ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

رجیستری در گمرک
تکنولوژی

احتمال حذف فرآیند حضوری رجیستری در مبادی ورودی کشور قوت گرفت

معاون فنی گمرک با اشاره به بازدید وزیر اقتصاد از گمرک فرودگاه خمینی اعلام کرد طی بررسی‌های صورت گرفته در رابطه با رجیستری گوشی تلفن همراه، مقرر شد با تشکیل کارگروهی در رابطه با حذف ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۶ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۷:۰۵

معاون فنی گمرک با اشاره به بازدید وزیر اقتصاد از گمرک فرودگاه خمینی اعلام کرد طی بررسی‌های صورت گرفته در رابطه با رجیستری گوشی تلفن همراه، مقرر شد با تشکیل کارگروهی در رابطه با حذف عملیات رجیستری در مبادی ورودی گمرک و انجام کاملا غیر حضوری آن، تصمیم‌گیری شود.

«مهرداد ارونقی» در گفت‌وگو با ایسنا به بازدید امروز وزیر اقتصاد از گمرک فرودگاه امام خمینی و مشاهده فرایند رجیستری تلفن همراه مسافران ورودی اشاره کرده و می‌گوید با دستور وزیر اقتصاد مقرر شده به زودی کارگروهی با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذیربط از جمله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل شده و با بررسی ابعاد موضوع، سازوکار حذف رجیستری از مبادی ورودی گمرک تعیین شده و این پروسه کاملا غیرحضوری انجام شود.

به گفته وی با اجرایی شدن این تصمیم، هر مسافر بعد از ورود به کشور بدون ارائه مشخصات در گمرک، مانند رویه قبلی، یک ماه فرصت دارد تا با ورود به سامانه، نسبت به رجیستری اقدام کند:

«بعد از اعمال تغییرات در فرایند رجیستری، روال از سال گذشته تاکنون اینگونه بود که مسافر در هنگام ورود و قبل از خروج از مبادی ورودی، باید اطلاعات اولیه تلفن همراه را ثبت می‌کرد. سپس از سوی گمرک و از طریق بارکدخوان در مدت زمان بسیار کوتاهی، این موضوع انجام می‌شد. مابقی فرایند نیز غیرحضوری بود، با این حال طی بررسی‌های صورت گرفته از سوی گمرک ایران به این نتیجه رسیده‌ایم که موضوع در کارگروهی مطرح و با توجه به دستور وزیر اقتصاد بر حذف فرآیندهای زاید، همین فرایند نیز از مبادی وروی حذف شود.»

ارونقی در پایان تاکید کرد همچنان هر مسافر می‌تواند یک گوشی با خود آورده و با هر پاسپورت و کد ملی فقط یک گوشی رجیستر خواهد شد.

لازم به ذکر است فرایند رجیستری تلفن همراه از نیمه مهرماه 99، با تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سایر دستگاه‌های مربوطه تغییر کرده و رجیستری گوشی در مبادی ورودی کشور و به صورت حضوری انجام می‌شد. اما تشکیل صف‌های طولانی و معطلی فراوان با اعتراض مسافران همراه بوده و گمرک ایران نیز به دلیل ازدحام جمعیت با مشکلاتی در این رابطه مواجه شده بود. از همین روی در آذر ماه سال گذشته، معاون فنی گمرک ایران در نامه‌ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا، با ارائه گزارشی از شرایط موجود درخواست کرد که با توجه به تبعات رویه حضوری، اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل، به صورت غیرحضوری و پس از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک انجام شود. به دنبال آن مقرر شد از اول دی‌ سال گذشته رجیستری به صورت غیرحضوری انجام ولی ثبت اطلاعات و مشخصات گوشی تلفن همراه در بدو ورود صورت گیرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی