طرح صیانت چین برای جلوگیری از خروج داده‌ از کشور توسط خودروها

طرح صیانت چین برای جلوگیری از خروج داده‌ از کشور توسط خودروها

خودروهای امروزی به سیستم‌های مدرنی مجهز بوده و معمولا داده‌های زیادی را از مالکین خود گردآوری می‌کنند. این مساله ظاهرا چندان به مذاق چینی‌ها خوش نیامده، چرا که آنها در حال ساخت دستگاه‌هایی پیشرفته به منظور ردیابی و کنترل داده‌های ارسالی خودروها به خارج از مرزهای کشور هستند. بر اساس تصمیم دولتمردان، خودروسازان حاضر در بازار چین ملزم هستند داده‌های جمع‌آوری شده توسط خودروها را در داخل این کشور ذخیره‌سازی کنند و اگر قرار باشد داده‌های ضروری به خارج از مرزها ارسال شوند، رگولاتوری باید مجوزهای لازم را صادر کند.

این تصمیم در حالی گرفته شده که خودروهای روز برای عملکرد درست سیستم‌های نیمه‌خودران نیازمند داده‌های خیلی زیادی هستند.

آنطور که رویترز گزارش کرده، انستیتوی تحقیقات مهندسی خودروی چین (به اختصار CAERI)، سیستمی توسعه داده که می‌تواند مسیر داده‌ها را از طریق یک دستگاه تشخیص ارتباط، شناسایی کند. این دستگاه توانایی پایش داده‌های آپلود شده و همچنین داده‌هایی که توسط خودروها جمع می‌شوند را نیز دارد.

سیستم ابداعی مذکور در نوع خود اولین سیستمی است که در چین طراحی شده؛ جالب اینکه عملکرد این سیستم بر روی محصولات کمپانی‌هایی چون تسلا، آئودی، دایملر و لندرور ارزیابی شده است.

نگرانی‌های دولت چین نسبت به میزان اطلاعات گردآوری شده از سوی خودروها همواره روندی صعودی داشته و مقامات آن معتقد هستند این داده‌های بعضا حساس ممکن است به وسیله شرکت‌های خصوصی مورد سوء استفاده قرار بگیرند. از این رو قانونی امنیتی در راستای کنترل داده‌های خودرویی در این کشور تصویب شده است. جالب اینکه پس از اجرا شدن این قانون، تسلا اولین شرکتی بود که نحوه مدیریت و حجم داده‌های گردآوری شده از سوی آن تحقیق و بررسی شد.  

با توجه به تعداد بالای دوربین‌های نصب شده در محصولات تسلا و نگرانی‌های موجود، افراد شاغل در ادارات و سازمان‌های مهم، در صورت مالکیت هر کدام از مدل‌های مختلف این شرکت، از پارک کردن خودروی خود در محوطه محل کار خود منع شده‌اند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato