تیم اورکلاک MSI یک رکورد جهانی جدید برای اورکلاک رم به دست آورد

یکی از اعضای تیم اورکلاک ام‌اس‌آی موفق شده رکورد جدیدی در اورکلاک رم DDR4 ثبت کند.

«کووان یانگ» از تیم اورکلاک ام‌اس‌آی این رکورد را با استفاده از یک رم HyperX Predator از کمپانی کینگستون، با مادربورد جدید ام‌اس‌آی MEG Z590I Unify و با کمک سیستم خنک کننده نیتروژن مایع ثبت نموده است. تا پیش از این رکورد اورکلاک رم DDR4 تا ۷۱۱۰ مگاهرتز بود اما حالا این عدد به ۷۱۵۶ مگاهرتز رسیده است.

اورکلاک رم

این رکورد که در HWBOT مشاهده شده و توسط اعتبارسنج نرم‌افزار CPU-Z تایید شده نشان می‌دهد کووان تنها از یک ماژول رم ۸ گیگابایتی هایپر اکس پردتور DDR4-4600 استفاده کرده است. سایر مشخصات سیستم مورد آزمایش شامل پردازنده اینتل Core i9-11900K است که البته با آندرکلاک (کاهش سرعت) به سرعت ۱۴۹۰.۸۵ مگاهرتز رسیده است.

باید یادآوری کنیم که دلیل این که در بخش سرعت رم، ۳۵۷۸.۲ مگاهرتز دیده می‌شود این است که رم‌های DDR همان طور که از اسمشان هم مشخص است (Double Data Rate) نرخ داده را ۲ برابر می‌کنند و به همین دلیل مقدار واقعی، ۷۱۵۶ مگاهرتز است. کووان برای دستیابی به این رکورد مجبور شده تایمینگ رم را به ۲-۶۳-۶۳-۶۳-۵۸ برساند تا بتواند روی یک رم تکی به این سرعت دست یابد. البته مشخص نیست که در این اورکلاک، ولتاژ رم روی چه میزان تنظیم شده اما تصور می‌شود بالاتر از میزان استاندارد پروفایل XMP (تکنولوژی ویژه اینتل برای دستیابی به سرعت بیشتر رم) یعنی ۱.۵ ولت باشد.

اورکلاک رم

در مقایسه با سرعت استاندارد رم DDR4 یعنی ۲۴۰۰ مگاهرتز، در این رکورد سرعتی در حدود ۳ برابر به دست آمده است. رم‌های DDR5 امکان کار با فرکانس ۴۸۰۰ مگاهرتز را دارند و اگر بتوان روی آنها هم به چنین ضریب اورکلاکی دست یافت یعنی احتمالا می‌توان ماژول‌های DDR5 را تا ۱۴،۰۰۰ مگاهرتز اورکلاک کرد.

همچنین باید اشاره کنیم که اخیرا یک اورکلاکر به نام «ROG-Fisher» پردازنده اینتل Core i9-11900K را تا ۷ گیگاهرتز اورکلاک کرده است. البته رکورد اورکلاک این پردازنده در اختیار کاربری به نام «Hicookie» است که موفق شده با یک مادربرد گیگابایت Aorus Tachyon به سرعت ۷.۳ گیگاهرتز دست پیدا کند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟