ایلان ماسک: من و خانواده‌ام نیازی به واکسن کرونا نداریم

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا در مصاحبه جدیدی اعلام کرد که او و خانواده‌اش برنامه‌ای برای دریافت واکسن کرونا ندارند. ماسک بارها کووید ۱۹ را کم اهمیت جلوه داده و نظرات جنجالی درباره این بیماری گفته است.

«ایلان ماسک» در قسمتی از برنامه «Sway»، پادکست جدید بخش نظرات نیویورک تایمز که توسط «کارا سوییشر» میزبانی می‌شود درباره دیدگاهش نسبت به ویروس کرونا صحبت کرد. سوییشر طی مکالمه‌ای که با ماسک داشت از او در مورد اینکه آیا وقتی واکسن ویروس کرونا در دسترس قرار گرفت، او و خانواده‌اش آن را دریافت می‌کنند یا خیر پرسید. ماسک گفت که این کار را نمی‌کند؛ چون «من یا خانواده‌ام در معرض ابتلا به کووید ۱۹ نیستیم».

علی‌رغم این ادعا، هیچ دلیلی وجود ندارد که ماسک یا خانواده‌اش در برابر ویروس واگیرداری که تاکنون جان بیش از یک میلیون نفر را گرفته مصون باشند.

همچنین سوییشر نظر ماسک را در مورد قرنطینه‌ای که اوایل سال جاری برای جلوگیری از شیوع ویروس وضع شد پرسید. ماسک جواب داد که با قرنطینه مخالف است و آن‌ها را «به صلاح عموم مردم» نمی‌داند.

ماسک که در ماه مارس (اسفند ۱۳۹۸) پیش‌بینی کرده بود که در پایان ماه آوریل (اواسط اردیبهشت) تقریبا هیچ کس دیگر به کرونا مبتلا نمی‌شود، گفت:

«اساسا بهتر این است که کل کشور قرنطینه نشود؛ اما به نظرم هرکسی که در معرض خطر است باید تا زمان عبور طوفان قرنطینه شود.»

ماسک اظهارات مشابهی در مصاحبه ماه جولای (تیر) خود با نیویورک تایمز داشته است. او علی رغم شواهدی مبنی بر ابتلا یا حتی مرگ جوانان به وسیله این بیماری، خطر ابتلای کودکان و جوانان را نادیده گرفته است. همچنین او این مسئله که بخش قابل توجهی از افراد آلوده به کرونا هرگز علائمی نشان نمی‌دهند را نیز بی‌اساس دانسته است.

مطالعات انجام شده تخمین زده‌اند که قرنطینه‌های صورت گرفته از صدها هزار مرگ جلوگیری کرده و تاخیر در اجرای آن ممکن است به مرگ ده‌ها هزار نفر منجر شود.

ایلان ماسک: اپل تمایلی به همکاری با تسلا در حوزه خودرو ندارد

با این حال، هنوز هم بسیاری از آمریکایی‌ها مانند ایلان ماسک از گرفتن واکسن ویروس کرونا هراس دارند. نظرسنجی اخیر Ipsos MORI نشان داد که ۳۳ درصد از پاسخ‌دهندگان آمریکایی به دلیل نگرانی از عوارض جانبی واکسن کرونا آن را دریافت نخواهند کرد؛ البته ۲۰ درصد از آن‌ها گفتند که کاملا با واکسن مخالف هستند.

ده‌ها واکسن کرونا در حال آزمایش است و ۳۲ مورد از آن‌ها در حال گذراندن آزمایش‌های انسانی هستند؛ اما سیاست‌مداران در تلاشند تا کسانی که در اولویت دریافت این واکسن هستند را مشخص کنند. «Moncef Slaoui»، مشاور ارشد Operation Warp Speed، اخیرا به «اندرو دان» از بیزنس اینسایدر گفته که واکسن کرونا احتمالا تا آوریل، می یا ژوئن ۲۰۲۱ (فروردین، اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۰) در دسترس مردم آمریکا قرار نخواهد گرفت.

ماسک از همان ابتدای شیوع کرونا صراحتا در مورد این بیماری اظهار نظر کرد و آن را «خاموش و وحشت‌آور» توصیف کرد و داروی تایید نشده مالاریا به نام هیدروکسی کلروکین را به عنوان درمانی برای کرونا و زیر سوال بردن اطلاعات مربوط به مرگ و میر این بیماری تبلیغ کرد. او در ماه مارس (اسفند ۱۳۹۸) گفت که شدیدا مخالف دستور قرنطینه خانگی است و این کار را «حبس اجباری و فاشیستی» خواند.

هنگامی که بخش آلامدا در کالیفرنیا که یکی از کارخانه‌های تسلا در آن مستقر است از شروع تولید مجدد این کارخانه جلوگیری کرد؛ ماسک تولید را از سر گرفته و گفت که ترجیح می‌دهد دستگیر شود. (البته در نهایت به تسلا اجازه داده شد تا فعالیت خود را مجددا آغاز کند) او در طول مصاحبه‌اش با سوییشر این ناحیه را «جوگیر» خواند و گفت که پاسخش «مضحک» است.

بررسی‌ها ثابت کرده که قرنطینه‌ها باعث نجات جان افراد و کاهش سرعت انتشار ویروس می‌شود. تحقیقات نشان داده که قرنطینه در ایالات‌متحده به جلوگیری از ابتلای ۶۰ میلیون نفر از ۳ مارس (۱۳ اسفند ۱۳۹۸) تا ۶ آوریل (۱۸ فروردین ۱۳۹۹) کمک کرده است. مطالعه‌ای در ماه جولای (تیر) در Health Affairs منتشر شده و تخمین زده که قرنطینه خانگی در آمریکا باعث جلوگیری از مرک ۲۵۰ هزار تا ۳۷۰ هزار نفر از ماه مارس تا می (اسفند ۱۳۹۸ تا اردیبهشت ۱۳۹۹) شده است.

آگهی استخدام

ویجیاتو

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟