دستگاهی برای جذب ذرات ریز تایرها و کمک به حفظ محیط زیست

تایرها به خاطر ارتباط مداوم با سطح جاده و اصطکاک موجود همواره در معرض ساییدگی قرار دارند. این امر سبب می‌شود تایرها به مرور مستهلک شده و از بین بروند. حتما می‌دانید استهلاک تایرها با جدا شدن ذرات ریز لاستیکی – موسوم به میکروپلاستیک‌ – و پخش شدن آنها در خیابان‌ها و جاده‌ها همراه است که آن هم در نهایت، آلودگی شهرها و محیط زیست را در پی دارد.

میکروپلاستیک‌ها در کنار اینکه برای محیط زیست زیان‌آور هستند، باعث بروز مشکلات دیگری می‌شوند. هر بار که ما پای خود را روی پدال گاز و ترمز می‌گذاریم و یا فرمان خودرو را می‌چرخانیم، حجمی از میکروپلاست‌ از تایرها جدا شده و با آب‌، غذا و هوای مصرفی ما ترکیب می‌شوند. بد نیست اشاره کنیم ذرات بجا مانده از تایر خودروها، دومین میکروپلاست آلاینده زمین محسوب می‌شوند.

برای مقابله با این مشکل، به تازگی استارتاپی به نام The Tyre Collective که متشکل از چند دانشجو است، دستگاهی را توسعه داده که می‌تواند ذرات جدا شونده از جداره تایرها را جمع‌آوری کند. اعضای این استارتاپ اعتقاد دارند در آینده بحث آلایندگی خودروها نه با سوخت‌های فسیلی، بلکه با میکروپلاست رها شده از تایرها در ارتباط خواهد بود.

ایده استارتاپ The Tyre Collective موفق به کسب جایزه جیمز دایسون شده است

دانشجویان استارتاپ The Tyre Collective در تحقیقات خود پی برده‌اند ذراتی که از تایرها جدا می‌شوند، دارای بار الکتریکی مثبت هستند. به همین خاطر آنها دستگاهی ابداع کرده‌اند که دارای یک دیفیوزر با صفحات الکترواستاتیک بوده و ذرات جدا شده را جذب می‌کند. این دستگاه نیاز به انرژی زیادی نداشته و براحتی می‌توان آن را با دینام خودرو تغذیه کرد.

جذب ذرات ریز تایرها

دستگاه استارتاپ The Tyre Collective به گونه‌ای طراحی شده که امکان نصب آن روی تایرهای جلو و عقب وجود دارد و هنگام چرخش فرمان خود را با زاویه چرخ‌ها هماهنگ می‌کند. ذرات جذب شده توسط این دستگاه به یک کارتریج منتقل می‌شوند. این کارتریج نقشی همانند کیسه زباله جارو برقی داشته و هنگام سرویس خودرو می‌توان آن را خالی کرد.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟