ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

آیفون ۱۴ بخاطر مشکلات TSMC احتمالا به تراشه ۳ نانومتری مجهز نمی‌شود

اپل با مهاجرت از پردازنده‌های اینتل به سیلیکون‌های اختصاصی‌اش در مک‌ها، وابستگی بیشتری به TSMC پیدا کرده و این کمپانی تایوانی تقریبا تمام تراشه‌های موردنیاز کوپرتینویی‌ها را تامین می‌کند. حالا گزارشی جدید می‌گوید TSMC در ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۱۲ آبان ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۰

اپل با مهاجرت از پردازنده‌های اینتل به سیلیکون‌های اختصاصی‌اش در مک‌ها، وابستگی بیشتری به TSMC پیدا کرده و این کمپانی تایوانی تقریبا تمام تراشه‌های موردنیاز کوپرتینویی‌ها را تامین می‌کند. حالا گزارشی جدید می‌گوید TSMC در فرایند تولید تراشه‌های ۳ نانومتری با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند که نتیجه‌اش عدم استفاده آیفون ۱۴ از چیپ ۳ نانومتری خواهد بود.

گوشی‌های سری آیفون ۱۳ که به تازگی وارد بازار شده‌اند، از تراشه A15 Bionic بهره می‌برند که با لیتوگرافی ۵ نانومتری تولید می‌شود. حالا TSMC در حال گذر به لیتوگرافی ۳ نانومتری است اما ظاهرا در چنین روندی دچار مشکل شده است.

طبق گزارش جدید «The Information»، مشکلات TSMC باعث می‌شود که آیفون برای سومین سال متوالی به تراشه با لیتوگرافی یکسان مجهز شود. در صورتی که با چنین وضعیتی مواجه شویم، برای اولین بار چنین اتفاقی رخ می‌دهد.

آیفون ۱۴

با وجود چنین گزارش‌هایی، انتظار می‌رود TSMC زودتر از رقبایش مانند کوالکام به لیتوگرافی ۳ نانومتری دست پیدا کند. در گذشته گزارشی گفته بود که اپل در برخی محصولاتش در سال ۲۰۲۲ از تراشه‌های ۳ نانومتری استفاده خواهد کرد، با این حال گزارش اخیر نظر دیگری دارد.

از نظر مالی ارتباط نزدیکی میان TSMC و اپل وجود دارد و بخش بزرگی از درآمد TSMC مربوط به کوپرتینویی‌ها می‌شود. درآمد TSMC از اپل از زمان شروع همکاری‌ها تا به امروز بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده است. همین موضوع باعث شده تایوانی‌ها برخورد متفاوتی با اپل داشته باشند و سفارش‌های کوپرتینویی‌ها را در اولویت قرار دهند. در حالت کلی ارتباط مثبتی میان این کمپانی‌ها وجود دارد.

در صورتی که اپل بتواند در آیفون ۱۴ از تراشه ۳ نانومتری استفاده کند، این چیپ قدرت بالاتری خواهد داشت و انرژی کمتری صرف می‌کند. کوپرتینویی‌ها می‌توانند ابعاد این تراشه را کاهش دهند یا با ابعاد یکسان با نسل کنونی‌اش، قدرت آن را افزایش دهند. با این حال، هنوز نمی‌دانیم آیفون‌های ۲۰۲۲ به تراشه ۳ نانومتری مجهز می‌شوند یا خیر.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی