فایزر: واکسن ما برای نگهداری و انتقال به دمای فوق سرد نیاز ندارد

زمانی که فایزر از اثربخشی بالای واکسن کرونا خود خبر داد و مجوز دریافت کرد، بسیاری به انتقال سریع آن به کشورهای مختلف امیدوار بودند اما در این میان یک مشکل بزرگ وجود داشت: واکسن فایزر برای انتقال به دمای فوق سرد تا منفی ۷۵ درجه نیاز داشت. حالا این کمپانی اعلام کرده که نیازی به این دما نیست و می‌توان تا دو هفته آن را در دمای استاندارد فریزر نگهداری کرد.

نیاز به دمای فوق سرد بسیاری از کشورها را به دردسر انداخته و همچنین چالش‌هایی برای دسترسی به یخ خشک کافی ایجاد کرده. اما حالا طبق گفته فایزر و BioNTech، واکسن آن‌ها نیازی به چنین دمایی ندارد.

این کمپانی‌ها داده‌های جدیدی را در اختیار سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) قرار داده‌اند که در آن‌ها به امکان نگهداری و انتقال واکسن‌ها در محیط‌های گرمتر اشاره شده. در صورتی که تغییر مدنظر این دو شرکت مورد تایید FDA قرار بگیرد، توزیع این واکسن در آمریکا و حتی کشورهای دیگر ساده‌تر می‌شود. علاوه بر این، می‌توان آن را به کشورهای با درآمد پایین هم صادر کرد.

واکسن کرونا فایزر

فایزر قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۱ تا ۲ میلیارد دوز واکسن عرضه کند، بنابراین طبق گفته مدیرعاملش به نام «آلبرت بورلا»، بطور مداوم پژوهش‌هایی برای تولید انبوه صورت می‌گیرد:

«ما بطور مداوم پژوهش‌های پایداری واکسن برای پشتیبانی از تولید تجاری و انبوه آن را انجام می‌‌دهیم و هدفمان، عرضه گسترده‌تر واکسن در ایالات متحده آمریکا و کشورهای مختلف در سراسر جهان است. اگر داده‌های جدید تایید شوند، مراکز واکسیناسیون و داروخانه‌ها انعطاف‌پذیری و گزینه‌های بیشتری برای مدیریت منابعشان خواهند داشت.»

در حال حاضر برای نگهداری حداکثر ۶ ماهه واکسن کرونا فایزر، باید آن را در دمای منفی ۸۰ تا ۶۰ درجه نگه داشت و البته تا ۵ روز امکان نگهداری آن در یخچال با دمای ۲ تا ۸ درجه هم وجود دارد. اگر داده‌های جدید مورد تایید قرار بگیرند، می‌توان این واکسن را به مدت دو هفته در دمای منفی ۲۵ تا ۱۵ درجه نگهداری کرد.

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟