احتمال بازگشت رنو و پژو به ایران قوت گرفت

احتمال بازگشت رنو و پژو به ایران قوت گرفت

مدتی است که با روی کار آمدن بایدن صحبت‌ها در خصوص بازگشت به برجام به شدت داغ شده است. هرچند که در این زمینه کشمکش‌های زیادی وجود دارد و هنوز هیچ چیز قطعی نیست. اما در خصوص بازگشت دو کمپانی مطرح و همیشه در صحنه فرانسوی گمانه‌ زنی‌های زیادی مطرح‌است و به تازگی نیز محمد رضا نجفی منش٬ رئیس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو شرط و شروط تازه‌ای را برای بازگشت رنو و پژو به بازار ایران مطرح کرده‌است.

درست پس از اجرایی شدن برجام بود که خودروسازان فرانسوی به عنوان شرکای قدیمی خودروسازان ایرانی، رایزنی‌های خود را برای بازگشت به بازار ایران آغاز کردند. اما پس از خروج امریکا از برجام، پژو و رنو از بازار خودرویی ایران رفتند و دست خودروسازان ایرانی را در پوست گردو گذاشتند. ایران توانایی تولید محصولات پژو و رنو را به دلیل نداشتن تکنولوژی این دو خودروساز ندارد و نبود قطعات خط تولید این خودروها را تقریبا متوقف کرده‌است.

چند هفته قبل نایب رییس انجمن سازندگان قطعات و‌ مجموعه‌های خودرو گفته بود که بازگشت رنو و پژو به ایران منطقی نیست٬ پژو به دلیل ادغام با کمپانی آمریکایی فیات کرایسلر دارای محدودیت خواهد بود و رنو نیز با اخراج کارمندان دفتر ایران خود نشان داده که چندان تمایلی به ادامه حضور در بازار کشور ندارد.

بازگشت رنو و پژو

اما حالا محمد رضا نجفی منش٬ رئیس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو در این رابطه می‌گوید: «رنو و پژو با جبران زیان های گذشته به ایران برگردند.» این درحالیست که پس از دور قبلی تحریم‌ها نیز این دو شرکت عملا با همین شرط به کشور بازگشتند و برای مثال پژو با بخشیدن طلب‌های خود مربوط به حق استفاده از برند توانست نظر مدیران ایران‌خودرو را جلب نماید و پس از آن نیز با زیر مجموعه دیگر خود در سایپا کاشان سرمایه‌گذاری کرد و رنو هم با فعال کردن خطوط تولید ساندرو و بستن قرارداد برای خرید کارخانه بن رو و سرمایه‌گذاری در کشور٬ دور تازه فعالیت خود را آغاز کرد.

از سوی دیگر مشخص شده که بحران شیوع کرونا دامان رنو را گرفته‌است و این شرکت حالا حتی بیشتر از قبل به فروش مناسب در بازار ایران نیاز دارد٬‌ مشخصا شرایط مالی پژو نیز چندان چنگی به دل نمی‌زند و دلیل ادغام این شرکت با فیات کرایسلر نیز همین مساله بوده‌است. بنابراین پر واضح است که در شرایط فعلی٬ حتی علیرغم افزایش سنگین نرخ ارز٬‌ حداقل خودروسازان فرانسوی نسبت به بازگشت به بازار ایران روی خوش نشان خواهند داد.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato