکن است. طبق اعلام وزیر آموزش و پرورش چهل درصد از دانش آموزان ایرانی به خاطر نداشتن گوشی و اینترنت از آموزش مجازی در دوران کرونا محرومند.

گوشی هوشمند

hamrah-mechanic

در هر حال طبق گزارش ائتلاف اینترنت ارزان برای مثال در سیرالئون یک فرد معمولی باید حقوق شش ماه خود را برای خرید یک تلفن هوشمند با قیمت ۲۵۶ دلار بپردازد. در هند که یک پنجم جمعیت دنیا را در خود جای داده ارزان ترین گوشی توسط اپراتوری به نام Jio عرضه می شود که ۳۴۶ دلار قیمت دارد حال آنکه این رقم بیشتر از دوبرابر متوسط درآمد ماهانه مردم عادی است. هزینه خرید اسمارت فون در بروندی واقع در مرکز آفریقا تنها ۵۶ دلار است که این رقم برابر با ۲۲۱ درصد متوسط درآمد ماهانه اغلب مردم این کشور است.

طبق این پژوهش که در ۷۰ کشور با درآمد کم یا متوسط انجام شده، اختلاف بالایی میان قیمت یک گوشی مقرون به صرفه در کشورهای مختلف وجود دارد. نتایج این تحقیق همچنین نشان می دهد که احتمال مالکیت تلفن هوشمند در زنان کمتر از مردان است؛ به طور دقیق تر احتمال داشتن تلفن همراه در مردان ۲۵ درصد بیشتر از زنان است. پایین بودن قدرت خرید زنان نسبت به مردان در این کشورها بدان معناست که حتی در صورت داشتن تلفن همراه، مدل گوشی خانم ها نسبت به مردان پایین تر است.

فراهم آوردن امکان دسترسی به اینترنت برای مردم دنیا از جمله اهداف بزرگ بنیاد وب، سازمان ملل متحد و بسیاری دولت هاست. دسترسی به اینترنت میتواند باعث بهبود آموزش شده و فرصت های شغلی بیشتری را فراهم بیاورد. علاوه بر این دسترسی به خدمات مهم و کلیدی و در نهایت تقویت اقتصاد از جمله مزایای غیرقابل انکار دسترسی به اینترنت محسوب می شوند.

در ماه آوریل (چهار ماه پیش) بنیاد وب گزارش داد که احتمالا یکی از اهداف بزرگ سازمان ملل متحد برای ایجاد دسترسی جهانی به اینترنت امسال محقق نمی شود؛ در عین حال دنیاگیری کووید ۱۹ هم نشان داد که دسترسی به اینترنت چقدر میتواند باعث حفظ کارایی جوامع شود.

تدی وودهاوس از مدیران تحقیقاتی این بنیاد گفت:

کووید ۱۹ نشان داد که دسترسی نداشتن به اینترنت به مثابه محروم شدن از توصیه های کلیدی بهداشتی، از دست دادن وسیله امرار معاش و قطع ارتباط با خویشاوندان و دوستان در شرایط فاصله گذاری اجتماعی است. اینترنت یک شاهراه حیات است و ما باید هرآنچه در توان داریم انجام دهیم تا موانعی که برسر راه دسترسی مردم به آن قرار دارد را از بین ببریم.

افزایش تعداد افرادی که توانایی اتصال به اینترنت جهانی را دارند به چندین عامل از جمله فراهم کردن دسترسی به اینترنت ارزان فارغ از موقعیت جغرافیایی یا وضعیت اجتماعی-اقتصادی شان بستگی دارد.  با این حال اینترنت ارزان چنانچه مردم نتوانند گوشی های مورد نیازشان را بخرند بی معنا خواهند بود!

طبق گفته وودهاوس گوشی های موبایل درگاه کلیدی برای دسترسی به اینترنت هستند. طیف وسیعی از افرادی که به زودی وارد دنیای مجازی می شوند از موبایل برای این کار استفاده می کنند و اگر ما می خواهیم مطمئن شویم که دسترسی آنها به اینترنت و مزایای بیشمارش فراهم می شود باید گوشی های ارزان تری داشته باشیم.

بنباد وب ضمن تایید این مساله که فاکتورهای زیادی روی قیمت نهایی یک گوشی اثر می گذارند با این حال خاطرنشان کرده که دولت ها با برخی اقدامات ساده از جمله کم کردن مالیات واردات میتوانند تا حدودی بار خرید یک گوشی موبایل را از دوش مردم کم کنند.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

طرح سناتورهای آمریکایی برای خارج کردن کلید قطع اینترنت از دست ترامپ

سناتورهای جمهوری خواه و دموکرات «رند پال»، «رون وایدن» و «گری پیترز» طرحی دو حزبی با عنوان «قانون انفصال کلید قطع اینترنت ۲۰۲۰» را معرفی کردند که امکان کنترل اینترنت را از دستان ترامپ خارج می‌کند.به گفته سناتورهای مذکور این قانون برای حراست از متمم‌‌های اول و چهارم قانون اساسی مانع این می‌شود که ریس... ادامه مطلب

چگونه بیشتر اطلاعات خود را از صفحه نتایج گوگل حذف کنیم؟

احتمالا تا به حال اسمتان را سرچ کرده‌اید و اطلاعاتی از خودتان پیدا کرده‌اید که دوست ندارید همه ببینند. این اطلاعات می‌تواند عکس ساده‌ای که سال‌ها قبل در یک شبکه اجتماعی آپلود کرده بودید و یا آدرس ایمیل و شماره تلفن باشد.برای حذف اطلاعات حساسی که از خودتان در اینترنت پیدا کرده‌اید و نمی‌خواهید در... ادامه مطلب

«اینترنت آرشیو» و کلادفلر مشاهده سایت‌ها در زمان قطعی سرور اصلی را ممکن می‌کنند

کلادفلر با همکاری سرویس «وی‌بک ماشین» سایت «اینترنت آرشیو» محتوای سایت‌هایی که از سرویس «همیشه آنلاین» کلادفلر استفاده می‌کنند را آرشیو خواهند کرد و کاربران در هنگام قطعی این سایت‌ها، قادر به مشاهده آن‌ها خواهند بود.این همکاری تعداد صفحات وب که توسط «اینترنت آرشیو» اسکن می‌شوند را افزایش داده و «وی‌بک ماشین» را تبدیل به... ادامه مطلب

جدیدترین گزارش Speedtest: سرعت اینترنت در ایران بهبود داشته است

اسپیدتست جدیدترین گزارش خود برای سرعت اینترنت موبایل و ثابت در کشورهای مختلف برای ماه آگوست را منتشر کرده که از افزایش سرعت اینترنت در ایران خبر می‌دهد.اسپیدتست به صورت ماهانه گزارشی برای سرعت اینترنت در جهان منتشر می‌کند که در آن سرعت اینترنت ثابت و موبایل کشورهای مختلف به چشم می‌خورد. در جدیدترین گزارش... ادامه مطلب

اسپیس‌اکس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را با کشتی‌های مهار بوستر آزمایش می‌کند

اسپیس‌اکس برای آزمایش اینترنت ماهواره‌ای «استارلینک» از کشتی‌های خودران کمک خواهد گرفت که از آنها برای مهار بوستر راکت‌های این شرکت استفاده می‌شود.اسپیس‌اکس روز سه‌شنبه از کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا (FCC) برای نصب ۱۰ ترمینال استارلینک روی کشتی‌ها درخواست مجوز کرد. ترمینال‌ها دستگاه‌های کوچکی هستند که به شبکه اینترنت ماهواره‌ای وصل می‌شوند.این شرکت می‌خواهد در... ادامه مطلب

شمار کاربران 5G در چین طی یازده ماه به ۱۱۰ میلیون نفر رسید

یازده ماه پس از راه‌اندازی طرح‌های 5G در چین بیش از  ۱۱۰  میلیون کاربر برای استفاده از آن ثبت نام کرده‌اند. رئیس «آکادمی فناوری اطلاعات و ارتباطات چین» (CAICT) که از زیر مجموعه‌های «وزارت صنعت و فناوری اطلاعات» محسوب می‌شود، ضمن اشاره به آمار بالای متقاضیان استفاده از اینترنت پرسرعت نسل پنجم تاکید کرد چنین رویکردی... ادامه مطلب

نظرات ۲۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟