ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

آخرین جزییات انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای اعلام شد

پنجشنبه هفته جاری (۲۹ آبان) انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در استان‌های تهران، یزد، کرمانشاه، مازندران، قم، خوزستان، کرمان، همدان، گیلان و خراسان رضوی بر بستر بلاکچین برگزار خواهد شد. سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۲۵ آبان ۱۳۹۹ | ۱۷:۱۵

پنجشنبه هفته جاری (۲۹ آبان) انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در استان‌های تهران، یزد، کرمانشاه، مازندران، قم، خوزستان، کرمان، همدان، گیلان و خراسان رضوی بر بستر بلاکچین برگزار خواهد شد. سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور امروز با برگزاری یک نشست خبری با رسانه‌ها اعلام کرد که نصر پیشگام در استفاده از تکنولوژی‌های جدید شده و بلاکچین باعث صیانت از آرا و همچنین شفافیت در این دوره از انتخابات شده است.

«ناصرعلی سعادت» رییس هیات نظارت بر انتخابات در این نشست اعلام کرد هیات نظارتی بر این انتخابات تعیین شده که از ۷ نفر تشکیل شده‌اند: «از دیروز هیات نظارت ۷ نفره مسئول صیانت آرای اعضا هستند انتخاب شدند. در مرحله اول ۵ نفر به انتخاب هیات مدیره بودند و پس از مشخص شدن کاندیداها دو نفر دیگر به این اعضا اضافه شده است. خوشحال هستیم نظام صنفی رایانه‌ای به طور ۱۰۰ درصد انتخابات خود را به صورت برخط انجام می‌دهد.»

به گفته سعادت الگوی جدید انتخابات و فرایند انتخابات در معماری نوین خود با توجه به شرایط کرونایی در دو فاز مستقل بود: «فاز اول کاندیداها ثبت نام می‌کردند و استهشادی‌ آنها کامل می‌شد و جمع آوری مدارک از طریق پورتال سازمان محقق شده است. شرکت‌ها نیز باید می‌آمدند برای حضور در مجمع نماینده معرفی می‌کردند که قبلاً این کار به صورت فیزیکی رخ می‌داد که الان این کار آنلاین شده است و شرکت‌ها بعد ثبت نام در پورتال، بقیه فرایند انتخابات را به صورت برخط به آنها ابلاغ می‌کنیم.»

«علی آذرکار»، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران نیز با اشاره به روند جدید، گفت که بستر بلاکچین انتخاب شده تا محرمانگی در آن باقی باشد و این یک اطمینان خاطر است که دستکاری آرا غیر ممکن می‌شود. به گفته آذرکار،  آمار دبیرخانه حاکی از آنست که استقبال خوبی شده و تا ظهر امروز ۴۰۰ شرکت اعلام آمادگی کردند که پارسال ۲۵۰ مورد بوده است. حجم مشارکت در اطلاع‌رسانی نیز تمام اعضای سازمان خبرها را منتشر ساختند و این تغییر فرایند یک اطلاع رسانی جدی لازم داشت که راهنمایی‌های لازم توسط اعضا صورت گرفت.

براساس اطلاعات سایت سازمان نظام صنفی تهران تا آخرین روز تکمیل مدارک، ۴۴ نامزد از شاخه شرکت‌ها، ۴ نامزد از شاخه فروشگاه‌ها، ۱۲ نامزد از شاخه مشاوران و ۴ نامزد در شاخه بازرسان ثبت‌نام کرده‌اند.

«محمدجواد صمدی» قائم مقام شرکت ققنوس نیز ضمن تشکر از اعتماد بزرگی که سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به تکنولوژی بلاکچین و آنها کرده، گفت که او امیدوار است از این فناوری بیشتر در سطح حاکمیت استفاده شود. او تاکید کرد استفاده از بلاکچین در انتخابات باعث شده که شفافیت وارد آن شود.

به گفته صمدی بلاکچین می‌تواند اعتماد بیافریند و تمامی دیتاها بر اساس داده‌های رمز شده ذخیره خواهند شد و در نتیجه هیچکس نمی‌تواند ادعا کند که رایش ثبت نشده یا گم شده: «اینکار را برای این انجام دادیم که رای فروشی انجام نشود و تمامی رای‌ها به صورت رمزنگاری شده و فقط توسط هیات نظارت قابل باز کردن هستند.»

«محمدباقر اثنی عشری» رئیس سازمان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در این نشست تاکید کرد که انتخابات اینترنتی یکی از مطمئن ترین روش‌ها برای برگزاری انتخابات است. در هفته‌های آتی استان‌های دیگر درگیر انتخابات بلاکچین می‌شوند: «ماموریت ما به عنوان سازمان این است که بتوانیم فرایند جدیدی در کشور بیاوریم و تصمیمی شجاعانه‌ای انجام دادیم که با وجود نگرانی و ریسکی که داشت، این سیاست را اتخاذ کردیم.» اثنی عشری همچنین گفت که در تهران پیش‌بینی این است که رکورد مشارکت امسال شکسته شود.

او با ابراز امیدواری نسبت به آینده سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، در پاسخ به پرسش دیجیاتو مبنی بر اینکه عملکرد دوره پنجم را چگونه ارزیابی می‌کند، تاکید کرد که آنها توانستند بسیاری از اقداماتی که در دوره چهارم مقدمات آن پی‌ریزی شده بود را در این دور به سرانجام برسانند: «به هر حال این دیگران هستند که باید درباره اقدامات این دوره با ریاست من بیشتر نظر بدهند.» ناصر علی سعادت نیز در پاسخ به همین پرسش به دیجیاتو گفت از آنجایی که خدمت در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای مزایای خاصی ندارد، هرکس به این سمت می‌رسد قصد دارد خالصانه به بازیگران فاوای کشور کمک کند: «ریاست و مدیریت این نهاد دست به دست می‌چرخد و همگی خالصانه خدمت می‌کنند و دور پنجم نیز بسیاری از اقدامات دور چهارم را نهایی سازی کرده است.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی