ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

فاز نخست مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات افتتاح شد

مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات (سردار شهید حاج قاسم سلیمانی) در راستای توسعه زیرساخت‌های ارتباطی کشور با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد. مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات و مرکز تبادل ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۴:۴۰

مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات (سردار شهید حاج قاسم سلیمانی) در راستای توسعه زیرساخت‌های ارتباطی کشور با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد.

مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات و مرکز تبادل داده ترافیکی با ظرفیت یک ترابیت بر ثانیه، امروز یکشنبه ۱۶ شهریور، با حضور «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات، «حمید فتاحی» مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، «ابوالحسن فیروزآبادی» ‌رئیس شورای عالی فضای مجازی، «عزیز اکبریان» رییس کمیسیون صنایع مجلس و معاونان وزارت ارتباطات در منطقه بومهن افتتاح شد.

این مرکز ظرف مدت کمتر از شش ماه طراحی و آماده بهره‌برداری در فاز نخست شده است. موتورهای جستجوگر، پیام‌رسان‌ها، رایانامه و همچنین سایر خدمات که جزو ضروریات و اولویت‌های خدمات کاربردی در شبکه ملی اطلاعات هستند، خدماتی است که با استفاده از مرکز داده مادر شبکه ملی می‌توان آن‌ها را توسعه داد.

«حمید فتاحی» مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در مورد این مرکز گفت: «طی این مدت زمان کم، تیم‌های مربوط به ایجاد این زیرساخت‌ها در شرکت ارتباطات زیرساخت فعال شدند و هم‌اکنون شاهد بهره‌برداری از دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات برای ارائه خدمات پایه و پلتفرم‌هایی که در این شبکه فعال می‌شوند، هستیم.»

به گفته فتاحی، آنها در طول راه‌اندازی این پروژه با برخی موانع به دلیل تحریم و بودجه مواجه بوده‌اند. فتاحی در سخنرانی خود از کمیسیون صنایع خواست تا برخی موانع دست و پاگیر قانونی را برای توسعه اهداف مدنظر در شبکه‌ملی اطلاعات تسهیل نماید:

«ما مراکز تبادل داده ترافیکی شبکه ملی اطلاعات یا همان نقاط IXP را به ظرفیت یک ترابیت بر ثانیه طراحی کرده‌ایم که این مرکز تبادل داده ترافیکی کمک می‌کند که محتوا در محل تولید به شبکه توزیع اتصال پیدا کند. این اتفاق یک گام مؤثری در بهبود کیفیت خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات خواهد بود.»

این مرکز در فاز نخست، با تعداد ۱۰۰ رک و بااستعداد ۵۰۰ سرور در بخش خدمات پیام‌رسان و چیزی حدود ۵۰۰ سرور در حوزه خدمات موتورهای جستجو بهره‌برداری شده و فاز دوم این مرکز تا پایان سال با ظرفیت ۲۰۰ رک به بهره برداری می‌رسد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • molavy
    molavy | ۱۶ شهریور ۱۳۹۹

    یک ترابیت که چیزی نیست. افتتاح داشت اینم

مطالب پیشنهادی