طلسم ورود استارتاپ‌ها به بورس شکست: تپسی در فرابورس پذیرفته شد

طلسم ورود استارتاپ‌ها به بورس شکست: تپسی در فرابورس پذیرفته شد

رییس اتاق بازرگانی در توییتی اعلام کرد که تپسی اولین استارتاپی خواهد بود که وارد بازار سرمایه می‌شود و تپسی در فرابورس پذیرش شده است. روابط عمومی تپسی در گفتگو با دیجیاتو این خبر را تایید کرد.

مطلب پیشنهادی:محصولات جدید دیجی کالا در رویداد «برخط ایران» رونمایی شدند محصولات جدید دیجی کالا در رویداد «برخط ایران» رونمایی شدند

بیش از یک سال است که بحث ورود استارتاپ‌های ایرانی به بورس به شکل جدی دنبال می‌شود اما این موضوع در تابستان داغ‌تر از همیشه شد. افزایش خیره کننده شاخص کل بورس از پایان سال ۹۸ تا پایان تابستان در آتش ورود استارتاپ‌ها به بورس دمید اما با ریزش شدید شاخص کل، این بحث هم داشت به سمت فراموشی می‌رفت تا اینکه قرعه به نام تپسی افتاد و بازیگر شناخته‌شده‌ در حوزه تاکسی اینترنتی، تبدیل به اولین استارتاپ بزرگی شد که وارد بازار سرمایه می‌شود.

رقابت استارتاپ‌ها برای ورود به بورس در نیمه نخست امسال به اوج خود رسیده بود و دیجی‌کالا، دیوار، شیپور، تپسی و کافه‌بازار، شرکت‌هایی بودند که به ورود به بورس بسیار نزدیک شدند. حال نهایتاً می‌توان تپسی را برنده‌ی این رقابت دانست.

پذیرش تپسی در فرابورس البته در حالی اتفاق می‌افتد که در هفته‌های اخیر هیچ عرضه اولیه‌ای در بازار سرمایه رخ نداده و قیمت سهام بسیاری از شرکت‌هایی که در ماه‌های اخیر عرضه شده بودند به همان قیمت اولیه بازگشته است. از سوی دیگر بورس تهران از قله‌ی ۲ میلیون واحدی به حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد رسیده است. در واقع، نهایتاً زمانی با پذیرش اولین استارتاپ موافقت شده که بورس تهران دوران طلایی خود را پشت سر گذاشت و اتفاقا همین پشت سر گذاشتن این دوران کلیدی و ریزش‌های هنگفت، باعث شد تا بسیاری از مردم اعتماد خود به بازار سرمایه را از دست بدهند.

مطلب پیشنهادی:امیدنامه تپسی منتشر شد: درآمد ۱۷۴ و سود خالص ۴.۷ میلیارد تومانی در سال ۱۳۹۹ امیدنامه تپسی منتشر شد: درآمد ۱۷۴ و سود خالص ۴.۷ میلیارد تومانی در سال ۱۳۹۹

با این حال واقعیت این است که ورود به بورس یکی از راهبرد‌های اساسی استارتاپ‌ها از جمله تپسی است و افت بازار، مقطعی یا همیشگی، نمی‌تواند این فرآیند را به تعویق بیاندازد. مهم‌ترین نکته اینجاست که اکنون، امکان جذب سرمایه‌ی شفاف برای استارتاپ‌های غول‌پیکر ایرانی فراهم شده است و با ورود اولین بازیگر و شکسته شدن طلسم، وارد شدن سایر غول‌ها به بازار سرمایه ساده‌تر می‌شود؛ اتفاقی که نهایتا روند رشد آن‌ها را تسهیل می‌کند. ورود تپسی به فرابورس، در یک کلام آغاز عصر شفافیت واقعی در استارتاپ‌های بزرگ ایران است.

در این میان سوالات مهم اما مبهمی وجود دارد اما نکته اساسی اینجاست که سهام تپسی در چه تابلویی عرضه می‌شود چرا که اخیرا اعلام شده بود استارتاپ‌ها به دلیل ماهیت‌شان باید وارد بازار جدیدی به نام «بازار هدف» شوند. با این حال تحقیقات دیجیاتو حاکی از آن است که اکنون تپسی در تابلوی دوم فرابورس بخشی از سهام خود را عرضه خواهد کرد. در مرداد ماه، مدیرعامل دیجی‌کالا نیز به دیجیاتو گفته بود که سهام این شرکت در تابلوی دوم فرابورس عرضه می‌شود هرچند هنوز سایر استارتاپ‌ها در صف پذیرش هستند.

طراح تصویر جلد مقاله: امیرحسین پورمند

مطلب پیشنهادی:لزوم برخورد قاطع دادستانی با تخلفات دفاتر اسناد رسمی در عدم ثبت وکالتنامه خودرو لزوم برخورد قاطع دادستانی با تخلفات دفاتر اسناد رسمی در عدم ثبت وکالتنامه خودرو
نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato