ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

اجرای نسخه کامل لینوکس اوبونتو روی مک مجهز به M1

یک پورت جدید از لینوکس امکان اجرای توزیع اوبونتو روی مک‌های مجهز به پردازنده M1 را برای نخستین بار فراهم کرده است. شرکت «Corellium» که نسخه‌های مجازی از iOS را برای تست‌های امنیتی ارائه می‌کند، توانسته ...

یک پورت جدید از لینوکس امکان اجرای توزیع اوبونتو روی مک‌های مجهز به پردازنده M1 را برای نخستین بار فراهم کرده است.

شرکت «Corellium» که نسخه‌های مجازی از iOS را برای تست‌های امنیتی ارائه می‌کند، توانسته اوبونتو را برای اجرای روی مک‌های مجهز به M1 پورت کند. این نسخه اصلاح شده از اوبونتو با رابط کاربری عادی بوت شده و شامل پشتیبانی از USB می‌شود.

«کریس وید»، مدیر فنی Corellium از این پورت جدید به عنوان یک گزینه کاملا کاربردی برای مک مینی M1 نام برده که نسخه کامل اوبونتوی دسکتاپ را از USB بوت می‌کند. انجام این فرایند مستلزم آشنایی با لینوکس و کرنل‌های کاستوم است و برای استفاده از شبکه نیز به یک دانگل USB-C نیاز دارید. این شرکت دستورالعمل کامل چگونگی اجرای اوبونتو در کامپیوتر جدید اپل را منتشر کرده است.

اپل مک‌های M1 را با هدف بوت دوگانه یا Boot Camp طراحی نکرده و هرچند برخی اجزای پردازنده M1 به واسطه معماری ARM با چیپ‌های موبایل این شرکت اشتراکاتی دارند اما ساختار خاص آنها ایجاد درایورهای لینوکس برای اجرای مطلوب لینوکس را مشکل می‌کند.

پیش از این «کرگ فدریگی»، معاون ارشد بخش مهندسی نرم افزار اپل پشتیبانی از بوت نیتو سیستم عامل‌های دیگر نظیر ویندوز یا لینوکس را اعلام کرده بود. هرچند مجازی سازی روش مطلوب کوپرتینویی‌ها است اما این باعث نشده کاربران و متخصصان کنجکاو پورت‌های مدنظرشان را توسعه ندهند.

پیش از این توسعه دهنده‌ای به نام «هکتور مارتین» که در زمینه اجرای لینوکس روی دستگاه‌‌های مختلف تبحر دارد، نیز یک نسخه از لینوکس را برای مک‌های M1 پورت کرده بود. خود «لینوس توروالدوز» هم مشتاقانه منتظر لپ‌تاپ‌های لینوکس با پردازنده ARM است.

Corellium با سیستم‌های اپل بیگانه نیست و ارائه iOS مجازی از سوی آنها باعث خشم اپل شده اما شکایت‌های متعدد کوپرتینویی‌ها از این شرکت امنیتی تا کنون راه‌ به جایی نبرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی