چطور در شرایط سخت از نظر ذهنی قوی بمانیم؟

از بالا رفتن قیمت دلار گرفته تا انفجار بیروت و گران شدن کالاها این روزها همه ما در معرض هزاران خبر ناخوشایند قرار گفته‌ایم که فشار روانی شدیدی را با خود به همراه می‌آورد. اگر عادت به مرور اخبار در رسانه‌های مختلف داشته باشید، این اثر منفی به مراتب بیشتر هم خواهید شد. از سوی دیگر در کنار این مشکلات چالش‌های دیگری مثل بیماری، استرس‌های کاری، مشکلات خانوادگی و غیره هم داریم که غلبه بر آنها کار ساده‌ای نیست. برخی در این شرایط از ترس بدتر شدن اوضاع منفعل می‌مانند و عده دیگری هم با دست و پا زدن‌های بیهوده شرایط را بدتر می‌کنند.

در طرف مقابل اما افراد با قدرت ذهنی بالا با قبول مشکلات روحیه خود را حفظ کرده و سعی در کنترل اوضاع خواهند داشت. البته حفظ روحیه و قدرت ذهنی در این شرایط چندان آسان نیست اما با در پیش گرفتن برخی راهکارها می‌توان سپر قدرتمندی در برابر امواج منفی ایجاد کرد. در ادامه مطلب «Amy Morin»، روان درمانگر، مربی پرورش ذهن و نویسنده چندین کتاب پر فروش روش‌هایی را برای حفظ روحیه در شرایط سخت ارائه کرده است.

۱. قدرت درونی خود را باور کنید

بلیط هواپیما

تفکراتی مثل «هرگز از این وضع خلاص نمی‌شوم» یا «نمی‌توانم از عهده آن برآیم» توانایی شما را سرکوب خواهد کرد. افراد با ذهن قوی اما زمانی که این فکرها به سراغشان می‌آیند، آنها را پس زده و به خود نهیب می‌زنند که من از این فکرهای منفی قوی‌تر هستم. آنها با یادآوری شرایط سختی که در گذشته بر آن غلبه کرده‌اند اعتماد به نفس کافی برای عبور از دوران سخت کنونی را هم پیدا می‌کنند. در یک کلام باید سخت جانی خود ایمان بیاورید.

۲. مراقب خودتان باشید

جعبه ابزار: معرفی شش اپلیکیشن برتر موبایل برای ورزش در خانه

انسان‌های قوی حتی در زمان سختی‌ها هم مراقبت از خودشان را در اولویت قرار می‌دهند چرا که می‌دانند با روان و جسمی پریشان و بیمار نمی‌‌توان به جنگ سختی‌ها رفت. آنها رژیم غذایی سالمی دارند، به اندازه کافی استراحت کرده و حتی ورزش می‌کنند تا ذهن و بدنشان آماده مقابله با چالش‌های دشوار باشد

۳. روی چیزی تمرکز کنید که قدرت کنترلش را دارید

این افراد وقت خود را برای تکرار دوباره و دوباره مکالمات بیهوده، نگرانی درباره پیامدهای فجیع یا این آرزو که ای کاش شرایط جور دیگری بود، هدر نمی‌دهند چرا که می‌دانند چنین چیزهایی تنها توان ذهنی را تحلیل برده و فرصت حل مشکلات را از آنها می‌گیرد. بنابراین شما هم منابعتان را روی تنها چیزی که در کنترل شماست متمرکز کنید؛ حتی اگر این چیز فقط طرز تفکرتان باشد.

۴. اولویت‌هایتان را تغییر دهید

یک ذهن قدرتمند درک می‌کند که بر اساس شرایط ممکن است نیاز باشد اولویت‌ها جایگزین شوند و در این شرایط نباید به جای اینکه برای بچه‌ها وقت نگذاشته یا دست رد به سینه دوستتان زده‌اید خود را شماتت کنید. در چنین شرایطی باید درک کنید که پرداخت بدهی‌ها، پیدا کردن کار جدید یا رفتن به پزشک نسبت به مسائل دیگر از اهمیت به مراتب بیشتری برخوردار است.

۵. دست روی دست نگذارید

یک فرد قوی وقت زیادی را به زانوی غم بغل کردن و کنج خانه عزا گرفتن هدر نمی‌دهد. آنها به جای فرار از مشکلات مستقیم سراغ چالش‌ها رفته و سعی در حل آنها دارند. حتی اگر مشکل قابل حل شدن نباشد (مثل بیماری لاعلاج عزیزان) به جای غصه خوردن هر کاری که از دستشان برآید برای بهتر کردن شرایط انجام می‌دهند.

۶. از نظر روانی انعطاف پذیر باشید

10 راه برای افزایش قدرت ذهنی و هوش هیجانی

سماجت روی موضوعی خاص مثل اینکه به خود بگویید این مساله باید همانطور که من می‌خواهم بشود یا  اینکه نباید حس خاصی داشته باشید، وضعیت را بدتر می‌کند. افرادی که از نظر روانی قوی هستند، می‌دانند که باید منعطف باشند. آن‌ها حاضر به تغییر الگوهای شناختی، عاطفی و رفتاری خود برای انطباق با چالش‌های جدید هستند.

۷. به دنبال فرصت‌های جدید باشید

فرقی نمی‌کند مشکل از دست دادن شغل یا مسائل مربوط به سلامتی باشد، افراد با روحیه قوی از این موضوع اطلاع دارند که شرایط سخت ممکن است آن‌ها را مجبور به تغییر ‌کند. آن‌ها می‌دانند که تغییر ترسناک و البته هیجان انگیز است. این افراد پذیرای فرصت‌های جدید هستند و تلاش می‌کنند مشکلات را تبدیل نکات مثبت کنند.

۸. شکرگزاری را فراموش نکنید

این افراد در شرایط سخت نیز شکرگزاری را تمرین می‌کنند. این موضوع به معنای نادیده گرفتن درد و رنج‌ها نیست. آن‌ها از زخم‌های احساسی خود اطلاع دارند، با این حال نکات مثبتی که در زندگی دارند و منابعی که می‌توانند برای مدیریت شرایط سخت از آن‌ها استفاده کنند را به خود یادآوری می‌کنند.

۹. به درس هایی که گرفته‌اند فکر می‌کنند

در حالی که چندین بار تکرار خاطرات دردناک کار مفیدی محسوب نمی‌شود، فکر کردن درباره آنچه شرایط دشوار به شما آموخته، می‌تواند در غلبه بر آن و رشد بیشتر به شما کمک کند. افرادی که از نظر روانی و ذهنی قوی هستند، می‌دانند که در سخت‌ترین شرایط می‌توانند خود را بهتر بشناسند و به همین دلیل درباره آنچه از چالش‌ها آموخته‌اند، فکر می‌کنند.

۱۰. از درخواست کمک ابایی نداشته باشید

این افراد می‌دانند که درخواست کمک از دیگران بجای اینکه نشان‌دهنده ضعف باشد، از قدرت آن‌ها خبر می‌دهد. آن‌ها می‌دانند که نباید تمام کارها را خودشان به تنهایی انجام دهند و بجای این کار به سراغ افرادی می‌روند که به آن‌ها برای عبور از این شرایط سخت کمک کنند.

مطالب مرتبط

۶ مزیت به اشتراک گذاری تجربه و دانش در شرکت‌ها

به اشتراک گذاشتن دانش و اطلاعات کاری در هر شرکت و سازمانی می‌تواند تبعات بسیار خوبی برای آن مجموعه به دنبال داشته باشد. اگر در مجموعه کاری، تجربه، دانش و اطلاعات به شکل درستی به اشتراک گذاشته نشود، مشکلات جدی در روند کار پیش خواهد آمد. در هر شرکتی، افراد مختلفی مشغول به فعالیت هستند که... ادامه مطلب

چهار سوال سرنوشت‌ساز برای شکار مستعدترین نیروها در مصاحبه استخدامی

شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ، پیشرفت خود را مدیون پرسنل توانمند و متخصصی هستند که از هر نظر برای جایگاه شغلی به درستی انتخاب شده‌‌اند. یکی از رمز و رازهای موفقیت شرکت‌ها، استخدام نیروی متخصص و توانمند است. اما چگونه و به چه روشی می‌توان استعدادهای شاخص و برتر را شناسایی کرد؟ چطور می‌توان به روند... ادامه مطلب

سطح مطلوب استرس برای دستیابی به حداکثر بازدهی چقدر است؟

تحقیقات نشان داده رابطه مستقیم و معناداری بین کارایی و عملکرد فرد و میزان استرس وی وجود دارد. اگر میزان استرس از حدی بیشتر یا کمتر شود، کارایی فرد افت می‌کند ولی جالب است بدانید سطح مناسبی از استرس، به بهبود کارایی و عملکرد فوق‌العاده کمک می‌کند. اما چطور می‌توان متوجه شد که چه سطحی از... ادامه مطلب

هفت استراتژی برای تصمیم گیری گروهی بهتر

شاید شما هم شنیده باشید که می‌گویند در تصمیم گیری، دو فکر بهتر از یک فکر است و سه فکر بهتر از دو فکر. برخی افراد همین ایده را در زندگی و کسب و کار خود در پیش می‌گیرند و عموما وقتی مشکلی پیش می‌آید سعی می‌کنند، مساله را با تفکر گروهی به سمت حل... ادامه مطلب

۳ نشانه اینکه متحمل فشار کاری بیش از حد هستید

حتی تا قبل از دوران کرونا هم برخی از ما ساعت‌های طولانی را مشغول کار بودیم اما پس از شروع بحران دورکاری با کمرنگ کردن مرز بین کار و زندگی شرایط را بدتر کرده است. شاید تصور کنید با کار کردن بیشتر و بیشتر می‌توانید بازدهی را افزایش دهید اما عدم استراحت کافی نه تنها... ادامه مطلب

۳ قدم برای تبدیل شدن به متخصص در هر زمینه‌ای از زبان منتور گوگل

شاید بسیاری از ما در زمینه کاری‌مان خودمان را متخصص بدانیم اما آیا واقعاً اینگونه است؟ متخصص بودن چه تعریفی دارد و باید چه شرایطی را برای کسب این عنوان طی کرد؟ «دیوید میتراف»، مشاور بازاریابی و منتور گوگل که دکترای روانشناسی هم دارد طی یک «تد تاک» جذاب به بررسی مسیری پرداخته که برای... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟