چگونه سابقه بیمه تامین اجتماعی خود را پیدا کنیم؟

چگونه سابقه بیمه تامین اجتماعی خود را پیدا کنیم؟

یکی از دغدغه‌های همیشگی بیمه‌شدگان بالاخص کارمندان و کارگران، مشاهده سابقه بیمه تامین اجتماعی است؛ اینگونه می‌توان مطمئن شد کارفرما حق بیمه هر ماه را واریز کرده است. البته مشاهده سوابق بیمه اهداف دیگری همچون محاسبه سال‌های باقیمانده برای بازنشستگی نیز دارد.

اگر به دنبال بررسی استعلام دفترچه بیمه خود و امکان استفاده از خدمات درمانی هستید می‌توانید از اینجا و به صورت آنلاین اعتبار دفترچه بیمه خود را بررسی کنید. اما اگر به دنبال سابقه بیمه تامین اجتماعی خود هستید با ما در ادامه همراه باشید.

برای مشاهده سوابق بیمه‌ای خود بایستی به درگاه خدمات الکترونیکی سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید. اگر برای اولین بار است که می‌خواهد از این سامانه استفاده کنید بایستی در ابتدا ثبت‌نام کنید. از همین روی گزینه «ثبت‌نام» را انتخاب کنید.

سپس به سامانه مدیریت اطلاعات کاربران سازمان تامین اجتماعی منتقل می‌شوید. اطلاعات وارد شده در زمان ثبت‌نام از این پس به صورت رسمی جهت ارائه خدمات الکترونیک سازمان تامین اجتماعی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. لذا مسئولیت وارد کردن هرگونه اطلاعات خلاف واقعیت به عهده شما است.

با انتخاب گزینه «اشخاص حقیقی» به مرحله بعد بروید. لازم به ذکر است در صورتی که از اتباع خارجی هستید باید گزینه مربوط به خود را انتخاب کنید.

سپس بایستی کد ملی و شماره تلفن همراه‌تان را وارد کنید. توجه داشته باشید مالکیت شماره تلفن همراه درخواستی در طی فرآیند ثبت نام بسته به نوع کاربری می بایست متعلق به شخص حقیقی یا تبعه خارجی باشد.

سپس نوبت به وارد کردن اطلاعات شناسنامه‌ای شما از قبیل نام و نام خانوادگی، جنسیت، شماره شناسنامه و تاریخ تولد می‌رسد.

توجه داشته باشید صحت اطلاعات شناسنامه‌ای وارد شده در این بخش، با اطلاعات سازمان ثبت احوال تطبیق داده می‌شود. در صورت مغایرت، درخواست ثبت نام پذیرفته نخواهد شد.

در مرحله بعد بایستی ایمیل خود را وارد کنید.

سپس لازم است تا رمز عبوری برای مراجعات بعدی خود درج کنید. رمز عبور شما بایستی صرفا شامل حروز بزرگ و کوچک لاتین و اعداد باشد. حداقل 8 کاراکتر بوده و حداقل شامل یک حرف بزرگ، یک حرف کوچک و یک عدد شود.

همچنین به هیچ عنوان نبایست از کد ملی خود برای رمز عبور استفاده کنید.

سابقه بیمه تامین اجتماعی

در مرحله آخر اطلاعات وارد شده جهت تایید نمایش داده شد و در صورت اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده روی «تایید و ثبت‌نام» کلیک کنید. سپس پیام «ثبت‌نام شما با موفقیت انجام شد» نمایش داده می‌شود.

سابقه بیمه تامین اجتماعی

پس از تکمیل مراحل ثبت نام شما مجاز به استفاده از خدمات غیر حضوری پایه‌ای سازمان تامین اجتماعی خواهید بود. این خدمات تنها شامل سوابق بیمه‌ای شما نیست بلکه می‌توانید از طریق آن درخواست‌هایی همچون دفترچه بیمه، بازرسی، مشاهده سوابق، فیش حقوقی، انواع استعلامات و… را داشته باشید.

لازم به ذکر است جهت استفاده از خدمات حقوقی این سامانه مانند ارسال لیست بیمه نیاز به مراجعه به شعبه و تکمیل فرم های تعهد نامه است.

مشاهده سابقه بیمه تامین اجتماعی

پس از ثبت‌نام بایستی منتظر پیامک تایید اطلاعات خود باشید. طی کمتر از یک ساعت پیامکی برای شما ارسال خواهد شد مبنی بر اینکه به سیستم‌های متمرکز سازمان تامین اجتماعی خوش آمدید. حساب کاربری شما با کلمه عبور ایجاد و فعال شده است.

پیامک تایید سوابق بیمه

پس از دریافت این پیامک می‌توانید دوباره به درگاه خدمات الکترونیکی سازمان تامین اجتماعی مراجعه و گزینه ورود به سامانه را انتخاب کنید.

در صفحه جدید بایستی کد ملی و رمز عبوری که به هنگام ثبت‌نام تعیین کردید را وارد کنید.

حال می‌توانید از خدمات این سامانه استفاده کنید. جهت مشاهده سابقه بیمه تامین اجتماعی خود، به بخش بیمه‌شدگان بروید. در این صفحه، «خدمات سابقه» را انتخاب و سپس از نوار کشویی باز شده روی «کلیه سوابق» کلیک کنید.

در بالای صفحه اطلاعات هویتی مانند شماره بیمه و در بخش پایینی سابقه بیمه‌های رد شده برای شما براساس ماه‌های سال و تعداد روزها، نمایش داده می‌شود.

به طور مثال طبق این جدول در مرداد سال 1399 تنها 5 روز بیمه از سوی شرکت مشخص شده رد شده است.

سوالات متداول درباره سوابق بیمه تامین اجتماعی

چگونه به سوابق تامین اجتماعی خودم دست پیدا کنم؟

برای مشاهده سوابق بیمه‌ای خود بایستی به درگاه خدمات الکترونیکی سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید.

چطور بفهمم چند سال سابقه بیمه دارم؟

شما می‌توانید با ثبت نام در سایت سازمان تامین اجتماعی و درج اطلاعات خود و پس از دریافت پیامک تایید، به تمام سوابق بیمه خود دسترسی پیدا کنید.

استعلام دفترچه بیمه را از کجا بگیرم؟

شما می‌توانید به صورت آنلاین هم اعتبار دفترچه بیمه خود را استعلام بگیرید و هم اینکه آن را به صورت آنلاین و یا کدهای دستوری USSD تمدید کنید.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato