دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران: ۴۰ میلیون دلار هزینه راه‌اندازی خط تولید سام و جی‌پلاس شد

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران: ۴۰ میلیون دلار هزینه راه‌اندازی خط تولید سام و جی‌پلاس شد

دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با بیان این که ۷۰ درصد لوازم خانگی مصرفی کشور ساخت داخل است اذعان داشت که شرکت‌های ایرانی جایگزین سامسونگ و الجی در ایران ۴۰ میلیون دلار صرف هزینه راه‌اندازی خط تولید خود داشته‌اند.

«عباس هاشمی» در گفت‌وگو با اخبار صدا به وضعیت تولید لوازم خانگی در ایران اشاره کرده و گفت: «در حال حاضر سام الکتریک با تولید تلویزیون و جارو برقی و تکوین با تولید یخچال فریزر و ماشین لباس‌شویی جایگزین سامسونگ در ایران شده‌اند. محصولات ال‌جی نیز توسط برند جی‌پلاس تولید و عرضه می‌شود.»

وی با بیان این که در حال حاضر این شرکت‌ها حدود ۴۰ میلیون دلار روی بحث ماشین آلات و تجهیزات سرمایه‌گذاری کرده‌اند، به ابلاغیه سال ۹۵ وزارت صمت اشاره کرده و گفت:

«از سال ۹۵ وزارت صمت با ارسال ابلاغیه به شرکت‌های ال‌جی و سامسونگ، از این دو شرکت خواست تا بخش‌های R&D، مارکتینگ و ماشین‌آلات خود را در ایران مستقر کنند و از همین روی سرمایه‌گذاری‌های داخل ایران نیز شروع شد.»

به گفته هاشمی پس از تحریم‌ها و ترک ایران، این شرکت‌های جایگزین سامسونگ و ال‌جی خیلی از محصولات خود را از ایران تامین می‌کنند، البته یخچال جزو این کالاها نیست زیرا وزن آن بالاست. از همین روی مذاکراتی با شرکت‌های چینی که تامین کنندگان ال‌جی و سامسونگ بوده‌اند صورت گرفته و مستقیم با آن‌ها همکاری می‌کنند.

او با رد مونتاژی بودن لوازم خانگی تولید شده، اینگونه سخنان را جفا در حق صنعت کشور دانسته و تاکید کرد پیشرفته‌ترین خط تولید یخچال فریزر در حال حاضر در ایران فعال است که با همکاری تامین‌کنندگان و شرکت‌های دانش بنیان در حال فعالیت است.

هاشمی با بیان این که ۷۰ درصد لوازم خانگی مصرفی کشور ساخت داخل است اظهار داشت گمرک اجازه واردات صد در صدی قطعات لوازم خانگی را نمی‌دهد.

به گفته وی واردات قطعات لوازم خانگی همچنان ادامه دارد زیرا قرار نیست صفر تا صد محصولات در ایران تولید شود. بیشتر واردات در بحشی از صنایع لوازم کوچک و پیچیده همانند قهوه‌ساز یا تلویزیون صورت می‌گیرد.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato