حواشی کاهش ۴۰ درصدی هزینه نقل و انتقال خودروهای وارداتی در معاملات خودرو

حواشی کاهش ۴۰ درصدی هزینه نقل و انتقال خودروهای وارداتی در معاملات خودرو

هزینه تنظیم و نقل و انتقال سند خودروهای خارجی در دفاتر اسناد رسمی بر اساس تعرفه‌‌های جدیدی که اعلام شده تا ۴۰ درصد نسبت به هفته قبل کاهش یافته است. این کاهش بر اساس صدور  بخشنامه  اصلاحی سازمان امور مالیاتی کشور مبنی بر اعلام بهای فروش انواع خودروهای صورت گرفته٬‌ اما به شکل جالبی شامل خودروهای تولید داخلی و مونتازی نمی شود. بنابراین حالا قیمت و هزینه ثبت سند خودرویی مانند هیوندای سانتافه (که در بازار بیش از یک میلیارد قیمت دارد) از خودرو ارزان قیمت تری نظیر چری تیگو ۷ کمتر است.

هزینه نقل و انتقال خودروهای خارجی

این اصلاح بخشنامه که ۲۱ اردیبهشت صادر شده، دارای پیوست بهای فروش انواع خودروهای بازار کشور و با عناوین:

۱- بهای فروش مبنای محاسبه مالیات نقل و انتقال خودروهای تولید داخل

۲- مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی مبنای محاسبه مالیات نقل و انتقال خودروهای وارداتی (اصلاحی)

۳- بهای فروش مبنای محاسبه مالیات و عوارض شماره‌گذاری و عوارض سالیانه خودروهای تولید داخل

۴- مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی مبنای محاسبه مالیات و عوارض شماره‌گذاری و عوارض سالیانه خودروهای وارداتی (اصلاحی) است.

بر این اساس و برای نمونه، هزینه سند قطعی (یا وکالت فروش) هیوندای النترا ۱۸۰۰ سی سی مدل ۲۰۱۵ از ۶ میلیون تومان به ۳.۴ میلیون تومان کاهش پیدا کرده است٬ اما در کمال تعجب هزینه انتقال سند خودرویی مانند آریزو ۵ توربو به دلیل مشمول نشدن در فهرست جدید به حدود ۱۲ میلیون تومان می‌رسد.

با این حساب به نظر می رسد که براساس این اصلاحیه تازه در واقع نظم هزینه انتقال سند تاحدی از میان رفته باشد و عملا انتقال و معامله بسیاری از خودروهای وارداتی ارزان قیمت تر از خودروهای مونتاژی انجام می شود.

همچنین براساس نرخ های جدید، بسیاری از خودروهای وارداتی که در فهرست مذکور سازمان دارایی کمتر از یک میلیارد تومان قیمت دارند، دیگر مشمول قانون جدید مالیات بر خودروهای لوکس نشوند و احتمالا دلیل اصلی کاهش ۴۰ درصدی نرخ های دارایی نیز همین مسئله خروج خودروهای وارداتی از فهرست خودروهای لوکس بوده‌است.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato