گوگل یکی دیگر از محققان برجسته تیم هوش مصنوعی خود را اخراج کرد

گوگل یکی دیگر از محققان برجسته تیم هوش مصنوعی خود را اخراج کرد

گوگل بنیانگذار و رئیس واحد اخلاق هوش مصنوعی خود را به دلیل نقض منشور اخلاقی این شرکت اخراج کرد. این موضوع به دنبال خروج «تیمیت گبرو»، یکی دیگر از افراد عالی‌رتبه تیم اخلاق هوش مصنوعی، موجب افزایش آشفتگی در این کمپانی شده است.

گوگل در بیانیه‌ای توضیحاتی در رابطه با اخراج این کارمندش ارائه کرده و توضیح داده که تحقیقات آن‌ها مشخص می‌کند «مارگارت میچل»، بنیانگذار و رئیس واحد اخلاق هوش مصنوعی این کمپانی پرونده‌های مربوط به این بخش را به خارج از شرکت منتقل کرده است.

ماه گذشته یکی دیگر از کارمندان ارشد این بخش به نام تیمنیت گبرو توسط این کمپانی اخراج شد و به دنبال این موضوع از ماه دسامبر این بخش مورد تحقیقات بیشتری قرار گرفته. گبرو و میچل خواستار تنوع بیشتر در بین کارکنان تحقیقاتی گوگل شده و نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرده بودند. همچنین آن‌ها مدعی این موضوع شدند که گوگل تحقیقات انتقادی خود درباره محصولات را سانسور می‌کند.

میچل خبر اخراج خود را در توییتر اعلام کرده و به گفته او، طی پنج هفته گذشته، گوگل تمام دسترسی‌ها او از جمله ایمیل و تقویم را مسدود کرده است.

مارگارت میچل پیش از این انتقادهای بسیار زیاد و شدیدی نسبت به گوگل انجام داده و درباره جدایی دکتر گبرو از این شرکت ابراز نگرانی کرده بود. به گفته دکتر گبرو، محقق برجسته اخلاق هوش مصنوعی، این کمپانی اواخر سال گذشته او را به علت ارسال یک ایمیل داخلی با موضوع «رفتارهای تبعیض آمیز گوگل» اخراج کرده است. با این حال، گوگل ادعا می‌کند او با خواست خودش شرکت را ترک کرده. میچل و گبرو حدود دو سال وظیفه رهبری تیم هوش مصنوعی را برعهده داشتند.

آن‌ها مقاله مشترکی را تالیف کرده‌اند که در آن به نقایص فناوری زبان هوش مصنوعی از جمله سیستمی که توسط گوگل ساخته شده، اشاره می‌کند. هر چند گوگل در ادامه درخواست سلب اعتبار او در این مقاله را ثبت کرد. دکتر گبرو در ادامه با ارسال برخی شرایط اساسی برای حذف نام خود از این مقاله، ایمیلی برای مدیران خود ارسال کرد و در این ایمیل توضیح داد که درصورت عدم توافق از این شرکت استعفا خواهد داد. گوگل در ادامه به او پاسخ داد: «ما به تصمیم شما برای ترک شرکت احترام می‌گذاریم و استعفای شما را می‌پذیریم.»

به دنبال این موضوع بسیاری از کارمندان گوگل در حمایت از دکتر گبرو نامه‌ای را امضا کردند.مدیرعامل گوگل، ساندار پیچای در پاسخ به این نامه، به دلیل نحوه خروج او از شرکت عذرخواهی کرد.

گوگل در چند سال گذشته و به دلیل عدم وجود تنوع در بین کارمندان خود مورد انتقادات بسیار زیادی قرار گرفته و نگرانی‌هایی در مورد فناوری هوش مصنوعی این شرکت که زیربنای بسیاری از خدمات آن محسوب می‌شود، وجود دارد.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.