گوگل در حال توسعه «MicroDriod» است: نسخه پایه اندروید برای ماشین‌های مجازی

گوگل در حال توسعه «MicroDroid» است که طبق گفته این کمپانی، ایمیج لینوکس مینیمال مبتنی بر اندروید برای مجازی‌سازی محسوب می‌شود.

طبق گزارشی جدید، MicroDroid برای ماشین‌های مجازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان نسخه پایه ایمیج سیستم اندروید (GSI) طراحی می‌شود. GSI یک ساختار ساده از پروژه متن باز اندروید ارائه می‌دهد، با این حال MicroDroid از آن هم ساده‌تر و پایه‌تر است.

گوگل با چنین پروژه‌ای احتمالا می‌خواهد اجرای یک نسخه مینیمال اندروید روی یک «هایپروایزر» را ممکن کند تا بتوان بدون استفاده از یک محیط دسکتاپ ثانویه، یک اپ اندرویدی را مجازی‌سازی کرد. پروژه اخیر بخشی از تلاش بزرگتر گوگل برای امکان مجازی‌سازی روی سخت افزار اندروید محسوب می‌شود که بهبود امنیت را در پی دارد.

گوگل می‌خواهد مکانیزم مجازی‌سازی هسته لینوکس که «KVM» نام دارد را به دستگاه‌های اندرویدی با چیپست‌های ARM64‌ بیاورد. پشتیبانی از KVM مزیت کد شخص ثالث روی یکی از سطوح خاص ArmV8 را از بین ببرد. کد شخص ثالث مانند آن‌هایی که برای DRM، رمزنگاری و سایر باینری‌ها وجود دارد می‌توانند روی یک ماشین مجازی با سطح یکسان سیستم عامل اندروید اجرا شوند.

گوگل

در راستای مدیریت این ماشین‌های مجازی، گوگل در حال تطبیق با VMM سیستم عامل کروم (crosvm) است که برای اجرای اپ‌های لینوکس روی کروم او‌اس استفاده می‌شود. این غول جستجوی اینترنتی در حال آمادگی برای ارائه crosvm به عنوان بخشی از یک پکیج جدید «APEX» با نام «مجازی‌سازی» است و همچنین می‌خواهد پروژه «KVM حفاظت شده» را برای ARM64 و فورک‌های هسته لینوکس اندروید ارائه کند.

نوع جدید هایپروایزر روی اسنپدراگون ۸۸۸

این احتمال وجود دارد که MicroDroid برای اپ‌های مرتبط با DRM باشد. این نسخه از اندروید به کمترین اجزا مجهز می‌شود تا بتواند با میزبان اصلی اندروید ارتباط برقرار کند. شاید تلاش جدید گوگل در راستای نوع جدید هایپروایزر برای اسنپدراگون ۸۸۸ باشد که به گفته کوالکام، امکان جداسازی داده‌ها میان اپ‌ها و سیستم عامل را فراهم می‌کند و تاثیر مخربی روی عملکرد ندارد.

یکی دیگر از احتمالات می‌تواند مربوط به تلاش‌های گوگل برای توسعه ایده‌ مربوط به crosvm برای اپ‌های اندرویدی به عنوان بخشی از پروژه در حال توسعه «ARCVM» باشد. انتظار می‌رود در آینده اطلاعات بیشتری درباره MicroDroid منتشر شود.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟