ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

گوگل کروم برنامه حذف کوکی‌های شخص ثالث را تا سال ۲۰۲۳ به تعویق می‌اندازد

گوگل با اعلام اینکه حذف کوکی‌های شخص ثالث منوط به تعامل با نهادهای نظارتی از جمله سازمان رقابت و بازارهای انگلیس (CMA) است، از به تعویق افتادن این برنامه تا سال ۲۰۲۳ خبر داد. با ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۴ تیر ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۰

گوگل با اعلام اینکه حذف کوکی‌های شخص ثالث منوط به تعامل با نهادهای نظارتی از جمله سازمان رقابت و بازارهای انگلیس (CMA) است، از به تعویق افتادن این برنامه تا سال ۲۰۲۳ خبر داد. با این حساب روند حذف کوکی‌های مزاحم شخص ثالث مرورگر کروم یک سال دیرتر از زمانی که اعلام شده بود، انجام خواهد شد.

گوگل در وبلاگ خود ضمن اعلام تاخیر، می‌گوید تصمیم به حذف تدریجی کوکی‌ها طی یک دوره سه ماهه در اواسط سال ۲۰۲۳ منوط به تعامل با سازمان رقابت و بازارهای انگلیس (CMA) است. به عبارت دیگر، بخشی از تاخیر به وجود آمده در راستای همکاری نزدیک‌تر با نهادهای نظارتی برای دستیابی به فناوری‌های جدیدی است تا جایگزین کوکی‌های شخص ثالث صنعت تبلیغات شود.

کوکی‌های شخص ثالث

گوگل تنها شرکتی است که بر حوزه‌های مختلفی از جمله جستجو، تبلیغات و مرورگرها تسلط دارد. بنابراین زمانی که گوگل ردیابی شخص ثالث مرورگر خود را از بین ببرد، شرکت‌های تبلیغاتی آسیب بسیار زیادی خواهند دید و گوگل می‌تواند سلطه خود در فضای تبلیغات را افزایش دهد. اما اگر از ردیابی داده‌های کاربران جلوگیری نکند، این احتمال وجود دارد که به دلیل محافظت نکردن از حریم خصوصی کاربران مورد انتقاد قرار بگیرد.

به همین دلیل پیدا کردن روشی برای ایجاد متعادل کردن شرایط بسیار دشوار است. با این وجود گوگل همواره در تلاش است تا از طریق فرآیند ایجاد استاندارهای وب، فناوری‌های جدید حفظ حریم خصوصی کاربران خود را توسعه دهد. فناوری Privacy Sandbox که به نسخه ۸۹ مرورگر گوگل کروم اضافه شده بود، یکی از تلاش‌های این شرکت محسوب می‌شود.

کوکی‌های شخص ثالث

سرانجام گوگل به کاربران خود قول داده است که برنامه دقیق‌تری در وب سایت Privacy Sandbox ارائه خواهد شد.

مرورگرهای دیگری مانند سافاری و فایرفاکس اکنون با روش‌های خود از ردیابی داده‌های کاربران توسط کوکی‌های شخص ثالث جلوگیری کرده‌اند اما کروم پرکاربردترین مرورگر دسکتاپ است که با این وجود به ثمر رسیدن برنامه‌های گوگل در جهت حذف کوکی‌های شخص ثالث برای صنعت تبلیغات نتایج بیشتری به همراه خواهد داشت. همین موضوع باعث به وجود آمدن اصطلاح «cookiepocalypse» (رستاخیز کوکی‌ها) شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی