گوشی‌های جدید با چیپست اسنپدراگون تا ۴ سال آپدیت‌های اندروید را دریافت می‌کنند

با همکاری گوگل و کوالکام، گوشی‌های هوشمندی که از سال آینده با چیپست اسنپدراگون به بازار عرضه شوند، چهار بروزرسانی اصلی سیستم عامل اندروید و چهار سال آپدیت امنیتی دریافت می‌کنند.

یکی از دغدغه‌های اکثر کاربران گوشی‌های اندرویدی روال آپدیت از سوی تولیدکنندگان و بدتر از آن توقف کامل این روند طی یک یا دو سال است. در سال 2017 گوگل با معرفی «Project Treble» تغییرات عمده‌ای در معماری فریم ورک سیستم عامل ایجاد کرد تا بروزرسانی‌ها سریعتر انجام شود.

اکنون با همکاری بین گوگل و کوالکام روند بروزرسانی سیستم عامل اندروید و آپدیت امنیتی بهبود پیدا می‌کند. چیپست‌های کوالکام در بسیاری از گوشی‌های هوشمند اندرویدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این دو شرکت اعلام کرده‌اند که در چارچوب همکاری جدید تمام موبایل‌های مجهز به چیپست‌های آتی اسنپدراگون دستکم چهار آپدیت اصلی اندروید را دریافت کرده و تا چهار سال شامل بروزرسانی‌های خواهند شد . این بدان معنی است که اکثر گوشی‌های هوشمند بالارده یکسال بیشتر بروزرسانی امنیتی را دریافت می‌کنند.

نخستین گوشی‌های هوشمندی که تحت پروژه  Treble در چنین شرایطی قرار خواهند گرفت، دستگاه‌های مجهز به چیپست اسنپدراگون 888 کوالکام خواهند بود که از اوایل سال آینده به بازار عرضه می‌شوند.

کوالکام تصریح کرده است که چیپست‌های پایین رده این شرکت نیز در ادامه به همین روش پشتیبانی لازم را دریافت خواهند کرد.

کوالکام تنها شرکتی نیست که چیپست‌های مورد نیاز گوشی‌های هوشمند را تامین می‌کند. بسیاری از گوشی‌های میان رده و پایین رده بازار از چیپست‌های مدیاتک بهره می‌برند. در نتیجه همه کاربران گوشی‌های هوشمند از همکاری گوگل و کوالکام منتفع نخواهند شد.

از سوی دیگر گوگل شرکت‌هایی مانند سامسونگ و وان پلاس را ملزم به رعایت چنین سیاستی نمی‌کند و تنها با همکاری کوالکام سعی دارد به تولیدکنندگان کمک کند تا بتوانند خدمات طولانی مدت‌تری برای آپدیت سیستم عامل دستگاه‌های خود در اختیار داشته باشند.

در شرایطی که اکثر پرچمداران اندرویدی حداکثر سه سال و برخی گوشی‌های اقتصادی تنها دو سال پشتیبانی آپدیت را دریافت می‌کنند، چنین تغییری می‌تواند گامی بزرگ محسوب شود.

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟