تسلا بدون هیچ توضیحی فروش نسخه پایه مدل Y را متوقف کرد

نسخه پایه تسلا مدل وای  که قرار بود با قیمت پایه ۴۱,۹۹۰ دلاری به دست خریداران برسد. اما چرا از فعل گذشته برای جمله قبل استفاده کردیم؟ پاسخ روشن است! تسلا دیگر نمی‌خواهد نسخه پایه مدل Y را عرضه کند!

فعلا هم اثری از این محصول بر روی وب سایت تسلا به چشم نمی‌خورد. در حقیقت تسلا بار دیگر، مدل Y ارزان سازی شده را بدون ارائه هیچ گونه توضیح، از برنامه تولید کنار گذاشته‌است. شاید باز هم ایلان ماسک عقیده داشته که برد حرکتی این خودرو کافی نبوده است.

به روز پنجشنبه هفتم ژانویه ۲۰۲۱ که بازگردیم، می‌بینیم که تسلا نسخه جدیدی از مدل Y را آماده کرد تا این خودرو را به طور استاندارد به شکل دیفرانسیل عقب روانه بازار کند. ما هرگز از اینکه تسلا نسخه‌ای ارزان شده از مدل Y را معرفی کرده است، غافلگیر نشدیم. آنچه ما را تعجب زده کرد، معرفی این محصول در قالب نسخه پایه مدل Y بود.

چرا که ایلان ماسک، پیش‌تر هم در یک توییت گفته بود که تسلا نسخه پایه مدل Y را به شکلی عرضه می‌کند که برد حرکتی آن، کمتر از ۲۵۰ مایل نباشد. اما دقیقا در تاریخ نامبرده، تسلا خبر از عرضه نسخه پایه مدل Y با برد ۲۴۴ مایلی داد!

تسلا مدل Y

اما نسخه پایه مدل Y چه مشخصاتی داشت؟ این خودرو در واقع یک کراس اوور الکتریکی تک موتوره در محور عقب بود که برای رساندن خودش از سرعت ۰ به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، ۵.۳ ثانیه زمان نیاز داشت.

طبق اطلاعات موجود در وب سایت تسلا، زمان تخمین زده شده برای تحویل این خودرو به مشتری‌ها، بین ۲ تا ۵ هفته بود. حتی تعداد محدودی از این خودرو هم آماده تحویل شده بود، هر چند که نمی‌دانیم دقیقا چه تعداد!

با برداشته شدن نسخه پایه دیفرانسیل عقب مدل Y از سبد فروش تسلا، اکنون حداقل بودجه لازم برای خرید ارزان‌ترین نسخه این محصول، به میزان ۷ هزار دلار افزایش پیدا کرده است. یعنی حداقل قیمت نسخه Long Range (دور برد) مدل Y از ۴۸,۹۹۰ دلار استارت می‌خورد. اما شما درباره این حرکت تسلا چه فکر می‌کنید؟ آیا حذف مدل Y کوتاه برد از سبد فروش، تصمیمی هوشمندانه بود؟ یا رقابت مدل Y با رقبای جدیدی همچون فولکس واگن ID4 را سخت‌تر می‌کند؟

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟