ویندوز ۱۱ عملکرد پردازنده‌ها با معماری big.LITTLE را افزایش می‌دهد

ویندوز ۱۱ عملکرد پردازنده‌ها با معماری big.LITTLE را افزایش می‌دهد

ویندوز ۱۱ عملکرد پردازنده‌ها با معماری big.LITTLE را افزایش می‌دهد

از زمان افشای بیلد ویندوز ۱۱، شاهد انتشار اطلاعات درباره این سیستم عامل هستیم. حالا جدیدترین بررسی‌ها روی این بیلد نشان می‌دهند که ویندوز ۱۱ می‌تواند عملکرد پردازنده‌ها با معماری big.LITTLE را افزایش دهد.

مدت‌هاست شاهد استفاده از معماری big.LITTLE در معماری تراشه‌های مخصوص گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها هستیم. در این معماری تعدادی هسته قدرتمند و ضعیف با مصرف انرژی بهینه وجود دارد. حالا اینتل و AMD می‌خواهند چنین طراحی را به نسل آینده پردازنده‌هایشان بیاورند.

نسل بعدی پردازنده‌های اینتل به نام Alder Lake از طراحی مشابه با نام Big-Bigger بهره می‌برد و پردازنده‌های بعدی رایزن AMD هم احتمالا با معماری big.LITTLE هیبریدی از راه می‌رسند. بنابراین عملکرد ویندوز ۱۱ روی چنین سخت‌افزارهایی اهمیت بالایی دارد.

حالا وب‌سایت «Hot Hardware» تصمیم گرفته عملکرد سیستم عامل جدید مایکروسافت را روی چنین معماری‌هایی تست کند. از آنجایی که هنوز پردازنده‌ای از خانواده Alder Lake اینتل به بازار راه پیدا نکرده، این وب‌سایت به سراغ سامسونگ گلکسی بوک اس با پردازنده Core i7-L16G7 از خانواده Lakefield رفته است. در تست‌های این وب‌سایت، بیلد ۲۱۹۹۶.۱ ویندوز ۱۱ با آپدیت ۲۱H1 ویندوز ۱۰ مقایسه شده‌اند.

نتایج از بهبود چشمگیر عملکرد خبر می‌دهند. برای مثال در بخش مرورگر با بهبود عملکرد قابل توجهی روبه‌رو هستیم:

ویندوز ۱۱ big.LITTLE

در بنچمارک گیک‌بنچ هم با افزایش امتیازها در بخش تک هسته‌ای و چند هسته‌ای روبه‌رو هستیم، هرچند در بخش تک هسته‌ای اختلاف امتیاز چندان زیاد نیست.

در Cinebench و عملکرد رندرگیری Cinema 4D، با بهبود قابل قبول عملکرد پردازنده‌های big.LITTLE در ویندوز ۱۱ روبه‌رو هستیم که البته در بخش تک رشته‌ای افزایش امتیاز چشمگیرتر است.

ویندوز ۱۱ big.LITTLE

در بنچمارک گرافیکی ۳DMark Night Raid با افزایش کم امتیاز روبه‌رو هستیم.

ویندوز ۱۱ big.LITTLE

در نهایت این وب‌سایت به سراغ بنچمارک PCMark 10 رفته تا عملکرد CPU و GPU را مورد آزمایش قرار دهد. عملکرد این سیستم با ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱ با توجه به سناریوهای مختلف، متفاوت است.

مایکروسافت هنوز نسخه کامل و رسمی ویندوز ۱۱ را منتشر نکرده، با این وجود به نظر می‌رسد سیستم عامل جدید ردموندی‌ها می‌تواند عملکرد سیستم‌ها را بطور قابل قبولی افزایش دهد. اگرچه اختلاف امتیازها در برخی بنچمارک‌های بالا چندان چشمگیر نیستند، اما بهبود عملکرد تنها با ارتقای سیستم عامل خبری خوشحال‌کننده برای تمام کاربران به حساب می‌آید.

دیروز هم ویدیویی از بررسی عملکرد سیستمی با ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱ منتشر شد که از بهبود محسوس عملکرد آن با سیستم عامل جدید مایکروسافت خبر می‌داد. البته در این ویدیو با نسخه رسمی این سیستم عامل و نه بیلد افشا شده روبه‌رو هستیم. اگر می‌خواهید هم اکنون ویندوز ۱۱ را روی سیستم‌تان تجربه کنید، می‌توانید مقاله آموزش نصب آن را بخوانید.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل